Rast_HDP_ciny_klesa_na_najnizsiu_uroven_od_roku_1992

Rast Číny v poslednom štvrťroku klesol na najnižšiu úroveň za takmer tri desaťročia, keďže druhá najväčšia ekonomika na svete naďalej pociťuje bolesť z obchodnej vojny so Spojenými štátmi.

Hrubý domáci produkt Číny za tri mesiace do 30. septembra vzrástol o 6%, čo je najslabší štvrťročný rast od roku 1992 a pokles z 6,2% v období apríl – jún. Taktiež nedosiahol priemernú predpoveď na hodnote 6,1%, ktorú navrhli analytici opýtaní prieskumnou agentúrou Refinitiv.

Chaoping Zhu, ktorý je analytikom v JP Morgan Asset Management, poznamenal: „Obchodné napätie s USA je kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje obchodné sentimenty a investičné aktivity, hoci domáce stimulačné politiky poskytujú určitú podporu.“

Horšie ako očakávané čísla sa objavili len týždeň potom, čo Spojené štáty a Čína dosiahli predbežné obchodné prímerie, aby sa predišlo ďalším škodám v dvoch najväčších ekonomikách sveta.

Zhu dodal: „Prebiehajúce rokovania môžu mať určitý pozitívny vplyv na obchodné sentimenty, ale napriek možnej mini dohode, väčšina amerických ciel na dovoz z Číny stále zostáva aktívna, čo vývoz z Číny jednoznačne zasahuje.“

Predbežná obchodná dohoda dosiahnutá minulý piatok zahŕňa zastavenie zvyšovania ciel USA, ktoré malo nadobudnúť účinnosť začiatkom tohto týždňa. Prezident Donald Trump novinárom povedal, že dohoda zahŕňa aj oblasti duševného vlastníctva, finančných služieb a nákupov poľnohospodárskych výrobkov.

Zdá sa však, že tieto dve strany ani zďaleka neusilujú o komplexnú dohodu a posledné oznámenie sa nezaoberá niektorými z najväčších problémov, ktoré sú na stole.

Trhy po zverejnení čínskych údajov skĺzli nižšie. Hongkongský akciový index Hang Seng odpísal o 0,5% a čínsky Shanghai Composite klesol o 1,3%. Indexy pred správou o HDP rástli – o 0,5% a o 0,3%.

Japonské a kórejské akcie tiež zo svojich maximálnych hodnôt dňa poklesli. Japonský index Nikkei 225 nakrátko získaval 0,9%, predtým, ako sa vzdal väčšiny týchto ziskov. Index Kospi klesol o 0,8% po tom , čo skôr získal 0,5%.

Oživenie v septembri by sa mohlo vypariť

Podľa údajov z Číny došlo v septembri k určitému zvýšeniu hospodárskej aktivity. Rast priemyselnej výroby vyskočil z augustových 4,4% na 5,8% v minulom mesiaci. Maloobchodné predaje v priebehu minulého mesiaca oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástli o 7,8%, čo predstavuje o niečo silnejší výsledok ako v auguste. Rast investícií do fixných aktív sa tiež mierne zrýchlil.

Hovorca čínskeho národného štatistického úradu v piatok uviedol, že stimulačné opatrenia ohlásené začiatkom tohto roka, vrátane daňových úľav a investícií do infraštruktúry sa začali prenášať do širšej ekonomiky.

Julian Evans-Pritchard, ktorý je hlavný analytikom pre oblasť Číny v spoločnosti Capital Economics uviedol: „Aj napriek silnejším výsledkom v mesiaci september, by sa tlak na hospodársku činnosť mohol v nadchádzajúcich mesiacoch „zintenzívniť“.

Vo výskumnej správe ďalej poznamenal: „Ochladenie globálneho dopytu bude aj naďalej vplývať na vývoz, zároveň fiškálne obmedzenia znamenajú, že výdavky na infraštruktúru sa v najbližšom období znížia a nedávny rozmach v oblasti výstavby nehnuteľností sa bude pomaly spomaľovať.“

Analytici z japonskej banky Nomura uviedli, že oživenie dosiahnuté v septembri môže byť krátkodobé. Očakávajú rast čínskeho HDP vo štvrtom štvrťroku na hodnote 5,8%, keďže vývoz opäť zasahuje spomalenie svetového hospodárstva a obchodný konflikt medzi Spojenými štátmi a Čínou.

V poznámke ku klientom ďalej napísali: „Očakávame, že stabilita v októbri bude krátkodobá a ďalej odhadujeme, že spomalenie rastu sa následne zhorší.“

Prichádza viac podnetov

Čínsky štatistický úrad pripustil, že hospodárstvo bude naďalej čeliť „vážnym a komplexným vplyvom vonkajšieho prostredia“. Mao Shengyong na tlačovej konferencii v piatok uviedol, že čínska vláda zintenzívni stimulačné opatrenia pre zabránenie spomalenia.

Plánované opatrenia zahŕňajú viac investícií do projektov v oblasti infraštruktúry, zatiaľ čo Peking bude naďalej podporovať posun smerom k spotrebe a technológiám, aby bol podporou pre hospodárstvo.

Spotreba v prvých troch štvrťrokoch prispela k rastu HDP 60,5%, zatiaľ čo investície predstavovali okolo 19,8% a čistý vývoz 19,6%.

Julia Wang, hlavná ekonómka pre oblasť Veľkej Číny v rámci HSBC, uviedla, že piatkové údaje pravdepodobne povedú k zníženiu úrokových sadzieb a ďalším vládnym výdavkom.

V správe ďalej uviedli: „Očakávame, že príde k menovému aj fiškálnemu uvoľneniu a to vo forme zníženia sadzby povinných minimálnych rezerv, zníženia úrokových sadzieb a investícií do infraštruktúry. Aby sa však zvrátil trend spomalenia, bude pravdepodobne potrebné rozhodnejšie uvoľnenie.“

 

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár