Dubaj poskytuje vakcínu Pfizer zadarmo.

Dubaj poskytuje vakcínu Pfizer zadarmo.

Hlavné mesto obchodu Spojených arabských emirátov – Dubaj od stredy svojim obyvateľom bezplatne sprístupnilo vakcínu proti koronavírusom od zoskupenia Pfizer-BioNTech. Táto informácia od vlády prichádza po tom, čo Spojené arabské emiráty začiatkom tohto mesiaca začali ponúkať v Číne vyvinutú vakcínu od firmy Sinopharm.

Prvá várka s vakcínami od spoločnosti Pfizer, u ktorej sa zistilo, že má 95% účinnosť v neskorých klinických štúdiách, pristála po odlete z Bruselu na medzinárodnom letisku v Dubaji v utorok neskoro večer.

V tejto blízkovýchodnej krajine v súčasnosti prebieha oficiálna očkovacia kampaň proti ochoreniu Covid-19 a túto kampaň „bude viesť Dubajský úrad pre zdravie k očkovaniu vakcíny Pfizer-BioNTech, ktorú nedávno schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv a ktoré zaregistroval ministerstvo zdravotníctva a prevencie v SAE,“ – ako uviedla vo svojom vyhlásení Dubajská mediálna kancelária.

V prvej fáze zavedenia bude zameraná na štyri hlavné skupiny, pričom do prvej skupiny patria obyvatelia vo veku 60 rokov a starší, ľudia s chronickým zdravotným stavom a ľudia so zdravotným postihnutím.

Druhou skupinou sú zdravotnícki pracovníci v prvej línii, treťou sú ďalší nevyhnutní pracovníci na chod štátu a štvrtou sú príslušníci širokej verejnosti, ktorí chcú byť očkovaní. Vakcíny budú k dispozícii v šiestich zariadeniach Dubajského zdravotného úradu a podľa dohody.

Súvisiace: Časová os schvaľovaní vakcín po celom svete

Letecká spoločnosť Emirates Airline a generálny riaditeľ skupiny šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, vo vyhlásení uviedol: „Spoločnosť Emirates je hrdá na to, že pre Dubajský úrad pre zdravie prepravuje do Spojených arabských emirátov prvú várku vakcín Pfizer pre Covid-19 … bolo nám cťou prepraviť tieto vakcíny našim letom bezplatne.“

Vakcína Pfizer-BioNTech, ktorá bola vyvinutá americkými a nemeckými farmaceutickými gigantmi, bola schválená na použitie a začala sa vo Veľkej Británii a USA zavádzať začiatkom tohto mesiaca. Tento týždeň ju schválil aj Zdravotnický regulačný úrad EÚ.

Podľa údajov zhromaždených Univerzitou Johna Hopkinsa Spojené arabské emiráty v stredu evidovali 199 655 potvrdených prípadov koronavírusu a 655 úmrtí.

Spojené arabské emiráty v marci a apríli čelili jednému z najprísnejších uzamknutí sveta, po ktorom nasledovalo postupné opätovné otváranie, vďaka ktorému sa Dubaj stal jedným z prvých dovolenkových cieľov, ktoré v júli opäť otvorili dvere medzinárodným turistom.

Z ekonomického hľadiska pandémia zasiahla krajinu – najmä čo sa týka Dubaja, ktorý je závislý od cestovného ruchu a dopravy a dokonca v októbri spoločnosť S&P predpovedala, že ekonomika emirátov sa tento rok zníži o 11%.

Avšak v Emirátoch aktuálne neexistujú žiadne ekonomické obmedzenia pre podnikanie, keďže sú opätovne otvorené ako reštaurácie a tak plážové bary a boli zahájené nové vládne iniciatívy na prilákanie turistov a zahraničných zamestnancov.

„Som naozaj rád, že som ju dostal“: SAE a vakcína Sinopharm

Spojené arabské emiráty začiatkom tohto mesiaca začali obyvateľom bezplatne ponúkať vakcínu vyvinutú čínskou spoločnosťou Sinopharm po tom, čo v septembri povolili jej núdzové použitie pre pracovníkov v prvej línii a na základe „predbežnej analýzy“ vykonanej čínskou národnou spoločnosťou Biotec Group (Sinopharm), Čína vyhlásila, že je účinnou z 86%. 10-miliónový štát v Perzskom zálive začal v júli pokusy s ľuďmi v rámci tretej fázy experimentálnej vakcíny, čím bola tak jednou z 10 krajín, v ktorých sa realizujú pokusy, čo sa týka tejto vakcíny.

Vakcína Sinopharm sa vyrába s použitím mŕtveho alebo oslabeného koronavírusu, čo je bežná metóda používaná po celé desaťročia v rámci vývoja vakcín vrátane injekcií proti kiahňam, chrípke a obrne. Imunológovia, nachádzajúci sa mimo krajiny však vyjadrili znepokojenie nad tým, ako málo bolo verejne sprístupnených informácií o pokusoch výrobcov a výsledkoch.

Oznámenie ministerstva zdravotníctva Spojených arabských emirátov o účinnosti vakcíny Sinopharm začiatkom decembra nehovorilo o parametroch pokusov, ako napríklad o tom, koľko pacientov dostalo dávku vakcíny oproti placebu, a okrem iných podrobností neuvádzal žiadne vedľajšie účinky, ktoré sa u pacientov vyskytli. Spoločnosť Sinopharm na žiadosť o vyjadrenie neodpovedala.

Dubajský vládca šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum začiatkom novembra informoval, že dostal čínsku skúšobnú vakcínu, pričom na sociálnej sieti Twitter zverejnil fotografiu jeho očkovania a ocenil prácu zdravotníckych pracovníkov stojacich za týmto úsilím.

Liliana Martinez, americká 29-ročná bezpečnostná manažérka žijúca v Dubaji, dostala cez víkend vakcínu od spoločnosti Sinopharm.

Súvisiace: Vakcíny poskytujú nádej, avšak zostávajú veľké riziká

Martinezová v rozhovore pre agentúru CNBC uviedla: “Proces prebehol naozaj hladko,” … “Cítila som minimálne až žiadne vedľajšie účinky vakcíny.” Zároveň opísala dlhé rady ľudí čakajúcich vo svojich autách na vakcínu, v rámci miestnej dubajskej poľnej nemocnice a viacfázový proces s viacerými kontrolami zdravotných a osobných údajov, ale uviedla, že proces bol celkovo dobre zorganizovaný. Bolo jej povedané, že dostane textovú správu s oznámením, kedy sa má vrátiť pre druhú dávku.

Martinezová, večer po očkovaní poznamenala: „Mala som mierne bolesti v rameni a odvtedy som sa cítila trochu stuhnutá a mala som aj mierne bolesti v hrdle, ale takmer som to necítila,“ … “Celkovo som naozaj rada, že som to podstúpila.” Práve som počula správu, že vakcína od spoločnosti Pfizer bude k dispozícii aj zadarmo, takže si myslím, že je skvelé, že populácia v SAE bude mať viaceré možnosti.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár