Prijmy-Ruska-z-energii-medzirocne-prepadli-o-43%

Príjmy ruského federálneho rozpočtu z ropy a zemného plynu, ktoré sú základom ekonomiky krajiny, v mesiaci marec medziročne klesli o 43 %, pričom mesačný pokles príjmov pribrzdila len štvrťročná daň zo zisku (podľa dát Ministerstvo financií).

Moskva sa pri financovaní vládnych výdavkov spolieha na príjmy z energetických surovín, ktoré vlani predstavovali približne 11,6 bilióna rubľov (146 miliardy dolárov), a bola nútená predávať devízové rezervy, aby pokryla deficit, ktorý sa natiahol v dôsledku vysokých nákladov pre vojenskú operáciu na Ukrajine.

Podľa odhadov ministerstva financií, rozpočtové príjmy z predaja ropy a zemného plynu minulý mesiac dosiahli 688,2 miliardy rubľov (8,67 miliardy dolárov) v porovnaní s 521,2 miliardy vo februári a 1,21 bilióna rubľov v marci roka 2022.

Marcové príjmy sa z dôvodu štvrťročných platieb za daň zo zisku z ťažby uhľovodíkov zvýšili o 220,6 miliárd rubľov.

Daň z ťažby nerastných surovín (MET) z ropy bola o 63,6 miliárd rubľov nižšia ako vo februári, zatiaľ čo zo zemného plynu bola nižšia o 12,9 miliardy rubľov.

Daňové a colné príjmy z predaja energetických surovín sa postupne zotavujú od januára, kedy dosiahli najnižšiu úroveň od augusta 2020, pod vplyvom západných sankcií na ruský vývoz v dôsledku konfliktu na Ukrajine.

V ruskom rozpočte na rok 2023 sa predpokladá deficit vo výške 2 % HDP. Ministerstvo financií v tomto roku počíta so znížením príjmov z ropy a plynu o 23 % na 8,95 bilióna rubľov.

Ministerstvo v pondelok určilo fiktívnu cenu uralskej ropy v mesiaci marec na úrovni 47,85 dolárov za barel, čo je menej ako februárových 49,56 dolárov a výrazne menej ako cena z marca 2022 na úrovni 88,95 dolárov.

Celkové príjmy z oblasti energetických surovín v roku 2022 dosiahli 11,6 bilióna rubľov, čím vyskočili o 27,9 % v porovnaní s 9,1 bilióna rubľov v roku 2021, a to vďaka priebežným dividendám a jednorazovej platby dane od plynárenského gigantu Gazprom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár