Cina_znizuje_pouzivanie_spinaveho_uhlia_az_o_40_percent

Čínske snahy vlády o zlepšenie kvality ovzdušia prinášajú svoje želané výsledky, keďže používanie špinavého uhlia za posledných päť rokov, podľa spoločnosti Wood Mackenzie pravdepodobne kleslo až o 40 percent.

Podľa údajov poradenskej spoločnosti, použitie uhlia s nízkou kvalitou alebo tzv. “špinavé uhlie”, známe ako “sanmei” v tomto roku klesne na 469 miliónov ton z 774 miliónov ton v roku 2012. Viac ako 80 percent alebo 650 miliónov ton tohto uhlia, bolo počas roka 2012 použitého v priemyselnom sektore.

Uhlie nízkej kvality sa používa hlavne pri vykurovaní.

Zníženie prichádza potom, ako sa čínska vláda v roku 2013 zaviazala vykonať kroky pre zníženie znečistenie ovzdušia, čo predstavovalo veľmi citlivú sociálnu a politickú tému.

Tieto reformy zahŕňali kroky k uzavretiu neefektívnych kotlov a tých ktoré boli najmä v malom meradle, zároveň však pracovali na tom, aby vykurovanie v oblasti bývania prešlo na plyn alebo elektrinu.

Wood Mackenzie predpokladá, že využitie tohto priemyselného uhlia v roku 2025 poklesne na 191 miliónov ton, z 650 miliónov ton v roku 2012. A podľa jej ďalšej prognózy by sa jeho použitie malo do roku 2035 potom znížiť na 100 miliónov ton.

Pokles využitia “špinavého uhlia” bolo ďalej podporované prechodom Číny z výroby, smerom k ekonomike orientovanej na služby, čo podľa nich viedlo k zníženiu spotreby energetického uhlia v priemyselnom sektore.

Súvisiace:
Solárna energia zabíja uhlie a to napriek Trumpovým sľubom
Solárna energia bude čoskoro lacnejšia ako fosílne palivá

Wood Mackenzie vo svojej zverejnenej poznámke uviedli: “Keďže prioritou ohľadom úsilia vlády bolo zníženie použitia tohto uhlia, mnoho malých a neefektívnych uhoľných tovární boli uzavretých.”

V hlavnom meste Pekingu, bolo v rokoch 2013 až 2016 uzavretých viac ako 1300 tovární a ďalších 500 by malo byť zatvorených počas tohto roka.

Väčšina z týchto tovární však nebude prebudovaná na plyn, ktorý môže stáť trikrát toľko ako uhlie. Budú prerobené do väčších a efektívnejších, čistejších uhoľných zariadení, alebo budú vyrábať energiu aj z verejných tepelných elektrární.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC,

Facebook komentár