Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Facebook.

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Facebook.

Kryptomeny sú ešte stále diskutabilnou a rizikovou záležitosťou. Facebook ich už nemieni ďalej trpieť. Sociálna sieť 30. januára vyhlásila, že sa rozhodla zakázať všetky reklamy spojené s Bitcoinom, kryptomenami a počiatočnými ponukami digitálnych mien (ICO). Tento krok je súčasťou iniciatívy, v rámci ktorej sa spoločnosť snaží bojovať proti podvodom na svojom portáli.

Nové pravidlo „zakazuje finančné produkty a služby, ktoré sa často spájajú so zavádzajúcimi alebo klamlivými propagačnými postupmi. Patria medzi ne binárne opcie, počiatočné ponuky digitálnych mincí a kryptomeny“.

Súvisiace: Ťaženie kryptomien spôsobuje nedostatok grafických kariet na trhu

Jedná sa o pomerne ambiciózne opatrenie a spoločnosť Facebook ho opisuje ako „zámerne široké“.

Závažnosť tohto kroku umocňuje skutočnosť, že popularita ponúk ICO je v súčasnosti nadmerne vysoká. Jedná sa totiž o neregulovanú metódu zhromažďovania finančných prostriedkov, v rámci ktorých spoločnosti predávajú investorom kryptografické aktíva podobne ako v prípade vykonávania IPO.

Bitcoin a ďalšie kryptomeny sú v súčasnosti veľmi lukratívnym sektorom. Zároveň však existujú v prostredí, v ktorom sa vyskytuje veľké množstvo podvodov a rizík.

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v priebehu tohto týždňa zakročila proti podozrivej ponuke ICO, ktorá údajne zhromaždila až 600 miliónov dolárov. Tiež nie je ničím výnimočným, že burzy čelia sofistikovaným kybernetickým útokom a takto prichádzajú o prostriedky svojich klientov v hodnote stoviek miliónov dolárov.

Hovorca spoločnosti Facebook uviedol, že nové pravidlo zakazuje všetky reklamy súvisiace s kryptomenami. A nie iba tie, ktoré sa priamo pokúšajú predávať kryptomeny či kryptografické tokeny. Zakázané sú teda aj reklamy na elektronické peňaženky pre Bitcoin a rovnako aj tie, ktoré propagujú hardvér na ťažbu kryptomien v rámci blockchainu Ethereum.

Rob Leathern, ktorý je riaditeľom produktového manažmentu spoločnosti Facebook, v príspevku na blogu vysvetlil, že Facebook pravdepodobne pristúpi v blízkej budúcnosti k dolaďovaniu novozavedených opatrní. To by malo viesť k tomu, aby nebol zasiahnutý marketing legitímnych spoločností, ktoré podnikajú vo svete kryptomien.

Súvisiace: Buffett ku kryptomenám: “Môžem povedať takmer s istotou, že nastane zlý koniec”

Leathern napísal: „Chceme dosiahnuť, aby mohli ľudia aj naďalej objavovať a dozvedať sa o nových produktoch a službách prostredníctvom reklám na Facebooku bez obáv z podvodov či zámerného zavádzania. V súčasnosti totiž existuje mnoho spoločností, ktoré propagujú binárne opcie, ponuky ICO a kryptomeny s cieľom vlastného zbohatnutia prostredníctvom podvodnej činnosti.“

„Naše opatrenia zatiaľ zámerne pristupujú k situácii zoširoka. Medzitým pracujeme na zlepšení metodiky odhaľovania klamlivých a zavádzajúcich reklamných postupov. Zákroky proti takýmto praktikám čoskoro zintenzívnime na všetkých našich platformách, vrátane Facebooku, Audience Networku a Instagramu. Keď získame potrebné údaje, sme odhodlaní prehodnotiť charakter týchto opatrení a spôsob ich aplikácie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár