Miera-nezamestnanosti-v-Rusku-je-prekvapivo-rekordne-nizka

Miera nezamestnanosti v Rusku v auguste klesla na rekordné minimum 3,8 %, no priemerné nominálne mzdy zarábané Rusmi medzi-mesačne klesli a týždenný rast inflácie sa vrátil, čo vytvára zmiešaný obraz o celkovom ekonomickom zdraví tejto krajiny.

Po 11 po sebe idúcich týždňoch deflácie (poklesu cien), prvýkrát od začiatku mája spotrebiteľské ceny v týždni do 26. septembra vzrástli. Tento nárast prichádza necelé dva týždne po tom, čo centrálna banka znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na 7,5 %, čím navrhla stratégiu uvoľnenia menovej politiky, ale aj tento cyklus sa môže čoskoro skončiť.

Ekonomika Ruska, závislá na exporte sa ponára do recesie, zasiahnutá rozsiahlymi sankciami Západu za to, čo Moskva nazýva „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine. Rozsah kontrakcie však doteraz nebol taký rozsiahly, ako sa pôvodne predpokladalo.

Údaje zo štatistického úradu Rosstat ukázali, že priemyselná produkcia v auguste medziročne klesla len o 0,1 %, ale výroba áut sa v ročnom vyjadrení prepadla až o 69 %, čo je jedno z odvetví najviac postihnutých sankciami.

Podľa databázy Eikon, počet nezamestnaných v Rusku v auguste klesol na 3,8 % podiel pracovnej sily, čo je najnižšie číslo od roku 1992, odkedy štatistický úrad začal zverejňovať údaje.

Údaje z budúceho mesiaca môžu vniesť trochu svetla do vplyvu tzv. čiastočného mobilizačného príkazu prezidenta Vladimíra Putina s ohľadom na vývoj pracovnej sily. Za posledný týždeň bolo do armády povolaných, alebo ušli do zahraničia desaťtisíce mužov.

Maloobchodné tržby, ktoré sú odzrkadlením spotrebiteľského dopytu, ktorý je hlavným motorom hospodárskeho rastu Ruska, v auguste klesli o 8,8 % po revidovaných 8,7 % v predchádzajúcom mesiaci. To bolo o niečo lepšie ako prognóza analytikov ohľadom poklesu o 8,5 % (v rámci prieskumu agentúry Reuters).

Rosstat tiež uviedol, že reálne mzdy v Rusku v júli medziročne klesli o 3,2 %, čo je rovnaký pokles ako mesiac predtým. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že reálne mzdy, očistené o infláciu, v júli klesnú o 5,2 %.

Priemerná nominálna mzda, ktorú zarábajú Rusi, medziročne vzrástla na 62 200 rubľov (1 083 dolárov), ale klesla zo 66 572 rubľov v júni.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár