Ropa dnes vzrástla o 5% po tom, čo predstavitelia Irán uviedli, že podporil dohodu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom, ohľadom zmrazenia výroby.

Irán oznámil, že zrealizuje všetky opatrenia na stabilizáciu trhov, ale chce sa vyhnúť k obmedzeniu vlastnej výroby.

Ministri ropy zo Saudskej Arábie a Ruska sa včera dohodli na udržaní produkcie, na januárovej úrovni, ale iba vtedy, keď ďalší významní producenti urobia to isté. Takže ak sa Irán taktiež zaviazal, mohla by byť podporená dohoda o obmedzení ponuky.

Analytici sú však ohľadom iránskej ochoty na zmrazenie produkcie skeptickí, keďže prichádza v čase, keď táto krajina sa snaží rozbehnúť práve svoju produkciu a zvýšiť tak svoj podiel na svetovom trhu s ropou.

Americké ceny ropy vzrástli viac ako 5%, čím sa usadili na úrovni 30,66 dolárov za barel potom, čo prišlo toto dôležité oznámenie z Iránu.

Avšak tento rast nemusí vydržať. To preto, že celosvetová produkcia v januári bola v blízkosti rekordných úrovní. Keď ju udržia na tejto úrovni, zmenší sa len veľmi malú časť prebytku.

Súvisiace: Irán chce platby za ropu v eurách a nie dolároch

Svet je ropou zaplavený. Medzinárodná agentúra pre energiu očakáva, že v prvej polovici roka 2016 by mala byť dosahovaná nadmerná ponuka o objeme zhruba 1,5 milióna barelov denne.

Zmiernie tlaku na ceny príde, ak hlavní producenti ropy sa zaviažu k zníženiu produkcie na dlhšie obdobie. A zatiaľ o realizácií takého znamenia sa vôbec nehovorí.

Januárová produkcia z krajín OPECu, podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry bola v medziročnom porovnaní o takmer 1,7 milióna barelov denne vyššia.

Oslobodením od sankcií sa Iránu v januári podarilo navýšiť svoju výrobu na takmer tri milióny barelov denne, čo je o 80 000 barelov viac ako v decembri. Iracká produkcia dosiahla rekordné objemy vo výške 4,35 milióna barelov denne a produkcia zo Saudskej Arábie sa taktiež zvýšila na 10,2 milióna barelov denne.

Iránsky minister ropného priemyslu už skôr povedal, že jeho krajina nechce konkurovať iným výrobcom. Vládne zdroje v Iráne uviedli, že tento postoj sa nezmenil.

Analytici z Goldman Sachs v poznámke pre investorov dnes napísali: “Irán sa aj naďalej vyjadril k zaviazaniu rastúcej produkcii a získavaniu podielu na trhu, čo naznačuje, že každá dohoda zahŕňajúca Irán bude pravdepodobne musieť počítať s rastom produkcie.”

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár