Ak_pride_vakcina_velke_technologicke_akcie_by_mohli_prudko_klesnut

Je vidno očakávania, že vakcína voči ochoreniu Covid-19 sa čoskoro stane realitou. Analytici banky Goldman Sachs si však myslia, že očkovacia látka by v skutočnosti mohla byť podporou pre všeobecný akciový trh, ktorý naďalej rastie aj napriek obavám z nárastu prípadov v niekoľkých kľúčových štátoch.

Tím analytikov banky Goldman Sachs vo svojej správe uviedol, že existuje rastúca šanca, že do konca roka by mohla existovať vakcína schválená Správou potravín a liečiv (Food and Drug Administration), ktorá by bola do konca roku 2021 dostupná pre Američanov.

Účinok na akciové spoločnosti by tak mohol byť výrazný.

Aj keď očkovacia látka môže oživiť hospodárstvo Spojených štátov, mohla by tiež podnietiť investorov, aby zo svojho portfólia odstránili súčasné vedúce akciové spoločnosti na trhu, ktoré pomohli vyššej hodnote akcií na Wall Street. Jedná sa najmä o skupinu FAANG + Microsoft, ktoré predstavujú veľké technologické akcie.

Schválenie očkovacej látky by podľa analytikov banky Goldman Sachs mohlo viesť k „druhu stratégie, ktorá sa začala v máji a čelila zvyšujúcej sa popularite začiatkom júna, pričom by podporovala tradičné cyklické spoločnosti, firmy s vyšším výnosom a banky, avšak zároveň predstavuje náročné vedúce postavenie pre technologické akcie.“

Taktiež to môže byť dobrá správa aj pre finančné spoločnosti, pretože výnosy z dlhopisov by sa mohli vyšplhať na vyššie úrovne.

Analytici banky Goldman však varovali, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov dôjde k rôznym výsledkom. Najpravdepodobnejším scenárom je, že trh bude čeliť tzv. “dorovnaniu“, keď by podľa ich odhadov, akciový index S&P 500 mal do konca roka dosiahnuť maximum na úrovni 3 390 – čo je len o 2% viac ako je súčasná úroveň.

Súvisiace: Svet by mohol pre investorov vyzerať za 3 mesiace naozaj odlišne

Včasná očkovacia látka by podľa banky Goldman mohla spôsobiť rast indexu až na hodnotu 3 700, teda ak by došlo k využitiu skorej očkovacej látky – alebo by sa mohol prepadnúť tesne pod 2 200, v prípade ak by druhá vlna viedla k „výraznejšiemu zvráteniu“ hospodárskej činnosti. Jednoznačne to predstavuje extrémne široký rozsah.

Analytici banky Goldman Sachs v správe tiež zdôraznili, že výsledok prezidentských volieb v USA by mohol tiež pozdvihnúť trhy, pretože investori sa snažia zistiť, aké budú výsledky plánov pre oblasť daní, vládnych výdavkov, vzťahov USA s Čínou a hodnotu amerického dolára.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Goldamn Sachs

Facebook komentár