Tento rok sme vzali jemne odlišný prístup, pýtajúc sa expertov na rad rôznych druhov aktív a investičných stratégií aby sme ponúkli ich víziu na nadchádzajúci rok a viac. Hlavný dôraz sa ako vždy kladie na celkový prístup ku konštrukcii portfólia.

Tim Iacono je zakladateľom predplatiteľského investičného portálu  Iacono Research, ponúkajúceho výklad trhov a investičné poradenstvo so špecializáciou na prírodné zdroje. Rovnako píše finančný blog, v minulosti známy ako ‘The Mess That Greenspan Made’ (‘Neporiadok, ktorý narobil Greenspan’), niekedy neúctivý pohľad na mnohé a rozmanité následky obdobia keď vo Fed-e pracoval Greenspan.

Jonathan Liss pracujúci pre našu stránku sa nedávno rozprával s Timom aby zistil ako sa pohľady experta na drahé kovy formovali smerujúc k roku 2013

Jonathan Liss (JL): Ako by ste opísali svoj investičný štýl-filozofiu?

Tim Iacono (TI): Silne orientovaná na drahé kovy s oveľa menšími alokáciami v iných komoditách, trh s prídodnými zdrojmi, REITs( Realitný Investičný fond) a dlhopisy.

JL: Ako sa približujeme k roku 2013, ste vo všeobecnosti optimistický alebo pesimistický ohľadom drahých kovov? Čo sú hlavné katalyzátory pre trhy v roku 2013?

TI: Čo sa týka roku 2013 som veľmi optimistický nakoľko, ešte okolo roku 2006 som predpovedal, že tento rok bude “ vetrom do plachiet“ pre dlhodobý svižný trh zlata a striebra. Zatiaľ čo si nie som teraz istý, že uvidíme koniec tejto tendencie v roku 2013, pravdepodobne sa dostaneme o dosť bližšie, ako si konsolidácia bude  na trhu s drahými kovmi raziť svoju cestu.

Okrem toho, akcie baníckých spoločností  boli stratové viac ako dva roky, takže pre nich  existuje veľký potenciál správať sa tak ako v roku 2010.

JL: Pohovorme si na chvíľu o potenciálnej nevýhode. Pod akým scenárom vidíte pohyb drahých kovov smerom nadol v roku 2013?

TI: Silnejšia obchodná váha doláru by rozhodne mohla tlačiť na ceny zlata a striebra. Nikdy som nemal rád predstavu, že keď americký dolár posilňuje v porovnaní s druhými bankovkami, cena zlata sa znižuje, a to sa častejšie stáva skôr áno ako nie. Od volieb, ktoré priviedli naspäť Shinzo Abe v Japonsku, jen už značiteľne oslabil vo vzťahu k doláru a tento trend sa zdá pokračovať, no prevažnú časť indexu amerického dolára tvorí euro, a to je veľkou neznámou pre rok 2013.

Je taktiež pravdepodobné že americký  fiškálny útes bude vyriešený spôsobom, ktorý chráni väčšinu súčasných stimulačný opatrení ( a tak ekonomika neupadne do recesie) a zároveň obezpečuje vierohodný program dlhodobého znižovanie deficitu. Myslím si, že je to veľmi nepravdepodobné, ale ak sa to stane, pošle to ceny kovov ostro nadol.

JL: Tak ako pri mnohých príležitostiach v minulosti, Warren Buffett spochybnil duševné zdravie tých, ktorý vidia zlato ako investíciu opäť v 2012, hovoriac, že žltý kov nemá naozajstnú celosvetovú užitočnosť, nevyplácajú sa z neho dividendy a teda nie je ‘ozajstnou’ investíciou, pretože nemôže byť rozumne ocenené. Prečo sa Buffett mýli v zlate ako nástroji v rámci vyváženého portfólia?

TI: Každý má svoje jedno alebo dve slepé miesta a toto je jedno z Buffett-ových. Javí sa ako človek s neotrasiteľnou vierou v súčasný finančný a monetárny systém a zároveň, iní svetoznámi investori (ako napríklad kolega miliardár Bill Gross v PIMCO) boli kritickí k neudržateľným deficitom, tlači peňazí Fed-om, a ku všetkým druhom iných ťažkostí ktoré sužujú súčasný systém.

Jedna vec je vyhnúť sa zlatu ako investícií (pretože naozaj neexistuje žiadny spôsob ako ho oceniť hoci to každý mesiac trápi stále menej miliardárov-investorov), ale druhá vec je budovať si osobnú kampaň službe verejnosti kvôli tomu aby ste ostatných odradili od toho aby tak urobili. Myslím si že Buffett by preferoval aby sme  radšej navždy žili ako v 70-tých a 80-tých rokoch (inými slovami v prvých dvoch desaťročiach čistého, globálneho systému nekrytých peňazí) ako to, čo vidíme posledné dve desaťročia. Naozaj sa zdá, že nerozumie, alebo dokonca neuznáva, hlboké zmeny vo finančnom a monetárnom systéme, ktoré sa udiali v posledných desaťročiach.

