Najvacsi_suverenny_fond_sveta_za_rok_zarobil_53_miliard_2017

Nórsky fond zvrchovaného majetku (najväčší na svete) v minulom roku získal 447 miliárd nórskych korún (53 miliárd dolárov) potom, čo akciové trhy po zvolení Donalda Trumpa rástli a keďže vo väčšej miere investoval do rozvíjajúcich (emerging) sa a hraničných (frontier) trhov.

Vládny penzíjny fond o rozsahu 900 miliárd dolárov v roku 2016 dosiahol návratnosť vo výške 6,9 percenta, po zvýšení o 2,7 percenta v predchádzajúcom roku. Akciové portfólio získalo 8,7 percenta, dlhopisové 4,3 percenta a investície do nehnuteľností zarobili 0,8 percenta.

Generálny riaditeľ fondu – Yngve Slyngstad vo vyhlásení uviedol: “Fond po roku politických udalostí a neistoty dosiahol výnos vo výške 6,9 percenta,” … “Všetky triedy aktív fondu generovali pozitívne výnosy, avšak rozsiahly akciový výnos v druhej polovici roka jednoznačne prispel k navýšeniu výsledkov fondu.”

Výnosy fondu rástli piatym rokom za sebou, ale akciová rally, počas štvrtého štvrťroka prevýšila pokles, ktorý bolo vidno z oblasti dlhopisov. Akciové trhy po prekvapivom zvolení Trumpa, za amerického prezidenta vzrástli, uprostred optimizmus zo znižovania daní a deregulácie, čo povedie k nárastu firemných ziskov.

Súvisiace: Najmladšou miliardárkou na svete je nórska tínedžerka

Slyngstad ďalej poznamenal: “Po prezidentských voľbách v USA je v celosvetovej ekonomike vidno vyšší rast a inflácia.”

Podiely fondu v európsky podnikoch medziročne poklesli na 36 percent z 38,1 percenta , zatiaľ čo firmy v Severnej Amerike navýšili svoj podiel na 42,3 percenta z 40 percent. Podiely v Ázii a Oceánii klesli na 17,9 percenta z 18,1 percenta. Rozvíjajúce sa trhy na konci roka predstavovali 10 percent investícií, z 9,8 percenta.

Yngve Slyngstad

Yngve Slyngstad

Fond uviedol: “Tento mierne vyšší podiel investícií do rozvíjajúcich sa trhov bol zaznamenaný v dôsledku zvýšenia hodnoty našich investícií a menových vplyvov.” Na konci roka mal do akcií a aktív s pevným výnosom na rozvíjajúcich sa trhoch investovaných 775 miliárd korún, v porovnaní so 736 miliardami korún, o rok skôr. Investície do akcií v hraničných (frontier) trhoch predstavovali 13,3 miliardy korún, z 13 miliárd korún na konci roka 2015.

Súvisiace: Ako chce Nórsko chrániť svoj národ milionárov

Nórsky fond na konci roka 2016 mal investície v 77 krajinách, potom čo v priebehu roka bola do portfólia pridaná aj Argentína.

Zisky taktiež prišli potom, čo nórska vláda počas minulého roka vykonala svoje vôbec prvé výbery z fondu (ktorý bol zriadený v polovici 90. rokov). Vláda tak uprostred rastúcej debaty o zvýšení výdavkov z ropného bohatstva v roku 2016 stiahla 101 miliárd korún.

Na konci roka 2016, tento fond mal investovaných 62,5 percent svojho kapitálu v akciách, 34,3 percenta v aktívach s pevným výnosom a 3,2 percenta v oblasti nehnuteľností. Návratnosť v roku 2016 prekonala úroveň, ktorá bola nastavenou ministerstva financií, o 0,1 percentuálneho bodu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Facebook komentár