Nórsky investičný fond zvrchovaného majetku (najväčší na svete) v hodnote 863 miliárd amerických dolárov vo štvrtok oznámil, že odstránil 52 firiem zo svojho portfólia na základe novo vytvoreného pravidiel, ktoré vylučujú investície do firiem zo sektora uhlia.

Americké firmy AES a Alley tak patrili medzi firmy, ako China Coal Energy a Reliance Power India.

Nórsky parlament počas minulého rak súhlasil so stratégiou fondu, podľa ktorej odpredajú podiely v spoločnostiach, ktoré majú svoje aktivity v oblasti uhlia nad úrovňou 30 percent. Fond taktiež obmedzuje investície do firiem s vysokými emisiami skleníkových plynov.

Nová smernica nadobudla účinnosť 1. februára.

Táto stratégia je znamením rastúceho vplyvu investorov, ktoré si razia cestu v boji proti zmene klímy.

Súvisiace:
$6 miliardová investícia do realít zmiernila problémy obrieho ropného fondu
Nórsko je 1. krajinou na svete, ktorá sa zbavila investícií do fosílnych palív

Traja najväčší producenti uhla na svete – Anglo American, BHP Billiton a Glencore – nie sú ovplyvnení novými pravidlami, pretože ich ďalšie činnosti sú tak masívne, že ich uhoľné podniky predstavujú menej ako 30% z ich celkových príjmov.

Ale Martin Norman, ktorý je riaditeľ Greenpeace v Nórsku pre agentúru AFP dúfa, že budú čoskoro vylúčené z dôvodu ďalších kritérií prijatých v minulom roku, ktoré zakazujú fond investovať do skupín, ktoré produkujú “neprijateľné úrovne” emisií skleníkových plynov.

Investičná politika fondu je prevádzkovaná v súlade s prísnymi etickými pravidlami, so zameraním na udržateľný hospodársky, environmentálny a sociálny rozvoj.

Tieto pravidlá vymedzujú investície do spoločností, ktoré sú obvinené z vážneho porušovania ľudských práv, detskej práce či vážneho poškodenia životného prostredia, ako aj výrobcov zbraní, a taktiež aj tabakových firiem.

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár