Ako_zbohatnut_Inspirujte_sa_10_jednoduchymi_vetami_2018

Stacy Johnson je niekoľkonásobným milionárom a profesionálne finančné poradenstvo poskytuje už takmer 40 rokov.

Počas svojej kariéry sa stretol už s každou možnou radou, ktorá by mala viesť ku finančnému úspechu. Podľa niektorých sa sám riadil, iné zase posunul ďalej a mnohým ľuďom pomohol nahonobiť majetok. Ponúkame Vám tie najlepšie z najlepších. Sú zhrnuté do 10 jednoduchých viet, ktoré Vám zaručene pomôžu zbohatnúť.

1. Nikdy nemíňajte viac, ako zarobíte

Keď mal Johnson 10 rokov, túžil si popri svojom skromnom vreckovom zarobiť vlastné peniaze. Začal teda kosiť trávniky. Iba niekoľko minút po zarobení prvého dolára ho matka vzala do banky, aby mu tam založila jeho prvý sporiaci účet.

Aj po päťdesiatich rokoch je jeho najväčšou prioritou odkladať si istú časť z každej výplaty. Zároveň sa snaží o to, aby boli jeho výdavky stále nižšie, ako príjmy. Prirodzene, situácia nie je vždy ideálna a nie stále je možné takýto prístup udržať. Vo všeobecnosti sa však zbohatnúť dá veľmi jednoducho. Míňajte menej, ako zarobíte. Keď to bude opačne a budete míňať viac, ako zarobíte, rovnako jednoducho sa vám podarí spadnúť do chudoby.

Súvisiace: Tony Robbins a jeho 7 rád, ako naložiť so svojimi peniazmi

2. Dlhom sa vyhýbajte ako chorobe

Väčšina ľudí považuje dlhy za normálnu súčasť života. Rozdeľujú ich na takzvané „dobré dlhy“ a „zlé dlhy“. O dlhoch vedú nekonečné debaty, ako keby boli nejakým druhom matematického mystéria.

Dlhy nie sú komplikované. Keď platíte ľuďom za to, aby ste na istý čas mohli používať ich peniaze, ochudobňuje Vás to. Keď ľudia platia peniaze Vám, aby mohli počas danej doby používať Vaše peniaze, obohacuje Vás to.

Platenie úrokov Vás ochudobňuje a je prípustné iba v dvoch prípadoch. Po prvé, keď je to jediná možnosť, ako prežiť. Po druhé, keď to, čo financujete, Vám nakoniec prinesie viac peňazí, ako vynaložíte na samotné financovanie.

Požičiavajte si peniaze jedine v prípade, že Vám to pomôže zbohatnúť.

3. Nakupujte, keď všetci panikária. Predávajte, keď si ostatní myslia, že nemajú čo stratiť

Bohatí ľudia predávajú svoje aktíva v čase, keď sa ekonomike darí. To však nie je situácia, ktorá im pomohla nadobudnúť bohatstvo. Zbohatnete práve vtedy, ak investujete, keď na to nikto iný nemá odvahu – keď je nezamestnanosť vysoká, trh klesá, každý panikári a na obzore sa črtá iba strach a bieda.

Z cyklickej povahy našej ekonomiky vyplýva, že nepriaznivá situácia na trhu sa bude periodicky opakovať. Z ľudskej povahy vyplýva, že v zlých časoch väčšina ľudí zmeravie ako zver pred reflektormi blížiaceho sa vozidla. Ale práve počas týchto situácii by ste mali siahnuť po svojich rezervách a investovať.

Keď si myslíte, že svet sa naozaj blíži ku koncu, nakúpte si trvanlivé potraviny a zbrane. Ak to však nie je natoľko kritické, presaďte sa. Ako radí slávny miliardár a investor Warren Buffett: „Buďte opatrní, keď sú ostatní chamtiví a buďte chamtiví, keď sú všetci opatrní.“

4. Môžete buď vyzerať bohato, alebo byť bohatí. Pravdepodobne však nebudete žiť dosť dlho na to, aby ste dosiahli oboje

Johnson pracoval ako investičný poradca na Wall Street. Jeho pozornosti neuniklo, že ľudia s vreckami plnými peňazí na to často vôbec nevyzerajú. Nepovažujú to za potrebné. Ale kto sú potom sebavedomí ľudia v drahých oblekoch a prestížnych autách? Najčastejšie tí, ktorí si na živobytie zarábajú predajom služieb tým skutočne najbohatším.

Sám Johnson mal na sebe drahý oblek pravdepodobne už veľmi dávno. Nikdy nevlastnil nové auto. Navyše žije v dome, ktorého hodnota predstavuje iba tretinu toho, čo by si skutočne mohol dovoliť.

Keď budete svoj investovateľný kapitál vrážať do áut, oblečenia, dovoleniek a nehnuteľností, okamžite budete pôsobiť dojmom bohatého človeka. Z dlhodobého hľadiska Vám to však zabráni stať sa skutočne bohatým v budúcnosti.

5. Žite, akoby ste mali umrieť zajtra. Investuje, akoby ste mali žiť večne

Zo svojho života by ste sa každý deň mali snažiť vyťažiť čo najviac. Koniec koncov, nešťastnou náhodou by ste zajtra mohli umrieť.

V skutočnosti však zajtra pravdepodobne ešte neumriete. Odkladajte si časť svojich príjmov, aby ste si aj naďalej mohli užívať všetko, čo Vám život ešte ponúkne.

6. Existuje iba 6 spôsobov, ktorými môžete zbohatnúť

Zbohatnúť môžete jedine nasledujúcimi spôsobmi:

1. Uzavriete sobáš s bohatým partnerom.
2. Získate dedičstvo.
3. Využijete nejaký svoj jedinečný talent.
4. Budete mať nezvyčajné šťastie.
5. Budete vlastniť alebo prevádzkovať úspešný podnik.
6. Miniete menej, ako zarobíte a svoje úspory inteligentne investujete.

Aj keď plánujete uplatniť niektorý z prvých piatich bodov, nezabúdajte na ten šiesty. Snažte sa získať prax v investičných záležitostiach a nárast Vášho majetku bude takmer zaručený.

Súvisiace: 7 rád ako sa stať miliardárom

7. Najriskantnejšou vecou je vyhýbať sa každému riziku

Nezáleží na tom, či sa jedná o peniaze, lásku, alebo život vo všeobecnosti. Ak túžite po úspechu, musíte podstúpiť isté riziko.

Keď ide o peniaze, riziko predstavuje investovanie do vecí, ktorých hodnota môže časom klesať. Môžu to byť akcie, nehnuteľnosti, či Vaše vlastné podnikanie. Môžete svoj život prežiť tak, že sa budete vyhýbať každému riziku? Určite áno. Ale ako sa hovorí – čím väčšie riziko, tým väčšia sláva.

Investujte $200 mesačne pri 2% návratnosti a o 30 rokov budete mať k dispozícii niečo vyše $100 000. Zvýšte však návratnosť rovnakej investície na 12% a po rovnakom čase získate $900 000. Dobre zvážené riziko môže byť rozdielom medzi tým, či iba prežijete a tým, či naozaj zbohatnete.

Majte na pamäti, že uzatváranie riskantných stávok je jednoducho hazard. Riziko by ste mali vopred dobre zvážiť a analyzovať. Minimalizujte ho tým, že si o investovaní naštudujete všetko, čo máte k dispozícii. Taktiež by ste všetky svoje prostriedky nemali investovať do jednej spoločnosti. V neposlednom rade – učte sa zo svojich chýb. Alebo ešte lepšie, z chýb niekoho iného.

8. Nikdy svoje bohatstvo nevložte do cudzích rúk

Keď potrebujete podstúpiť operáciu, nemáte na výber a musíte sa spoľahnúť na pomoc odborníka. Keď však ide o Vaše financie, nikdy nezverte úplnú kontrolu nad svojimi peniazmi do rúk niekoho iného.

Nikdy nie je na škodu počúvať rady skúsenejších. Ale nech je Váš poradca akokoľvek vzdelaný, Vaše peniaze budú mať vždy väčšiu hodnotu pre Vás, ako pre neho. To znamená, že aj keď sa o svoje investície nebude starať osobne, vždy by ste mali dokonale rozumieť tomu, čo sa s nimi deje.

Každý sa môže naučiť orientovať sa vo svojich finančných záležitostiach. Keď však nie ste schopní ujať sa zodpovednosti za vlastní peniaze, nechajte ich radšej uložené v banke. Tak sa aspoň nestanete obeťou žiadneho podvodu a nebudete musieť viniť iných za vlastné problémy.

9. Keď ide o informácie, menej je niekedy viac

Johnson si pred 15 rokmi kúpil akcie spoločnosti Apple za $2 000. Dnes majú hodnotu $300 000. Keby počas tohto obdobia sledoval všetky finančné správy a reagoval na výzvy rôznych samozvaných finančných odborníkov, akcie by už dávno predal. A dnes by si to nedokázal odpustiť.

Keď chcete zbohatnúť, nakúpte akcie kvalitných spoločností a držte sa ich počas dlhých časových období. Keď sa na seba chcete poriadne nahnevať, kúpte kvalitné akcie a potom ich predajte, lebo Vám to poradil niekto v televízii alebo na internete.

Súvisiace: 10 spôsobov Warrena Buffetta, ako zbohatnúť

10. Čas nie sú peniaze. Peniaze sú čas

Ktokoľvek povedal, že čas sú peniaze, mal to pomýlené.

Čas je jediným neobnoviteľným zdrojom, ktorý máme k dispozícii. Keď sa Vám minie, viac ho nebude. Tajomstvom je teda v tom, aby ste čo najviac času strávili pri činnostiach, ktoré Vás napĺňajú. Namiesto toho, aby ste pracovali pre niekoho iného v robote, ktorá Vás nebaví. Peniaze sú prostriedkom, ktorý Vám to umožní.

Keď zájdete do obchodu a nakúpite si šaty za $200, miniete presne $200, ktoré ste mohli investovať do svojej budúcnosti. Keby ste spomenutých $200 investovali s 12% návratnosťou, o 30 rokov by sa Vám vrátilo $10 000. Keby ste ignorovali infláciu a dokázali by ste vyžiť z $5 000 na mesiac, nekúpené šaty za $200 by pre Vás znamenali omnoho pohodlnejší dôchodok.

Prirodzene, šaty potrebujete. Ale možno nemusia stáť $200, snáď Vám stačia aj o niečo lacnejšie. Voľba je na Vás. Luxus dnes alebo voľný čas zajtra? Ľudia, ktorí si volia prvú možnosť, často ostávajú chudobní. Tí, ktorí sa dívajú do budúcnosti, zbohatnú.

Čo si zvolíte?

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár