Tridsať zlatých prútov bolo nemeckým umelcom schovaných na pláži v Británii, čo by malo motivovať lovcov s detektormi kovov, aby v piatok prišli hľadať svoje šťastie.

Zlaté prúty v celkovej hodnote 10 000 britských libier (13 000 eur, 17 000 amerických dolárov) boli schované vo Folkestone, na juhovýchode Anglicka. Schoval ich tam Michael Sailstorfer ako súčasť nadchádzajúceho festivalu umenia.

Verejnosť bude mať možnosť ponechať si prúty z 24 karátového zlata, ktoré nájde.

Kurátor festivalu Lewis Biggs pre BBC poznamenal: “Je tam s 30 prútmi zlata schované aj ibé množstvo položiek, takže ak si priniesiete svoj detektor kovov nájdete tam aj veľa iných vecí, okrem možnosti nájsť tento cenný kov.”

“Čiže ak detektor naznačí možnosť kovu, nemusí sa vôbec jednať o zlato.”

Jeden lovec pokladov – John Coker pre noviny The Guardian povedal: “Jedná sa o prvý festival umenia vo svete, kde mám v pláne hneď skočiť do auta a vyraziť na túto pláž.”

Sú tam objemy zlata, ktoré sú v hodnote okolo 300 libier a sú o veľkosti niekoľkých centimetrov.

Webové stránky Folkestone Triennial’s uvádzajú, že nemecký umelec za projektom má v záujme vytvoriť “narušenie každodennosti”.

Ďalej uvádzajú: “Snaha Sailstorfera je zameraná na rozšírenie pojmu umenia klasickej sochy a Folkestone sa snaží o to, aby umenie bolo menej vnímané cez rozum.”

Zdroj: AFP

Facebook komentár