Evan Spiegel, generálny riaditeľ spoločnosti Snap.

Evan Spiegel, generálny riaditeľ spoločnosti Snap.

Spoločnosť Snap, ktorá je zodpovedná za aplikáciu Snapchat, vykázala nečakane vysoké príjmy. Cena jej akcií narástla až o 20%. Spoločnosť uviedla, že v súčasnosti má 187 miliónov aktívnych užívateľov. Vďačí za to najmä zdokonalenej verzii aplikácie Snapchat pre operačný systém Android. Evan Spiegel, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti, uviedol, že testovanie nového dizajnu aplikácie prebieha úspešne a na trh sa dostane v prvom kvartáli tohto roka.

Zisky spoločnosti Snap prekonali v štvrtom kvartáli všetky očakávania obchodníkov z Wall Street. V prostredí svojej aplikácie Snapchat totiž zaviedla omnoho viac reklám ako kedykoľvek predtým a oslovila podstatne širšiu skupinu spotrebiteľov.

Cena akcií poskytovateľa aplikácie Snapchat narástla v rámci mimoburzového obchodovania až o 30%. Trh na Wall Street takto zareagoval na skutočnosť, že spoločnosť robí veľké zmeny vo svojom podnikaní po riskantnej počiatočnej verejnej ponuke akcií (IPO), ktorá v priebehu minulého roka spôsobila pokles celkového ohodnotenia spoločnosti.

Súvisiace: Úžasný život najmladšieho miliardára na svete – Evan Spiegel (Snapchat)

Evan Spiegel, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Snap, počas konferenčného hovoru 6. februára povedal: „Naša práca v priebehu roka 2017 je dôkazom toho, že sa nebojíme robiť veľké zmeny, ktoré majú potenciál zabezpečiť dlhodobý úspech nášho podnikania.“

Tieto zmeny zahŕňali prehodnotenie niektorých zvykov z minulosti. Spoločnosť Snap zároveň vyvinula väčšie úsilie v snahe osloviť aj starších užívateľov a priaznivcov smartfónov s operačným systémom Android, ktorí tvoria väčšinové publikom v rámci zámorských trhov.

Snáď najväčším prínosom pre pozitívne výsledky spoločnosti Snap v rámci štvrtého kvartálu bol prechod na automatizovaný systém reklám, pri ktorom si marketéri nakupujú reklamný priestor v rámci aukčného prostredia. Tento spôsob nakupovania reklamy je známy ako „programatický“. Prostredníctvom tejto zmeny došlo k medziročnému zvýšeniu počtu reklám zobrazených v aplikácii Snapchat až o štvornásobok pôvodnej hodnoty. Spoločnosť potvrdila, že až 90% reklám v súčasnosti pochádza z programatických systémov.

Uvádzame kľúčové hodnoty zverejnené v správe o ziskoch spoločnosti Snap zo štvrtého kvartálu roka 2017 v porovnaní s očakávaniami Wall Street:

– Príjmy: $285,7 milióna, čo predstavuje medziročný nárast o 72%. Hodnota prekonáva aj predpovede analytikov, ktorí očakávali príjmy vo výške $252,8 milióna.
– Počet denne aktívnych užívateľov: 187 miliónov, teda o 5% viac než v treťom kvartáli.
– Čistý zisk na akciu/Čistá strata: $0,13 voči očakávanej hodnote $0,16.

Spoločnosť Snap ohľadom 187 miliónov denne aktívnych užívateľov uviedla, že pokiaľ ide o zaplnenie aplikácie reklamami, v dôsledku takéhoto vysokého čísla má ešte „mnoho priestoru na rast“. Zároveň však varovala, že nárast príjmov o 72% v priebehu posledných troch mesiacov minulého roka pravdepodobne nebude dlhodobo udržateľným. Spoločnosť uviedla, že v prvom kvartáli roka 2018 sa viditeľne „zmierni“.

Spoločnosť Snap ďalej potvrdila, že v priebehu aktuálneho kvartálu uvedie na trh aj masívnu revíziu svojej aplikácie Snapchat, ktorej testovanie je v súčasnosti „na dobrej ceste“. Zmena dizajnu, ktorá sa mala pôvodne uskutočniť už v decembri, má výrazne zjednodušiť používanie aplikácie Snapchat. Zámerom tohto kroku je apelovanie na nových užívateľov, predovšetkým z radov starších jedincov mimo základnej demografickej kategórie publika spoločnosti, ktorá je sústredená na príslušníkov generácie milénia.

Akcie spoločnosti Snap sa po ohlásení úspešných výsledkov zvýšili o 30%. Následne sa však opätovne prepadli na hodnotu približne 21% a dosahovali cenu 17 dolárov za akciu, čo je cena, za ktorú spoločnosť Snap predávala akcie v marci minulého roku počas vysoko profilovej ponuky IPO. Treba tiež poznamenať, že spoločnosť Snap od vykonania počiatočnej verejnej ponuky akcií zverejnila sériu podpriemerných finančných výsledkov, ktoré viedli investorov k pochybnostiam o vyhliadkach spoločnosti na budúci rast.

Celkový odkaz Spiegelových vyjadrení je zrejmý. Spoločnosť Snap vzala na vedomie kritiku Wall Street a pristúpila k zásadným zmenám, ktoré majú vyvrátiť obavy týkajúce sa rastu počtu užívateľov a nárastu výnosov z reklamy.

Príležitosť v rámci operačného systému Android a zvyšku sveta

Počet denne aktívnych užívateľov (DAU) aplikácie Snapchat dosahoval hodnotu 187 miliónov, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 18%. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa tento počet zvýšil o 8,9 milióna užívateľov, teda 5%. Spoločnosť Snap pritom čelila problémom s nedostatočným nárastom počtu užívateľov od minuloročného vykonania svojej ponuky IPO. Evan Spiegel uviedol, že výrazné zvýšenie počtu užívateľov v rámci posledného kvartálu bolo spôsobené zdokonalením verzie aplikácie Snapchat pre operačný systém Android.

Spiegel vyhlásil: „Miera zadržiavania nových užívateľov z radov priaznivcov operačného systému Android sa medziročne zvýšila takmer o 20%. To znamená, že ľudia, ktorí vyskúšajú Snapchat na zariadení so systémom Android, sa v súčasnosti s omnoho väčšou pravdepodobnosťou stanú denne aktívnymi užívateľmi. Noví užívatelia Androidu tvorili v štvrtom kvartáli väčšie percento celkového počtu nových užívateľov ako v ktoromkoľvek predchádzajúcom kvartáli v kariére našej spoločnosti.“

Práve tento faktor bol pravdepodobne zodpovedný za nárast príjmov spoločnosti Snap mimo územia Severnej Ameriky. Príjmy z Európy sa navýšili o 167% a príjmy z regiónu „Zvyšok sveta“ narástli o 333%.

Graf: Kvartálne príjmy spoločnosti Snap v rámci jednotlivých svetových regiónov v rokoch 2016 a 2017
Rast_prijmov_spolocnosti_Snap_prekonal_ocakavania_a_jej_akcie_raketovo_stupali_graf

Spiegel tiež poznamenal, že počet zobrazení reklamy v aplikácii Snapchat sa medziročne zvýšil až štvornásobne. Cena za zobrazenie sa v dôsledku tohto úspechu znížila o 25%. Ďalej potvrdil, že testy nového dizajnu aplikácie preukázali pozitívny dopad na zvýšenú atraktivitu pre starších užívateľov.

Súvisiace: Vysoká škola na firme Snap zarobila milióny

Povedal: „V porovnaní so starým dizajnom sú kľúčové metriky týkajúce sa spotreby obsahu a času stráveného v prepracovanej aplikácii neúmerne vyššie v rámci skupiny užívateľov starších ako 35 rokov. To naznačuje, že pri ďalšom rozširovaní nášho podnikania budeme schopní zabezpečiť čoraz vyššiu angažovanosť starších užívateľov.“

Spoločnosť Snap tiež uviedla, že prevádzkové náklady v priebehu prvej polovice roka sa v porovnaní s druhou polovicou roka 2017 zvýšia o „nízke dvojciferné percentuálne hodnoty“.

Zdroj: Snap, Yahoo

Facebook komentár