Je čas pozrieť sa za hranice smerom k slnečným plážam. Je viac než len magnetom v oblasti cestovného ruchu, ktorý priťahuje 5 miliónov návštevníkov a navyše každý rok, je Brazília najväčšou ekonomikou Južnej Ameriky, ako usilovne pracuje na raste v mnohých odvetviach.

Brazílska populácia sa zvýšila z 96 miliónov v roku 1970 na zhruba 200 miliónov dnes. V dôsledku vládnych investícií a stabilného hospodárskeho rastu, v poslednom desaťročí 40 miliónov z týchto ľudí sa dostalo do strednej triedy. A s dvoma hlavnými svetovými udalosťami na obzore – FIFA World Cup v roku 2014 a olympijskými hrami v roku 2016 v Rio de Janeiro je Brazília pripravená ako dynamický magnet pre podnikateľské investície.

Alex Nascimento, zakladateľ spoločnosti 7BrazilConsulting sídliacej v Santa Monice, v Kalifornii vzal desiatky individuálnych investorov na prieskumné výlety do svojej rodnej krajiny. Uvádza: “Najbližších päť rokov bude pre Brazíliu najlepších,” … “Budeme mať významný vplyv na investície od vlády, ako aj nové priame zahraničné investície. Ak bude odovzdaná nová daňová legislatíva, tá dá podnet k rastu brazílskych akcií a verejne obchodovaných spoločností. V nadchádzajúcich rokoch, vidím Brazíliu, ako najlepšie, čo môže byť. “

Nascimento poukazuje na trh nehnuteľnosti a vyššie uvedený cestovný ruch ako kľúčové investičné sektory. Hostiteľské mesto olympijských hier potrebuje zvyčajne 50 000 až 60 000 lôžok, Rio ich má údajne iba 25 000. Kozmetika je ďalšou veľkou príležitosťou. Brazílske ženy v priemere trávia 40 percent svojho disponibilného dôchodku na kozmetické prípravky (podľa Nascimento).

Ale sektor s najväčším potenciálom je sektor technológií. Brazílčania dosahujú zvyšujúcu kúpnu silu, ale mnohí žijú v zaostalých a vidieckych oblastiach, kde nemajú prístup k tovaru, ktorý by chceli. Tak e-commerce (internetové služby) je na vzostupe, v ročnej odhadovanej hodnote 12 miliárd dolárov. Najrýchlejšie rastúci predajca drobného športového tovaru na internete v oblasti Latinskej Ameriky  – firma Kanui.com.br v roku 2012 zaznamenala zvýšenie predajov na internete o neuveriteľných 9000 percent (v závislosti na údajoch tohto predajcu).

Z vnútra Brazílie vidno veľkú ochotu začínajúcej ochoty financovania a investori zo zahraničia mimo krajiny sú taktiež veľmi optimistickí. V Kalifornii založená spoločnosť SVB Capital v minulom roku investovala do brazílskych firiem rizikového kapitálu prostredníctvom fondu o veľkosti 340 miliónov dolárov. Aaron Gershenberg, riadiaci partner z firmy SVB uviedol: “Ekonomika Brazílie v najbližších 10 rokoch bude treťou alebo štvrtou najväčšou ekonomikou na svete,” … “Ak sa pozrieme na diverzifikáciu svojho portfólia v oblasti inovácií ekonomiky – je Nám veľmi prirodzené mať expozíciu aj v Brazílií.”

Medzitým, podnikatelia z USA, Nemecka a Francúzska sa už v krajine usídlili. Nové daňové stimuly pre technologické firmy sú na obzore, čo prípadne zlepší cestu ich podnikania.

Napriek tomu existujú dôvody k opatrnosti a jedným z nich sú kultúrne výzvy. Predplatená služba s názvom Shoes4you v poslednej dobe zlyhala a mnohí pozorovatelia obviňovali miestny koncept nazývaný „jeitinho“, ktorý dáva odkaz pre spotrebiteľov, ktorí odkrývajú spôsoby, ako získať veci zadarmo. Keď zákazníci zistili, že môžu nepriamo prostredníctvom svojich bánk zrušiť svoje predplatné u Shoes4you. Bolo to údajne kľúčovým faktorom zániku spoločnosti.

Existujú aj ďalšie dôvody pre zmiernenie prílišného nadšenia.

Nascimento uvádza, že to môže trvať šesť mesiacov, než získate obchodnú licenciu. Súkromné spoločnosti, ako sú autobusoví dopravcovia majú notoricky hrozný zákaznícky servis. Celoštátne protesty tento rok v lete zdôraznili frustráciu obyvateľov zo zvyšovania daní. Ale miesta, kde sú poskytované takéto služby predstavujú významné príležitosti pre podnikateľov, aby urobili veci lepšie – dokonca aj uprostred atmosféry vysokých nákladov a veľkej byrokracie.

Zdroj: Blackstone Equity Research

Facebook komentár