Očakávania výsledkov pre Black Friday a vianočné nákupy pre rok 2022.

Očakávania výsledkov pre Black Friday a vianočné nákupy pre rok 2022.

Sviatočné nakupovanie už nie je to, čo bývalo. Od mnohých Američanov sa však stále očakáva, že svoje finančné prostriedky budú míňať či už len na Black Friday (Čierny piatok), alebo aj počas sviatočnej sezóny.

Platobná skupina Mastercard predpokladá, že predaje na Black Friday sa v medziročnom porovnaní navýšia o 15 %. Výdavky budú ťahať nákupy v obchodoch, ktoré boli minulý rok tlmenejšie z dôvodu zimnej vlny ochorenia Covid-19. Mastercard odhaduje, že tržby v obchodoch by počas tohtoročnej sviatočnej sezóny mali vzrásť až o 18 %.

„Očakávajte, že tento rok budú nákupy počas Black Friday v plnej sile naprieč kanálmi,“ ako v tlačovej správe uviedol Steve Sadove, hlavný poradca zo spoločnosti Mastercard.

Adobe Analytics predpokladá, že online predaje počas Black Friday dosiahnu navýšenie len len o 1 %, keďže sa zákazníci oproti minulému roku budú skôr vracať do fyzických obchodov.

Spoločnosť Adobe však uviedla, že kupujúci na Deň vďakyvzdania minuli rekordných 5,29 miliardy dolárov, čo je o 2,9 % viac ako pred rokom.

Sviatočná nákupná sezóna vyzerá úplne inak ako kedysi. Namiesto akcií v rámci Black Friday, maloobchodníci začali so sviatočnými výpredajmi už začiatkom jesene. Amazon usporiadala ďalšie kolo výpredajov v októbri tohto roku v rámci Prime Day a Walmart, Target a ďalší usporiadali konkurenčné špeciálne dni.

Rozšírením svojich sviatočných ponúk, online maloobchodníci obmedzili svoje zľavy počas obdobia Black Friday.

Nakupujúci sa však vracajú k mnohým svojim pred-pandemickým zvyklostiam a maloobchodníci očakávajú typickejšiu sviatočnú sezónu ako posledné dva roky, počas pandémie. Od nakupujúcich sa opäť očakáva, že budú nakupovať okolo kľúčových sviatkov, ako je Black Friday, a tiež nakupovať neskôr v sezóne v nádeji, že sa im podarí získať vhodné nákupy, čo najbližšie k Vianociam.

“Zdá sa, že nákupné správanie nakupujúcich je viac zamerané na dátumy, ktoré sú bližšie k Vianociam,” ako počas tohto týždňa poznamenal finančný riaditeľ maloobchodnej skupiny Dollar Tree – Jeffrey Davis.

Vplyv inflácie na vianočné nákupy

Tento rok inflácia obmedzila rozpočty mnohých nakupujúcich. Maloobchodníci tvrdia, že zákazníci ustupujú od menej potrebných výdavkov, ako je nábytok a elektronika, a sú selektívnejší, pokiaľ ide o to, čo kupujú.

Najmä rodiny s nižšími a strednými príjmami boli zaťažené infláciou a svoje výdavky presunuli najmä do oblasti potravín a platenia iných každodenných potrieb.

Začiatkom tohto mesiaca Christina Hennington, riaditeľka pre rast v maloobchodnej skupine Target, uviedla: „Stále viac a viac ich domáceho rozpočtu ide na potreby rodiny, čo obmedzuje sumu, ktorá je k dispozícii na nákupy podľa vlastného uváženia.“

Reťazce sú taktiež preplnené v mnohých kategóriách a ponúkajú viac zliav ako minulý rok, aby vyčistili tovar a nalákali kupujúcich na míňanie.

Celkovo sa očakáva, že predaj dovoleniek počas tohto roka porastie, no pomalším tempom ako počas minulého roka. Mnoho nakupujúcich sa pri nákupe darčekov spolieha na úspory a úvery.

National Retail Federation predpokladá, že sviatočné predaje počas roka 2022 dosiahnu navýšenie až o 8 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár