Výdavky na internetovú reklamu v minulom roku zaznamenali najrýchlejší nárast spomedzi marketingových platforiem – podľa dát nového výskumu. Tradičné médiá aj naďalej trpia poklesom.

Internetová reklama, ako webové bannery v prvých troch štvrťrokoch roka 2013 zaznamenali 32 percentný rast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka – uviedla výskumná spoločnosť Nielsen.

( Súvisiace: V roku 1984 firma Apple predstavila svoju prvú reklamu. Pozrite si ju )

Vonkajšia reklama zaznamenala druhý najlepší výkon – medziročne vzrástla o 5,1 percenta, zatiaľ čo výdavky na televíznu reklamu vzrástli o 4,3 percenta a naďalej dominuje tomuto odvetvia s viac ako polovičným (57,6 percenta) podielom na svetovom trhu všetkých reklamných výdavkov.

Randall Beard, vedúci oddelenia celosvetových inzerencií u firmy Nielsen v tlačovej správe uviedol: “Aj keď to že internet je najrýchlejšie rastúcim typom média pre inzerentov nepríde ako žiadne prekvapenie, že televízia je stále vedúcim médiom ktorá zaznamenála veľký záber.”

“Ale je vidno naozaj špeciálny vývoj, kde tieto dve najziskovejšie oblasti začínajú vytvárať symbiózu. Neustále sme svedkami toho, že inzerenti si vyberajú spojené integrované kampane, keďže reklama na viacerých obrazovkách posilňuje svoje strategické zacielenie a maximalizovanie dosahu.”

( Súvisiace: 7 marketingových právd, ktoré by mal poznať každý biznismen )

Táto spojená kampaň – definovaná ako reklamy, ktoré bežia v rámci dvoch alebo viacerých obrazoviek (ako sú televízory, počítače, tablety a smartphony) v rovnakej dobe, by podľa očakávaní mali tvoriť až 50 percent z reklamných rozpočtov v najbližších troch rokoch (podľa Nielsen), zo súčasných 20 percent.

To čo je možno prekvapujúce, tradičná reklama v mediách dostala veľkú ranu. Výdavky na reklamu v novinách medziročne v prvých troch štvrťrokoch roka 2013 klesli o 2,2 percenta, zatiaľ čo reklama v kinách, časopisoch a rádiách taktiež zaznamenali pokles – podľa štvrťročnej správy správy Global AdView Pulse.

Zvýšenie dôvery?

Cez toto všetko, celkové globálne reklamné výdavky v období vzrástli o 3,2 percenta ako firemná a spotrebiteľská dôvera získala podporu zo zlepšujúcej sa globálnej ekonomickej situácie.

Ian Maude, analytik on-line médií pre spoločnosti Enders Analysis v telefonickom rozhovore povedal: “Veľa objemu z tohto nárastu je ťahané zvýšením dôvery spotrebiteľov a zvýšením podnikateľskej dôvery”.

( Súvisiace: Svetový pohár zvýši objem reklamy v roku 2014 )

“Videli sme, že väčšina z veľkých reklamných spoločností zvýšilo ich prognózy na výdavky. Myslím si, že veľa z toho, čo vidíme, je v skutočnosti cyklické – ako sa ekonomický rast zvyšuje, na základe čoho spoločnosti naozaj chcú zvýšovať ich prostriedky na reklamu.”

Ázijsko-pacifický región aj naďalej zaznamenáva rast reklamných výdavkoch, ako v prvých troch štvrťrokoch 2013 zaznamenal 7-percentný rast, v porovnaní s rovnakým obdobím o rok skôr. Zatiaľ čo výdavky na reklamu v Severnej Amerike zaznamenali slabý nárast – o 1,7 percenta, Európa zostala, ako sa za nimi vliekla s poklesom o 3,8 percenta.

Zdroj: Marketing Land

Facebook komentár