Najziskovejsie_akciove_trhy_roka_2017_2018

Americké akciové trhy počas roka dosiahli prvotriednu jazdu do rekordných územi. Ale neboli jediné.

Podľa dát skupiny S&P Dow Jones Indexes hodnota verejných spoločností na celosvetových akciových trhoch v roku 2017 vzrástla o 12,4 biliónov dolárov, čo v ich výpočte zahŕňalo aj dividendy. Viaceré trhy dokonca prekonali USA.

Tu je pohľad na najväčších držiteľov akciových trhov v roku 2017:

USA

Americké akcie sa v rámci týchto ziskov nachádzali v strede, keďže investori vsadili na silný hospodársky rast, pevné zisky spoločnosti a očakávaní, že prezident Trump schváli rôzne stimuly. Trump tak posilnil trhy, veľkým znížením dane z príjmu právnických osôb.

Súvisiace: 2017: Rekordný rok pre akciový index S&P 500

Americký akciový index Dow Jones dosiahol výnos na úrovni 25%, index S&P 500 vzrástol o 19% a technologický index Nasdaq dosiahol ohromujúci 28% zisk.

Najziskovejsie_akciove_trhy_roka_2017_2018_graf

Akciový trh v Argentíne

Argentínsky index Merval v roku 2017 vzrástol o 77% a v poslednom týždni roku 2017 dosiahol rekordnú úroveň.

Voľba prezidenta Mauricia Macriho na konci roka 2015 sa ukázala byť zlomovým bodom: ekonomika rastie a výnos akciových trhov sa razantne zintenzívnil. Merval v roku 2016 získal 45%.

Prezident Macri v minulom roku uskutočnil niekoľko hospodárskych reforiem a pomohol tak ďalej posilniť dôveru v podniky.

Spoločnosť Algebris Investments uviedla: “Prezident Macri v roku 2017 pomohol vyhnúť sa politickým rizikám a bez plánovaných volieb v roku 2018, Argentína v tomto roku na území Latinskej Ameriky vyniká ako politicky bezpečný prístav.”

Napriek tomu je ešte potrebné urobiť viac: Inflácia je vyššia ako 20% a mena naďalej oslabuje.

Akciový trh v Nigérií

Nigérijský index All-Share je stále na nižšej úrovni ako rekordné maximá, ktoré boli dosiahnué na začiatku roka 2008, ale 42% rally počas roka 2017 tento nedostatok pomohla zmierniť.

Index silne trpel v rokoch 2015 a 2016, z dôvodu nízkych cien ropy, útokov militantov, menových problémov, volieb a Ebolou, čo samozrejme zasiahlo aj sentiment investorov.

Zin Bekkali, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Silk Invest vysvetľuje: „Cena ropy sa však pohybovala na vyššie úrovne, centrálna banka uľahčila výmenu mien a ekonomike sa podarilo dostať z recesie.

Mnohí analytici sú optimistickí aj k tomu, že akcie by mohli stúpať aj v roku 2018.

Bekkali ďalej poznamenal: “Ak sa pozriete na to, kde dnes stojíme, akciový trh (Nigérie) je stále jedným z najlacnejších trhov sveta.”

Akciový trh v Turecku

Pokus o prevrat v roku 2016 a séria teroristických útokov mali negatívny vplyv na turecké hospodárstvo.

Referenčný index krajiny však v roku 2017 vzrástol o 48%, pretože vláda zaviedla dočasné zníženie daní a program záruk na pôžičky, ktorý povzbudil banky, aby poskytovali úvery malým podnikom. Rast HDP sa zvýšil a v treťom štvrťroku dosiahol 11,1%.

Neil Shearing, ktorý je hlavným ekonómom rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti Capital Economics poznamenal, že k výkonnosti akciového trhu pomohla aj klesajúca turecká líra.

V súčasnosti experti varujú, že dobré časy nemôžu trvať navždy.

“Z tohto dôvodu sa domnievame, že ekonomika sa blíži k úrovni prehriatia.”

Súvisiace: Paulsen: “V roku 2018 je na akciovom trhu treba byť pripravený na korekciu”

Akciový trh v Hong Kong

Hang Seng index investorom zarobil 36%, ale hlavné čínske indexy v Šanghaji a Šen-čene sa potácali.

Prečo vznikla táto nerovnosť?

Dickie Wongová, ktorá je vedúcou predstaviteľkou výskumu v spoločnosti Kingston Financial Group poznamenala: “Je to všetko o spoločnosti Tencent.“

Podiely v kórejskom technologickom gigante v Hongkongu sa za posledný rok viac ako zdvojnásobili a ocenenie tejto spoločnosti nakrátko zatienilo aj spoločnosť Facebook.

WeChat, ktorý je obľúbeným mobilným messenger spoločnosti, má takmer 1 miliardu používateľov a investori sa usilujú o služby okolo mobilných hier a video streamingu.

Wongová ďalej uviedla, že medzitým trhy v Šanghaji a Šen-čene znížili výkon, keďže štátne médiá sa snažil miestnych investorov presvedčiť, aby boli opatrní.

Najväčší porazený: Akciový index Kataru

Zatiaľ čo väčšina hlavných akciových trhov zaznamenala značné zisky, navyšujúci sa príliv všetky lode nevytiahol.

Katarský akciový trh v Perzskom zálive klesol o 18%, keď sa pohádal so svojimi susedmi: Saudskou Arábiou, Bahrajnom a Spojenými arabskými emirátmi.

Rozhodnutie pre zrušenie diplomatických väzieb a dopravných spojení s Katarom (v júni) prekvapilo celý región.

Súvisiace: 4 ázijské akciové spoločnosti vo väčších ziskoch ako Bitcoin

Krajiny obvinili Katar z financovania terorizmu, avšak ten to popiera. Úsilie o obnovenie väzieb doposiaľ zlyhalo.

Katar našiel stratégie riešenia a rôzne obchodné cesty, pomocou ktorých sa z toho dostali.

Nakoniec poznamenala. “Veľká časť z počiatočného narušenia hospodárstva sa vytratila,” … “Vyzerá, že sa tento problém rýchlo nevyrieši, ale nevyzerá to, že by to katarskému hospodárstvu spôsobilo rozsiahle škody.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár