„Marketing je príliš dôležitý, aby sme ho nechali na marketingové oddelenie.“- David Packard,- spoluzakladateľ Hewlett-Packard.

Ak sa spýtate 20 biznismenov na to čo je to marketing, dostanete pravdepodobne 20  rôznych odpovedí. Prečo je vlastne tak ťažké ho definovať? Asi preto, že väčšina marketingových poradcov mu ani sama nerozumie. Trávia svoje kariéry uzamknuté v úzkom výseku svojich kompetencií a nikdy v skutočnosti nevideli celý obraz.

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Bez ohľadu na jeho hmlistý pôvod, marketing zohráva kľúčovú úlohu v podnikaní.

Podľa otca moderného manažmentu Petra Duckera: „Pretože zmyslom podnikania je vytvorenie zákazníka, podnikanie má dve-ale len dve- základné funkcie: marketing a inovácia. Marketing je rozlišovacia, unikátna funckia podnikania.“

Takže čo je marketing? Legendárny kapitálový dobrodruh a bývalý výkonný riaditeľ Intelu Bill Davidow povedal: „Marketing musí vymyslieť kompletné produkty a priniesť ich na určujúce pozície v udržateľných segmentoch trhu.“ Ten šlovek by mal vedieť. Napísal totiž kľúčovú knihu o high-tech marketingu.

Zábavné je, že Davidow sa nenaučil o makretingu v škole. V šetky jeho tituly sú z elektrického inžinierstva. Steve Jobs, ďaľší brilantný marketingový mág, ktorý nechal školu. Robil som marketing pre niekoľko high-tech firiem a moje tituly sú taktiež technické.

Tak ako sa velkí marketingoví mágovia učia marketingu?  V práci.

Start-upové spoločnosti sú skvelým miestom ako získať svoje marketingové ťahy, pretože ich pointou je vyvíjať inovatívne produkty a získať zákazníka-nič iného. Okrem toho, im vždy chýba hotovosť a potrebujú, aby zamestnanci robili veľa vecí. Tak som aj ja začal robiť v marketingu pred dvatsiatimi  rokmi. Tu je 7 právd, ktoré som sa postupne naučil a ktoré by mal poznať každý biznis líder.

Marketing je ako sex: každý si myslí, že je v ňom dobrý

V marketingu je viac pózerov ako v iných oblastiach, pravdepodobne pretože dopyt je silný, ponuka slabá a je ľahké predstierať. Tak ako raz povedal David Hornik z August Capital: „Podnikatelia si radi myslia, že sú marketingoví géniovia. My si to naozaj myslíme.“ Dôvodom je ako on hovorí, lebo „to môžeme predstierať ďaleko presvedčivejsie ako v iných oblastiach…“  A nie sú sami.

Značky stále vyhrávajú

Mnohí sa domnievali, že nakupovanie cez internet dosiahne rovnakých podmienok a učiní značky nepodstatnými. Nielen, že sa tak nestalo, povedal by som že opak je pravdou. V čase rozkvetu amerického online sveta Bob Pittman povedal: „Coca Cola nevyhrá súťaž o najlepšiu chuť. Microsoft nemá najlepší operačný systém. Značky vyhrávajú.“ Veľké značky ako Apple, Google, Microsoft, Coca Cola a IBM neboli nikdy silnejšie.

Marketing je o tom ako porozumieť ľuďom

Je to o určení toho, čo zákazníci chcú, niekedy dokonca predtým ako to sami zistia. Ak máte talent na takéto veci verte svojmu vnútru. Buďte svojou vlastnou jednočlennou skupinou. A aj keď je to lákavé myslieť si o trhoch, že sú beztvaré virtuálne bytosti, majte na pamäti, že i v B2B svete(business to business-podnik predávajúci svoje produkty inému podniku), každý produkt je zakúpený ľudskou bytosťou v reálnom svete.

Inovátori znovu nevynašli koleso

Niektorí ľudia sú veľkí vynálezcovia. Prichádzajú s veľkými konceptami, na ktoré by nikdy nikto nepomyslel. Ale veľkí marketingoví hráči majú tendenciu byť veľkými inovátormi, ktorí zmenia vynález na vec, ktorú môžu ľudia používať. Marketing prosperuje na opakovaní nápadov, ale novými spôsobmi. Prelomový Intel inside branding program bol vlastne základnou marketingovou schémou.

Marketing je príliš dôležitýna to , aby sme ho nechali na marketingovom oddelení

Marketing je stredom obchodného kolesa. Je to miesto, kde sa stretáva vývoj produktu, výroba, financie, komunikácia a predaj. Ľudia podieľajúci sa na marketingu sú kritickými funckiami spoločnosti. Každý člen týmu vedenia je doplnok marketingového oddelenia.

Trhy sú hry s nulovým súčtom

Na rozdile od dnešnej príjemnej múdrosti, v podnikaní je víťazstvom všetko. Každá transakcia má jedného kupujúceho a jedného predávajúceho. Ak to spravíte správne  kupujúci i predávajúci vyhráva. Vsetci ostatní potencionálny predávajúci prehrávajú. Skutočný svet je brutálne konkurencieschopný.

Nepotrebujete veľký rozpočet, aby ste urobili veľký rozruch

Stanovením správnej komunikačnej stratégie môžu veľkí merketéri vytvoriť podhubie zákazníckeho vzrušenia a nákazlivý dopyt po firme alebo produkte o akom nikdy nikto nepocul. A to môže byť uskutočnené s obmedzeným rozpočtom. Steve Jobs bol majstrom zachovania tajomstva a kontroly kedy a kto sa dozvedel niečo o produktoch Apple-u

Pravdou je, že dobrých marketingových mágov je naozaj málo a zväčša sú ťažko dostupní. Tu sa natíska otázka komu budete veriť v najdôležitejšom aspekte vašeho podnikania. Máte nad čím premýšlať.

Preložil: Ivan Schwandtner

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HuffingtonPost

Facebook komentár