Nemecká kancelárka Angela Merkelová obviňuje svojho predchodcu, so základov dlhovej krízy v Európe tým, že pripustil Grécko do eurozóny a zvolnil aj prísne rozpočtové pravidlá.

Nikdy nemalo byť Grécku dovolené sa pripojiť k Eurozóne, ako uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová, ako sa snaží zvaliť vinu z dlhovej krízy eurozóny na ramená svojich politických oponentov.

V rámci kampane za znovuzvolenie v budúcom mesiaci, táto nemecká politička stredo-pravej strany povedala, že jej predchodca – sociálny demokrat Gerhard Schröder zlyhal v podpore Grécka do členstva európskych krajín a súhlasil s uvoľnením prísnych rozpočtových pravidiel, ktorých cieľom bolo podporovať menu.

V rámci jej kampani na zhromaždení povedala: „Táto kríza bola vytvorená v priebehu mnohých rokov cez chyby, ktoré boli vykonané, ako bola vytváraná eurozóna.”

Merkelová povedala: “Napríklad, jedným z nich bolo, že Grécko nemalo byť prijaté do Eurozóny … kancelár Schröder prijal Grécko a zmiernil pravidlá paktu stability,” … “Obe tieto rozhodnutia boli zásadne nevhodné a sú dôvodom našich problémov v súčasnosti.”

Potom, ako Grécko v roku 2001 prijalo euro, verejné výdavky a vládne pôžičky aj naďalej stúpali. Neskôr prišla svetová finančná kríza a táto krajina nebola schopná ich splácať. Od roku 2009 Grécko bola ponechané v Eurozóne pomocou dvoch pomocných balíkov od Európskej únie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu v celkovej hodnote 240 miliárd eur (320 miliárd amerických dolárov).

Ale núdzové pôžičky prišli s určitými podmienkami, vrátane razantných úsporných opatrení, ktoré prispeli k prudkému poklesu gréckej ekonomiky počas posledných šiestich rokov a nezamestnanosť stúpla na rekordnú úroveň vo výške takmer 28%.

Keďže Nemecko je najväčšou európskou ekonomikou, je jedným z najväčšej prispievateľov do záchranných fondov, ale Merkelová bola v Grécku a inde kritizovaná za predpisovanie takých razantných úsporných opatrení.

Táto politika bola populárna doma, avšak aj prieskumy verejnej mienky naznačujú, že by mala vyhrať aj tretí termín jej vládnutia, ako pomohla zrýchliť hospodársky rast a prispieť k známkam oživenia v eurozóne.

Merkelovej výbušná kampaň nesignalizuje zmenu politiky voči Grécku, alebo iných problémových štátov, ako je Portugalsko a Cyprus. Merkelová a minister financií Wolfgang Schaueble sú odhodlaní udržať Grécko v eurozóne a sú pripravení zvážiť ďalšiu finančnú pomoc pre tieto krajiny, ktoré by ju mohli potrebovať, k tomu, aby vyplnili ďalší nedostatok finančných prostriedkov.

V tohto týždňovom rozhovore Schaueble povedal, že Grécko môže potrebovať ďalšiu pomoc, ale zatiaľ (v eurozóne) nevidí žiadnu možnosť pre ďalšie záchranné balíčky. On taktiež vylúčil opakovanie sa minuloročného zníženia hodnoty gréckych vládnych dlhopisov, ktorý prinútil ich držiteľov prijať straty vo výške 100 miliárd eur.

Analytici tvrdia, že aj keby nastala zmena vlády v Nemecku, tak by to neznamenali zmenu prístup k riešeniam dlhovej krízy.

Holger Schmieding, hlavný analytik banky Berenberg Bank, v jeho nedávnom oznámení napísal: “70% nemeckých voličov a všetky politické strany v tejto krajine majú podobný prístup ku kríze eurozóny: Nemecko napomáha svojim partnerom, ale vytvára aj podmienky jeho pomoci.”

Zdroj: The Local.de

Facebook komentár