„Všetka bolesť je buď prudká alebo mierna, ak je mierna, je ľahko znesiteľná; ak je prudká, bude bezpochyby krátka.“ 
~ Marcus T. Cicero 106-43 Pr. Kr., Veľký rímsky rečník, politik

Ako sa hovorí, jeden obraz je viac ako tisíc slov a nasledujúce grafy celkom jasne ilustrujú, že index Dow Jones (ďalej len Dow) v posledných 3 rokoch nedosiahol žiadne nové maximum.

Keď oceníme Dow v zlate, všetko, čo dostaneme je dlhodobo klesajúca trendová línia. To jasne ilustruje ako sú masy klamané vo viere, že tieto iluzórne vrcholy sú skutočné.

Ocenením Dow-u v kanadských dolároch, taktiež dostávame podobný obraz, no nie až tak výrazný ako pri ocenení zlatom.

Ocenením austrálskym dolárom , je obraz takmer taký prekvapivý ako ocenený v zlate. Tieto grafy jasne ilustrujú škodlivý charakter inflácie; vaše bohatstvo je doslova rozkrádané pred vašimi očami.

Záver

Inflácia, tichá zabijácka daň, je používaná na ošklbanie más. Ťažko pracujete, aby ste si zarobili svoje peniaze, platíte dane a na miesto potľapkania po pleci dostanete kopanec do zadku. Vitajte v skutočnom svete. Spôsob, akým sa chrániť pred touto zákernou chorobou je ostať vždy o krok napred pred centrálnymi bankármi. Investovaním do drahých kovov je jeden zo spôsobov ako sa zabezpečiť, ale nie je jediný a nie vždy najlepší. Napríklad, od polovice 90-tych rokov do r. 1999 dot.com éra ,bol jeden z dobrých spôsobov ako si udržať náskok pred inflačnou hrou, aďalej od r. 1998 do zhruba 2006, bolo dobre staviť na nehnuteľnosti; drahé kovy boli dobrým a stále sú miestom pre zaparkovanie peňazí od roku 2000.

Vzhľadom na to, akou rýchlou mierou vznikajú „nové“ peniaze a fakt, že mnohé národy dosahujú bodu z ktorého niet návratu , čo sa týka splácanie svojiich dlhov, bolo by veľmi dobré, mať investičnú pozíciu v drahých kovoch (zlate, striebre, atď.). V skutočnosti, akákoľvek pozícia v komoditách je dobrý nápad pre panujúci býčí trend na komoditnom trhu, ktorý ma pred sebou ešte dlhú cestu, kým dosiahne svoj dlhodobý vrchol. Avšak možno je lepšie si počkať na krátkodobé zastavenie rastu cien pred otváraním nových pozícii alebo posilňovaním už existujúcich.

„Viete, svet sa ide zblázniť, keď najlepším rapperom je beloch, najlepší hráč golfu je černoch, najvyšší hráč v NBA je Číňan, Švajčiar držiteľom Amerického pohára, Francúzsko obviňuje USA z arogancie, Nemecko nechce ísť do vojny a3 najsilnejší muži Ameriky sa volajú „Porast“ (Bush), „Penis“ (Dick), „Hrubé črevo“ (Colon).“ ~ Chris Rock (komik)

Náhodné myšlienky

Europska finančná výpomoc – kúpili čas, nič viac 

„Je potrebné aby sa riadenie Eurozóny posunulo ďalej.“ Povedal prezident ECB Jean-Claude Trichet pre magazín Der Spiegel. Odpoveďou na tento výrok bolo vyhlásenie , člena výkonnej rady ECB Juergena Starka, ktorý povedal, že turbulencie v Eurozóne by sa upokojili len vtedy, ak by členské krajiny reformovali svoje ekonomiky a znížili svoje deficity.

“Kúpili sme si čas, nič iného,” povedal v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Vlády krajín Eurozóny sa dohodli na záchrannom balíku 750 miliárd € (1 bilión $) minulý víkend, pre skončenie krízy dôvery v euro., vyvolaných finančnými problémami Grécka, kde hrozilo, že krajina spolu so sebou stiahne aj väčšie okolité ekonomiky. “To to nie je útok na euro, “povedal. “Je jasné, že sa jedná o primárnu zodpovednosť Európanov, aby prijali primerané opatrenia s cieľom čeliť súčasnému napätiu, ktoré prepuklo v Európe.”

Trichet už dlho nalieha na vlády eurozóny, aby znížili svoje rozpočtové deficity atak prestali hromadiť dlhy. Zlyhanie Gréckej vlády riadiť sa týmto odporúčaním viedlo k dlhovej kríze, ktorá hrozila rozšírením na ostatné krajiny Eurozóny s podobnými problémami. “Je potrebné zásadné zlepšenie, aby sa zabránilo zlému správaniu, aby bolo zabezpečené účinné uplatňovanie odporúčaní ‘rovesníkmi’ a na zabezpečenie skutočnej a účinnej sankcie v prípade porušenia.”

Komisár pre hospodárske amenové záležitosti EÚ Olli Rehn v Záhrebe povedal, ževýpomoc musí mať prísny charakter ,aby sa zabránilo ľahkovážnemu správaniu sa vlád. 

„Tento mechanizmus musí byť urobený tak neatraktívnym, že žiadny európsky líder krajiny, by bol dobrovoľne v pokušení uchyľovať sa k tomuto systému“, povedal Rehn vo svojom prejave. 

Presne tak, nemohli sme to povedať lepšie, ak je ponúkaná nejaká pomoc (sme proti nej, ale ak sú implementované opatrenia dostatočne tvrdé, môže to fungovať) obmedzenia by mali byť tak bolestivé, že ostatní si to dvakrát rozmyslia, kým porušia pravidlá. Zatiaľ sú všetko len prázdne slová, uvidíme, čo ukáže prax.

Až teraz hlava ECB konečne súhlasí stým, čo sme celý čas stále tvrdili. Ako už bolo uvedené, keď bankári vyslovia výroky, ktoré dávajú zmysel, malo by sa na ne dbať. Myslíme si, že len závažné lekcie budú dostatočné pre dotlačenie oneskorencov k prijatiu dlhodobých opatrení na vyrovnanie rozpočtov. Dovtedy budú len súhlasne prikyvovať, ale pokiaľ ide o opatrenia nič sa nezmení, bude to ako obvykle.

Euro už dosiahlo jeden z našich cieľov, keď bolo obchodované na alebo blízko nových vrcholov, uviedli sme, že sa zobchoduje nadol do hranice 120 pokiaľ dosiahne dno. Avšak celkový obraz sa trochu zmenil, a teraz to vyzerá, že euro by mohlo byť potenciálne na hranici 115. Odporúčali sme „šortovať“ euro prostredníctvom EUO niekoľkokrát, ale v tejto časti hry, si myslíme, že už je neskoro na otváranie nových pozícií, pokiaľ euro nedosiahne silný vzostupný trend v nasledujúcich týždňoch.

Zdroj: Tactical Investors

Preložil: Lukas Koszegy

Facebook komentár