Letecký pohľad ukazuje na slané bazény a oblasti pre spracovanie lítia okolo bane Atacama

Nedávno sme Vás informovali, že technologická spoločnosť zo sektora automobilov – Tesla sa snaží dostať sa do banského sektora. A tento týždeň prišli správy, ktoré poukazujú na naozaj veľký záujem o tento sektor a nie len spomedzi automobiliek, ktoré vyrábajú svoje vozidlá na elektrický pohon.

Súvisiace: Tesla si zabezpečuje kritické zdroje, ktoré potrebuje pre svoju budúcnosť

Je ním lítium.

Rad veľkých hráčov počas tohto týždňa uviedlo, že sa snaží zamerať na dobývanie priestoru v oblasti lítia. Napríklad popredná svetová ťažobná spoločnosť Rio Tinto poznamenala, že uvažuje nad spustením projektov tohto kovu.

Pre Sydney Morning Herald vedúci predstaviteľ diamantov a minerálov z Rio Tinto – Alan Davies poznamenal, že jeho spoločnosť sa snaží začať produkciu lítia v rámci jeho projektu Jadar v Srbsku.

Davies poznamenal: “Uhličitan lítny je pre nás nový, ale svet naozaj v budúcnosti pre autá na elektrický pohon bude potrebovať oveľa väčšie objemy lítia.”

Davis taktiež poznamenal, že Rio Tinto bude pre oblasť lítia hľadať “strategického partnera a to buď spomedzi výrobcov automobilov, alebo výrobcov batérií”. Ďalej naznačil, že koncoví užívatelia lítia, ako Tesla by mali predstavovať hlavnú silu v riadení finančných prostriedkov a vývoji tohto sektora.

Lítium taktiež upútalo pozornosť ďalšieho veľkého hráča z celosvetového ťažobného sektoru: vládu Čile. Počas tohto týždňa bolo v miestnej tlači citovaných niekoľko úradníkov, ktorí uvádzali, že sa budú snažiť zamerať na tento kov, keďže ceny medi klesajú.

Súvisiace: Miliardár a investor: “V oblasti ropy sú najväčšie investičné príležitosti”

Čilská ministerka baníctva – Aurora Williamsová povedala, že kovy ako je lítium a zlato sú pre čilský ťažobný sektor naozaj stále dôležitými. Čo naznačuje, že vláda môže začať poskytovať podporu tohto odvetvia, pre posilnenie hospodárskeho rozvoja Čile, počas súčasného poklesu v oblasti ťažby.

To by predstavovalo dôležitý vývoj pre sektor celosvetových nerastov. Lítium tak v súčasnosti predstavuje potenciálne jeden z mála “svetlých” sentimentov z pohľadu financovania a projektov v oblasti baníctva.

Treba však sledovať ďalšie ponuky, ktoré boli oznámenými, či už v Čile ale aj mimo nej.

Zdroj: The WallStreetJournal, Sydney Morning Herald

Facebook komentár