Rusko nie je superveľmocou, aspoň nie pokiaľ ide o globálnu ekonomiku.

Z pohľadu hrubého domáceho produktu je podľa Medzinárodného menového fondu 12. najväčšou ekonomikou sveta, čím je zhruba o 25 % menšou ako Taliansko a o viac ako 20 % menšou ako Kanada, čo sú dve krajiny ktoré majú len zlomok jej obyvateľstva.

Prečo sa teda Západ zoči-voči svojej invázii na Ukrajinu zdráha zasiahnuť ju celou škálou dostupných ekonomických sankcií, ako to bolo v prípade iných nečestných štátov?

Odpoveď je jednoduchá: Ropa a zemný plyn.

Rusko je najväčším svetovým exportérom zemného plynu a jedným z najväčších exportérov ropy.

Niektorí odborníci tvrdia, že odrezanie tohto vývozu by podľa niektorých odhadov mohlo zvýšiť ceny týchto komodít až o 50 %, čo je omnoho viac ako oveľa skromnejšie jednociferné nárasty cien, ktoré sme zaznamenali v priebehu minulého týždňa.

Súvisiace: Vzťahy medzi EÚ a Ruskom: Fakty a čísla

Josh Lipsky, ktorý je riaditeľ Geoekonomického centra pri Atlantickej rade, ktorá je medzinárodnou organizáciou, uviedol: “Toto nie je Severná Kórea. Nie je to Venezuela. Nie je to Irán,” … “Vzhľadom na export energií je Rusko systematicky dôležité a obzvlášť dôležité pre svetový trh energií.”

Sankcie oznámené v priebehu tohto týždňa voči Rusku zahŕňajú vyňatie z jeho energetického priemyslu. Lipsky tvrdí, že ak by Západ zakázal ruský export energie, zvýšilo by to ceny energií spôsobom, ktorý by ruskej ekonomike skôr prospel, ako by ju poškodil. Povedal, že Rusko pravdepodobne nájde iných kupcov svojich energetických surovín, napríklad v Číne, a bude mať viac peňazí, nie menej.

Ďalej poznamenal: „Áno, zákaz vývozu energií by sa mi javil ako extrémne opatrenie,“ … “Ale malo by to skutočne požadovaný účinok?”

Práve teraz európske krajiny, ktoré sú oveľa viac závislé od ruskej ropy a zemného plynu, nie sú ochotné urobiť tento krok.

Gary Clyde Hufauer, vedúci pracovník Petersonovho inštitútu v rámci medzinárodnej ekonomiky, ktorý je zástancom prísnejších opatrení proti ruskému energetickému exportu, uviedol: „Európa by sa musela uchýliť k cenovým kontrolám a prerozdeľovaniu,“ … “To by bolo veľmi nepopulárne. Neboli ochotní zaplatiť takú cenu.”

Rusko má bohaté zásoby aj iných prírodných zdrojov, vrátane reziva a mnohých nerastov.

Je druhým najväčším producentom titánu, ktorý je kľúčový pre výrobu lietadiel, a Ukrajina je piatym najväčším producentom tohto kovu. Boeing by mohol mať problémy, ak sa dodávky prerušia, ako pripustil generálny riaditeľ Dave Calhoun na januárovom vyhlásení o výsledkoch.

Vtedy povedal: “Pokiaľ geopolitická situácia zostane slabšia, žiadny problém. Ak nie, sme chránení na dosť dlho, ale nie navždy.”

Avšak opačne, Rusko nie je rozsiahlym a významným trhom pre export západných krajín.

Podľa údajov ministerstva obchodu USA, v priebehu minulého roka vyviezli do Ruska tovar len za 6,4 miliardy dolárov, čo môže znieť ako veľa, ale v skutočnosti je to menej ako jedna pätina vývozu smerujúceho do maličkého Belgicka. (Na porovnanie, americký tovar vyvezený do Číny minulý rok dosiahol 151 miliárd dolárov.)

Tento týždeň pre The New York Times – Jason Furman, ktorý predsedal Rade ekonomických poradcov Obamovej administratívy, uviedol: „Rusko je v globálnej ekonomike neuveriteľne nedôležité, samozrejme to sa netýka oblasti ropy a zemného plynu,“ … “Je v podstate veľkou čerpacou stanicou.”

A národ, ktorý ako prvý vyniesol do vesmíru satelit aj človeka, v technológiách výrazne za zvyškom sveta zaostáva.

Hufauer ďalej poznamenal, že Rusko zostáva lídrom v oblasti vojenských technológií a umelej inteligencii, nehovoriac o kryptomenách. Pre väčšinu ostatných foriem technológií, však závisí skôr od dovozu než od vlastnej výroby. Sankcie uvalené na vývoz technológií do Ruska, jeho ekonomiku jednoznačne poškodia.

Súvisiace: Vysvetlenie: Porovnanie vojenských síl Ruska a Ukrajiny

Veľkou otázkou je, ako dlho budú pokračovať sankcie proti tomuto národu?

Lipsky a Hufauer veria, že budú platiť roky, aj keď nie nevyhnutne, ako keď americké sankcie boli nasadené proti Severnej Kórei a Kube mnohé desaťročia. A čím dlhšie sa sankcie budú uplatňovať, tým viac bude ekonomika Ruska poškodená.

Lipsky nakoniec poznamenal: „Sankcie môžu byť uvalené v dlhom časovom horizonte.“

Celosvetové HDP za rok 2021 podľa krajín (Rusko je v zelenej – vpravo):

Ekonomika-Ruska-je-prekvapivo-mala-HDP

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, VisualCapitalist

Facebook komentár