Putin-udrziava-rubel-na-vzostupe-kedze-Rusko-stihlo-platby-o-5-minut-12

Úsilie ruského prezidenta Vladimíra Putina o podporu rubľa sa naďalej vypláca, zároveň jeho podporou je aj pravdepodobné splatenie.

Ruská mena voči americkému doláru v piatok dosiahla dvojročné maximum. Rubeľ sa presadil po tom, čo krajina uviedla, že veriteľom dokázala splatiť svoje dlhy v amerických dolárov, keďže sa Rusko snaží vyhnúť platobnej neschopnosti.

Ministerstvo financií krajiny vo vyhlásení uviedlo, že vyplatili spátky eurobondov v hodnote 565 miliónov dolárov, ktoré boli splatné tento rok, ako aj eurobondy v hodnote 84 miliónov dolárov, ktoré by mali byť splatné v roku 2024. Ministerstvo financií poznamenalo, že obe platby boli uskutočnené v amerických dolároch, čo bolo požadované zmluvnými podmienkami dlhopisov.

Súvisiace: 4 spôsoby, ako sa Rusko snaží dokázať, že dokáže žiť so sankciami

Vo vyhlásení ruské ministerstvo financií uviedlo: “Platby boli uskutočnené v mene emisie zodpovedajúcich eurobondov – v amerických dolároch,” … “Týmto spôsobom sa plnia povinnosti súvisiace s obsluhou suverénnych eurobondov, pri dodržaní podmienok stanovených v emisnej dokumentácii.”

6. apríla Rusko uviedlo, že platby za tieto dlhopisy vykonalo v rubľoch, čo viedlo ratingovú agentúru S&P k tomu, že o tri dni neskôr vyhlásila, že Rusko nesplatilo svoje záväzky zo zahraničného dlhu. Hoci sú dolárové platby už po splatnosti, oneskorené platby Ruska v amerických dolároch slúžia ako posledná možnosť, ktorou je možné sa vyhnúť platobnej neschopnosti.

Platby dlhopisov tak prichádzajú s 30-dňovou lehotou odkladu. Pre tieto platby dlhopisov sa obdobie odkladu končí 4. mája. Možno sa nikdy nedozvieme, či ratingová agentúra S&P nezmení názor voči zlyhaniu Ruska. Kvôli sankciám ratingová agentúra 15. apríla pristúpila k zníženiu ratingu voči ruského dlhu.

Rusko má peniaze na zaplatenie svojich dlhov. Po tom, čo Západ uvalil na svoje zahraničné rezervy bezprecedentné sankcie v celkovej výške okolo 315 miliárd dolárov, jednoducho nemôže získať prístup k približne polovici týchto prostriedkov.

Rusko však zrejme našlo spôsob, ako splatiť dlh v stovkách miliónov dolárov bez prístupu k svojim zmrazeným rezervám. Podľa agentúry Reuters predstaviteľ amerického ministerstva financií uviedol, že platba musela pochádzať z nových finančných prostriedkov, pretože nezrušili svoje obmedzenia na sankcionované doláre, patriace Rusku.

Táto správa poslala ruský rubeľ na ešte vyššie úrovne, ktorý už dva mesiace stúpa, na dvojročné maximum voči americkému doláru. Za jeden dolár sa dalo v piatok kúpiť približne 68 rubľov, čo je menej ako polovica z množstva, ktoré si mohol kúpiť začiatkom marca. Na svojom vrchole 7. marca sa rubeľ obchodoval za 135 za dolár.

Súvisiace:
Moskva po odchode západných firiem príde o 200 000 pracovných miest
Finančný systém Ruska sa už spamätáva z počiatočného šoku sankcií

Rusko dokázalo podporiť rubeľ aj napriek celosvetovým sankciám zvýšením úrokových sadzieb, bránením ruským maklérskym spočlonostiam predávať cenné papiere v držbe cudzincov a okrem iného žiadať platby za dodávky plynu a ropy v ruských rubľoch . Tieto opatrenia umožnili Moskve umelo vytvárať dopyt po rubli, aj keď národná ekonomika zostáva v troskách.

Krajine sa odvtedy podarilo znížiť dramatické zvyšovanie sadzieb, vrátane ďalšieho prekvapivého piatkového zníženia sadzieb.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár