Obchod-Ciny-s-Ruskom-na-vyrovnanie-sankcii-nebude-stacit-USA

Obchod Číny s Ruskom podľa Bieleho domu nebude stačiť na vyrovnanie vplyvu amerických a európskych sankcií na Moskvu.

V niekoľkých hodinách po štvrtkovej invázii Ruska na Ukrajinu USA, Spojené kráľovstvo a Európska únia oznámili nové sankcie zamerané na izoláciu Moskvy od globálnej ekonomiky. Rozsiahle opatrenia nezahŕňali obmedzenia na nákup ruskej ropy a plynu, ktoré sú významným hnacím motorom miestnej ekonomiky.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu vo štvrtok uviedlo, že obchod krajiny s Ruskom a Ukrajinou zostane v „normálnom režime“ a odmietlo nazvať útok „inváziou“. Colná agentúra medzitým schválila dovoz pšenice z Ruska.

Podiel Číny a Ruska na globálnej ekonomike je oveľa menší ako podiel krajín skupiny G-7, ktorá zahŕňa USA a Nemecko. To znamená, že Čína „nemôže pokryť“ vplyv sankcií, povedala tlačová tajomníčka USA Jen Psakiová novinárom vo štvrtok neskoro večer vo Washingtone.

Podľa údajov Svetovej banky sa Čína v roku 2020 na celosvetovom HDP podieľala 17,3 % podielom, oproti 1,7 % podielom Ruska a 45,8 % podielom zoskupením krajín G-7.

Súvisiace: Ekonomika Ruska je prekvapivo malá

Čína je najväčším obchodným partnerom Ruska a Ukrajiny. Obidve krajiny sú súčasťou iniciatívy Jeden Pás a Jedna Cesta – plán rozvoja regionálnej infraštruktúry, ktorý sa všeobecne považuje za snahu Pekingu dosiahnuť navýšenie globálneho vplyvu.

Obchod medzi Čínou a Ruskom v roku 2021 dosiahol rekordnú hodnotu 146,9 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 35,8 % (podľa dát Čínskej colnej agentúry). Čínsky dovoz z Ruska prevýšil export o viac ako 10 miliárd dolárov.

Zo súčasných úrovní dovozu a vývozu by obchod musel vzrásť o ďalších 37 %, aby do roku 2024 dosiahol cieľ Moskvy a Pekingu, vo výške 200 miliárd dolárov.

Obchod Číny s Ukrajinou v priebehu minulého roka vzrástol o 29,7 % na 19,31 miliardy dolárov, čo taktiež predstavuje rekordná suma, a podľa colných údajov sa pomerne rovnomerne rozdelil medzi dovoz a vývoz.

Námestníčka ministra zahraničných vecí Hua Chunying v priebehu tohto týždňa poznamenala: „Čína a Rusko sú komplexnými strategickými partnermi. Čína a Ukrajina sú priateľskí partneri.“

Ďalej poznamenala: „Čína bude teda viesť normálnu obchodnú spoluprácu na základe (čínskych) piatich princípov mierového spolužitia (pre medzinárodné vzťahy) a na základe priateľských vzťahov s oboma krajinami,“ … “To samozrejme zahŕňa spoluprácu v oblasti energetiky.”

Rozsah ekonomického dopadu je stále nejasný

Podľa čínskych colných údajov, energetické produkty v roku 2021 tvorili takmer dve tretiny čínskeho dovozu z Ruska. Podľa ďalších dát agentúry, Rusko je v Číne najväčším zdrojom elektriny a druhým najväčším zdrojom ropy.

Stephen Olson, vedúci výskumný pracovník v Hinrichovej nadácii, ktorá je neziskovou organizáciou zameranou na obchodné otázky, poznamenal: „Zrušenie obmedzení dovozu ruskej pšenice a jačmeňa zo strany Číny je jasne určené na vyrovnanie vplyvu sankcií, ale ešte sa uvidí, či to bude predovšetkým symbolické gesto, alebo či to bude mať zmysluplný ekonomický dopad.“

Olson ďalej poznamenal: “Schopnosť Číny kompenzovať vplyv západných sankcií bude určená vplyvom a rozsahom sankcií, na ktorých sa nakoniec USA a ich partneri dohodnú,” … “V tejto chvíli Západ ešte nevyložil všetky svoje karty na stôl, ponechávajúc otvorenú možnosť utiahnuť skrutky neskôr, ak to bude potrebné.”

Ruský rubeľ sa voči americkému doláru vo štvrtok, po začatí invázie prepadol na rekordné minimá.

Západné sankcie voči Rusku sa najprv zastavili pred odrezaním Ruska od medzinárodnej platobnej siete SWIFT, ale sú už pred schválením tohto kroku. Podľa organizácie SWIFT, čínsky jüan bol k januáru štvrtou najpoužívanejšou menou pre globálne platby, v porovnaní so šiestym miestom spred dvoch rokov.

Zástupkyňa Číny – Hua vo štvrtok kritizovala USA za poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine a uviedla, že Rusko takúto podporu od Pekingu ani iných štátov nepotrebuje.

Vzťahy medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom sa začiatkom tohto mesiaca posilnili na významnom stretnutí lídrov v Pekingu, tesne pred zimnými olympijskými hrami v meste.

V oficiálnom vyjadrení čínska strana uviedla, že obe krajiny musia „posilniť svoje strategické partnerstvo v oblasti energetiky“ a „pokročiť v spolupráci v oblasti vedeckých a technologických inovácií“.

Súvisiace: Vzťahy medzi EÚ a Ruskom: Fakty a čísla

V ten istý deň ruské energetické giganty Gazprom a Rosnefť podpísali dohody so štátnou firmou China National Petroleum Corporation o dodávkach ropy a zemného plynu do Číny.

„Pokiaľ Čína bude pokračovať v realizácii svojich obchodných vzťahov, tieto opatrenia by už vedeli byť pre Rusko veľmi užitočné,“ uviedol Tong Zhao, vedúci predstaviteľ v programe jadrovej politiky u Carnegie Endowment for International Peace, so sídlom v Pekingu.

Zhao, ktorý zdôraznil, že nie je odborníkom na ekonomické otázky, povedal, že ak Čína prijme dodatočné opatrenia na podporu Ruska, „pravdepodobne urobí tieto opatrenia veľmi nenápadným spôsobom, aby zmiernila provokácie, ktoré je vidno od európskych a ďalších krajín.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, MSN

Facebook komentár