Rozsiahle Saudskoarabské kráľovstvo, ktoré je dlhoročným „diktátorom“ svetových cien ropy na svete čelí razantným problémom.

Saudovia sú súčasťou vojenských útokov v Sýrií a Jemene; ich vedenie v zoskupení OPEC je v ohrození; nevedia vyhrať vojnu v cenách ropy; a ich dlhoročné spojenectvo so Západom je na pochybách.

Z pohľadu Saudskej Arábie, však Irán získava všetky tieto výhody. Saudská Arábia čelí niekoľkým slabinám, ktoré pomáhajú vysvetliť súčasné obavy ich vedúcich predstaviteľov.

Súvisiace: Saudská Arábia prišla o ceny benzínu v hodnote 16 centov za liter!

1. Saudská Arábia stráca svoje vedúce postavenie v OPECu

Saudská Arábia bola dlhé obdobie vedúcim členom krajín OPEC; Avšak, aj napriek naliehaniu Saudskej o opaku, je však stále vidno bridlicový boom v USA, rastúcu produkciu ropy z Ruska a veľmi rezolútny postoj Iránu.

Výsledkom je, že Saudská Arábia je pri podpore cien ropy bezmocnou. Namiesto potrebného zníženia produkcie, počas zasadnutia z decembra 2015, krajiny OPECu odmietli dodržať strop, ktorý bol počas niekoľkých rokov tak zásadným.

2. Rýchle znižovanie hotovostných rezerv

Irán čaká na zrušenie sankcií, ktoré by mohlo prísť počas roka 2016 a následne tak prinesie na trhy viac ropy, čím si môžu zlepšiť svoju vlastnú situáciu ekonomiky, zatiaľ čo Saudská Arábia stále vo väčšej miere prichádza o svoje rezervy hotovosti. Uvedený graf hovorí sám za seba, čo poukazuje na určitý vzťah nízkych cien ropy a saudskoarabských rezerv. Podľa najoptimistickejšieho názoru, Saudská Arábia môže prežiť prostredie nízkych cien ropy len štyri roky.

Súvisiace: Saudská Arábia nie je tak bohatou, ako ste si mysleli

3. Irán prevzal veľmi významnú vedúcu úlohu medzi šiítskymi Arabmi

Irán a Saudská Arábia v súčasnej dobe vedú boje na dvoch frontoch: v Sýrii a Jemene.

Irán má podporu Hizballáhu v Libanone, spolu s podporou zo strany väčšinových šiítov v Iraku. Presnejšie povedané, Iránu sa dokonca podarilo zvýšiť svoju podporu u šiítov, ktorý tvoria rozsiahlu základňu medzi sunnitskými národmi. Poprava vedúceho duchovného šiítov v Saudskej Arábií – Nimr Al-Nimra je nepriamym prijatím rastúcej popularity Iránu medzi 15 percentnú potláčanú šiitskú populáciu v Saudskej Arábii. To ukazuje, že vedenie Saudskej Arábie sa cíti ohrozené na ich vlastnej pôde.

4. Saudská Arábia nemôže poraziť Irán v priamej vojne

Irán je oveľa väčším, než národ Saudskej Arábie, čo sa týka počtu obyvateľov a vyhrala už mnoho iných dlhých vojen. Pre porovnanie, Saudovia majú armádu, ktorá je neskúsenou a je vedená iba lojálnymi predstaviteľmi kráľovskej rodiny. Nejedná sa o významných vojnových generálov.

Kým Saudská Arábia má s najnovšími zbraňami rozsiahli arzenál, kráľovstvo je taktiež silne závislé na západe, čo týka jeho využitia a údržby. Ich nerozhodné a neefektívne stratégie na konfliktných frontoch v Iraku, Sýrií a Jemene postavenie Iránu posiluje.

5. Saudská Arábia vie, že v priamej vojne s Iránom nedostane podporu USA

Nákladné vojny v Iraku a Afganistane odrádzajú súčasnú administratívu USA od vstupu do plnohodnotnej vojny v Sýrií a Jemene. Nezáväzný postoj Washingtonu, spolu so snahou sprostredkovať dohodu s Iránom, by mal poslúžiť ako jednoznačný signál pre Saudskú Arábiu.

Správa pre kráľovstvo by mohla znieť takto: Nevstupujte do vojny s nádejou, že USA Vás budú podporovať. A Saudská Arábia vie, že bez Západu nemá žiadnu šancu vyhrať vojnu proti Iránu. Kráľovská rodina pravdepodobne nebudú riskovať, že v takej vojne príde o svoje postavenie.

Súvisiace:
Zistite ako je Saudská Arábia závislá na peniazoch z ropy
OPEC vs. USA: Vojna v cenách ropy práve začala

Tieto vzťahy sú zďaleka jasnými a všetko je o rovnováhe. Takže USA budú aj naďalej predávať zbrane Saudskej Arábií, aby si mohli zabezpečiť svoje príjmy. Washington a Teherán sa budú aj naďalej hrať na mačku a myš, čo sa týka jadrovej dohody a odstraňovanie sankcií.

Najlepšie to ilustruje nedávne zadržanie a potom rýchle prepustenie amerických námorníkov, za vpád do iránskych vôd a vyhlásenia (ktoré boli následné popreté), kde sa uvádzalo že Irán úplne uzavre svoj kľúčový jadrový reaktor, čím by spečatil jadrovú dohodu.

Saudovia sú v stave paniky, ktorá je všade okolo, či už z postavenia v zoskupení krajín OPEC a zmenšujúcich sa rezerv hotovosti, ako aj vojen, ktoré by sa rozhodne nemali zmeniť na plnohodnotné vojny a zmenšujúci sa počet ich lojálnych partnerov. Skutočnosť, že ropa minulý týždeň nakrátko poklesla pod 30 $ za barel (prvýkrát v 12 rokoch) tomu celkovo nepomáha.

Ak ste zvedaví, či príde k vojne medzi Saudskou Arábiou a Iránom, u Nás si myslíme, že je to nepravdepodobné. Saudská Arábia tak môže pokračovať v menších konfliktoch a dúfať, že Irán urobí niečo hlúpe, čo narušiť jadrovú dohodu so Západom. Do tej doby Saudská Arábia môže robiť malý hluk, ale nič viac.

Zdroj: FinancialSense, WSJ

Facebook komentár