Vedeli ste, že Waren Buffett a Bill Gates investovali miliardy dolárov do železníc?

Ak ano, máte predstavu prečo?

Pre pána Buffeta je to nepriama investícia cez Berkshire Hathaway, ktorá kúpila železnicu Burlington Northern Santa Fe vo februári minulého roka. Gates má zas priamy 10.04% podiel v Kanadskej Národnej železnici.

Dôvod je jednoduchý.  Železnice sú najlacnejšia, najčistejšia a najefektívnejšia pozemná prepravná sieť na svete, ktorá im zaručuje dôležitú rolu vo svete, ktorý závislí na lacnej rope.

Železnice nie sú len trocha efektívnejšie v spotrebe paliva ako cestná nákladná preprava. Železnice sú štvornásobne efektívnejšie v spotrebe paliva a ešte sa aj každý rok v tomto ukazovateli zlepšujú. Štúdia Federálnych železníc z roku 2009 potvrdila, že účinnosti paliva sa zvýšila v rozmedzí 156 na 512 ton-míľ za galón, kým účinnosť paliva pri cestnej nákladnej doprave bola od 68 do 133 ton/míľ za galón. Podľa Asociácie Amerických železníc nákladná železničná doprava dosiahla hodnotu 484 ton-míľ za galón v roku 2010, 106% zlepšenie oproti 235 ton-míľ za galón z roku 1980.

Cestná nákladná  doprava určite ostane chrbtovou kosťou svetovej dopravnej infraštruktúry, napriek tomu, tlaky na presun nákladu z diaľnic na železnice rastú so zdražovaním ropy a obmedzujúcimi emisnými reguláciami.

Jeden z najpríťažlivejších aspektov pre investorov, ktorí sa zaujímajú o sektor železničnej dopravy, je obmedzený svet železníc prvej triedy, z ktorého plynú tržby vo výške 400 miliónov dolárov. Nasledujúca tabuľka definuje sedem železníc prvej triedy a poskytuje komplexné údaje o ich flotile, sieti, tržbách, príjmoch a trhovej kapitalizácii.

Zatiaľ čo väčšina alternatívnych energetický investícii sú predmetom výhodnej volatility a neistého rastového potenciálu, železnice sú také zelené ako je ich základná investičná hodnota a ich neskutočné miery rastu v nasledujúcich dekádach. Nie som investičný guru, ale v tomto prípade dlhodobé vyhliadky nemôžu byť lepšie. V čase, kedy vstupujeme do éry čistej technológie, verím, že tiež vstupujeme do druhej zlatej éry železničnej dopravy. 

Zdroj: IPO-Law

Facebook komentár