JL: Aké ekonomické podmienky vo všeobecnosti najlepšie veštia o výkonnosti zlata a prečo?

TI: Nízka reálna úroková miera – môžete si všimnúť mnoho dalších indikátorov a podmienok, ale tento jeden je tým, ktorý bol najspoľahlivejší odkedy sa zlato začalo slobodne obchodovať v sedemdesiatých rokoch.

JL: Taktiež sa zdá, že zlato je má negatívnu koreláciu s výnosom z akcií. Tak tomu bolo aj v 1970-tých a znovu počas posledných desiatich rokov kedy akciové výnosy boli biedne. Bude tento vzťah pokračovať aj do budúcna, alebo to bola len náhoda spojená s ostatnými, irelevantnými faktormi, ktoré viedli k návratu zlata?

TI: V tomto prekrásnom novom svete bezprecedentnej tlače peňazí centrálnymi bankami sa zdá byť pravdepodobným, že aktíva ako akcie a zlato sa väčšinou  skôr budú hýbať spoločne ako jeden proti druhéme, ako tomu bolo v predchádzajúcich desaťročiach. Jednou z dôležitých lekcií z finančnej krízi v 2008 bolo, že cena zlata sa vyvíjala dobre zatiaľ čo ostatné akcie sa prepadali a ja by som očakával, že rovnaké veci sa stanú v budúcej kríze.

JL: Čo uprednostňujete: zlaté tehly alebo banské zlato?

TI: Zlaté tehly. Liberalizácia trhov so vzácnymi kovmi a centrálne banky, ktoré sa častejšie obracajú ku kupujúcim a nie k predávajúcim, od základov zmenilo tento trh a je dôležité pamätať si, že centrálne banky kupujú zlato, nie akcie banských spoločností. Pozoruhodný výkon zlata v 2008 – až do 6 percent v čase keď všetko ostatné spadlo -spolu s generálnymi riaditeľmi banckých spoločností, ktorý pravidelne sklamali svojich akcionárov v posledných rokoch, robia toto rozhodnutie pomerne nekomplikovaným.

JL: Zlato, striebro alebo platina? Alebo všetko?

TI: Iba zlato a striebro- toto sú peňažné kovy, oproti platiny, ktorá je oveľa viac priviazaná ku globálnej ekonomike (a automobilovej produkcii kvôli katalyzátorom)

JL: Zlato a fondy drahých kovov alebo reálne veci?

TI: Vždy zastávam nákup toľko fyzického zlata a striebra koľko môžte kým sa uskladnenie nestane problémom, potom nákup toho z EFT.

JL: Pokiaľ ide o fondy vzácnych kovov, preferujete fyzické alebo na skôr báze futuresov?

TI: Vo výkone medzi oboma sa nezdá byť veľa rozdielov, ale vždy som uprednostňoval ETF, ktoré drží fyzické zlato.

JL: Pre tých investorov, ktorý nemajú záujem v držbe množstva vzácnych kovov samých o sebe, ktorý fond alebo fondy odpoúčate a prečo?

TI: Dva najväčšie zlaté a strieborné fondy ETF – $75 miliardový SPDR Gold Shares ETF (GLD) a $11 miliardový iShares Silver Trust (SLV) – sú najočividnejšou prvou voľbou a ja vlastním oba. Ostané fondy môžu poskytnúť menšie poplatky a majú iné znaky, ktoré niektorí investori môžu nájsť atraktívnymi (napr.: kde sa skladuje kov, kto sú strážcovia, správcovia, uzavreté fondy vs. Otvorené fondy ) ale pri nákupe hlavných burzových indexových fondov vačšine ľudí pravdepodobne najlepšie vyhovujú fondy s najdlhšou históriou. Ako vždy, investori by mali robiť svoje vlastné expertízy.

JL: Aké percento z investorských portfólií by podľa Vás mali smerovať k zlatu a striebru v roku 2013?

TI: Toto sa, samozrejme mení na základe tolerancie investora k risku a všeobecnej prognóze. Napríklad, zlato a striebro produkujú podobné zisky v poslednej dekáde ale bola to oveľa hrboľatejšia cesta pre striebro. Myslím si, že všeobecne priznaných 5 percent vašich akcií v zlate, striebre a v akciách banských spoločností je nedostatočné k vášmu celkovému výnosu a ja som presadzoval úroveň hocikde medzi 25 až 75 percentami.

Preložila: Marcela Kubušová

Zdroj:  Iacono Research

Facebook komentár