Firmy špecializujúce sa na 3-D tlač môžu byť v poslednej dobe označované za najviac “príšerné”, ale tento sektor by mal podľa najnovších výskumov v najbližších rokoch mal aj naďalej dosahovať hviezdny rast.

Predpokladá sa, že veľkosť svetového trhu, vrátane predaja 3-D tlačiarní, materiálov a s tým súvisiacich služieb by mal do roku 2018 dosiahnuť veľkosť 16,2 miliardy amerických dolárov – podľa nezávislej výskumnej spoločnosti Canalys. Jej odhady ukazujú, že veľkosť tohto sektora na celom svete v roku 2013 predstavoval veľkosť na úrovni 2,5 miliardy dolárov a v roku 2014 by mal vzrásť na 3,8 miliardy dolárov. Táto spoločnosť sa ďalej domnieva, že za päť rokov by mal tento trh vzrásť o viac ako 500 percent s rýchlosťou medziročného rastu o viac ako 45,7 percenta.

Súvisiace: Google práve urobil stávku za 125 miliónov dolárov na budúcnosť bankovníctva

Tim Shepherd, vedúci analytik spoločnosti Canalys v tlačovej správe povedal: “Sme v bode zlomu pre sektor 3-D tlače.”

“V súčasnosti sa presunula od nového a veľmi medializovaného – ale do značnej miery nevyskúšaného – výrobného procesu a technológie so schopnosťou produkovať skutočné, inovatívne, komplexné a veľmi slušné výrobky.”

3-D tlač – vytváranie trojrozmerných pevných objektov z digitálnych modelov – naberá na sile a premieňa všetko od medicíny až po tovar pre domácnosti. Tlačiarne, ktoré kedysi stáli 30 000 dolárov v súčasnosti majú svoje ceny bližšie k úrovni 1000 dolárov a majú potenciál prepísať pravidlá svetového priemyslu.

Už došlo k širokému spektru prognóz ohľadom toho, ako veľa tento nový sektor môže prekvitať. V Bostone založená poradenská firma Lux Research už skôr odhadla, že celková veľkosť tohto trhu v roku 2025 bude na úrovni 8,4 miliardy dolárov, vedený automobilovým priemyslom, lekárskeho a leteckého využitia.

Medzitým v Colorade založená Wohlers Associates očakáva, že v priebehu najbližších niekoľkých rokov bude pokračovať silný dvojciferný rast, s minuloročnou predpoveďou kde sa uvádza, že toto odvetvie  do roku 2021 dosiahne 10,8 miliardy dolárov.

Nové výrobné postupy taktiež priťahujú značnú podporu webu crowdfundingu – Kickstarter, kde sa niektoré z najlepších a “najviac financovaných projektov” stali práve webové prezentácie 3D tlačiarní.

Súvisiace: Online hazardné hry: “Hrozba pre spoločnosť” alebo veľká príležitosť budúcnosti?

Avšak tento priestor nieje bez investičných nebezpečenstiev. Niektorí analytici z oblasti amerických akciových trhov sa domnievajú, že sektor 3-D tlače sa stala domovom “príšerných” firiem – podľa Jima Cramera. Akcie firiem Stratasys a 3D Systems za posledných 12 mesiacov zaznamenali obrovský nárast cenovej hladiny a následne na to v posledných týždňoch zaznamenali pokles.

Ale poďla spoločnosti Canalys základy tohto sektora vyzerajú dobre a to aj v prípade, že niektorí investori sú mimo tejto prebiehajúcej hybnosti. Shepherd dodal, že “hlavnými prekážkami” pre využívanie sú v problémoch, ako je napríklad rýchlejší čas tlače a schopnosti tlačiarní používať rôzne farby, povrchové úpravy a materiály.

Ďalej uviedol: “Je rýchlo sa rozvíjajúcim trh, ale je ešte v plienkach. Očakáva sa, že v nasledujúcich rokoch nové hlavné technologické spoločnosti budú mať výrazný vplyv v tomto priemyslu, vrátane gigantov, ako sú HP.”

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár