USA-blokuju-platby-za-ruske-dlhopisy-v-snahe-zvysit-tlak-na-Moskvu-1

Spojené štáty v pondelok zastavili ruskú vládu, aby vyplatila finančné prostriedky držiteľom jej štátneho dlhu v objeme viac ako 600 miliónov dolárov z rezerv držaných v amerických bankách, čo je krok, ktorý má zvýšiť tlak na Moskvu a zasiahnuť jej držbu amerických dolárov.

Na základe sankcií zavedených po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára boli devízové rezervy ruskej centrálnej banky v amerických finančných inštitúciách zmrazené.

Ministerstvo financií USA však ruskej vláde dovolilo použiť tieto prostriedky na uskutočnenie platieb za štátny dlh denominovaný v dolároch, “od prípadu k prípadu“.

V pondelok, keď bola najvyššia z platieb splatná, vrátane splátky istiny v objeme 552,4 milióna dolárov za dlhopis so splatnosťou, sa americká vláda podľa hovorcu amerického ministerstva financií rozhodla prerušiť prístup Moskvy k zmrazeným finančným prostriedkom.

Súvisiace: Zdá sa, že Rusko odvrátilo historické neuhradenie splátok z dlhopisov … zatiaľ

V pondelok bola splatná aj výplata kupónu vo výške 84 miliónov dolárov za štátny dlhopis s dátumom roka 2042.

Hovorca uviedol, že tento krok by mal prinútiť Moskvu urobiť ťažké rozhodnutie, či použije doláre, ku ktorým má prístup, na platby svojho dlhu alebo na iné účely vrátane podpory svojho vojnového úsilia.

Rusko bude čeliť historickému bankrotu, ak sa tak rozhodne neurobiť.

Hovorca ďalej poznamenal: “Rusko si musí vybrať medzi odčerpaním zostávajúcich cenných dolárových rezerv alebo novými príjmami, alebo nesplnením záväzkov.”

Zdroj oboznámený so záležitosťou uviedol, že JPMorgan Chase & Co, ktorá doteraz spracovávala platby ako korešpondenčná banka, bola ministerstvom financií zastavená.

Korešpondenčná banka spracováva kupónové platby z Ruska a posiela ich platobnému agentovi v rámci distribúcie medzi držiteľmi dlhopisov, nachádzajúcich sa v zámorí.

Zdroj uviedol, že krajina má 30-dňovú lehotu na vykonanie platby.

Problémy so splátkami

Zvýšený tlak prichádza v čase, keď Spojené štáty a Európa tento týždeň plánujú uvaliť nové sankcie, s cieľom potrestať Moskvu za zabíjanie civilistov na Ukrajine.

Rusko svoj krok na Ukrajine označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“. Ukrajina a Západ tvrdia, že invázia bola nezákonná a neopodstatnená. Fotografie masového hrobu a zviazaných tiel ľudí zastrelených zblízka v pondelok vyvolali medzinárodné pobúrenie.

Rusku, ktoré má celkovo 15 nesplatených medzinárodných dlhopisov v nominálnej hodnote okolo 40 miliárd dolárov, sa doteraz podarilo vyhnúť nesplácaniu sa svojho medzinárodného dlhu napriek bezprecedentným západným sankciám. Úloha je však čoraz ťažšia.

Súvisiace: Invázia na Ukrajinu má pre Rusko vážne, nezamýšľané následky. Tu je len 5 z nich

Rusku naposledy povolili zaplatiť splátky vo výške 447 miliónov dolárov za štátny dolárový dlhopis so splatnosťou v roku 2030, ktorý bol splatný minulý štvrtok, čo je najmenej piata takáto platba od začiatku vojny.

Ak Rusko neuskutoční žiadnu zo svojich nadchádzajúcich platieb za dlhopisy v rámci vopred stanovených lehôt alebo zaplatí v ruských rubľoch, kde sú špecifikované doláre, eurá alebo iná mena, bude to znamenať neuhradenie svojich záväzkov.

Hoci Rusko nemá prístup k medzinárodným dlhopisovým trhom v dôsledku sankcií Západu, nesplatenie by mu zakázalo prístup na tieto trhy, kým veritelia nebudú mať kompletne uhradené záväzky a kým sa nevyriešia všetky právne prípady vyplývajúce z nesplácania.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. CNBC

Facebook komentár