Republikánski lídri nedávno predstavili návrh na daňové reformy, o ktorom tvrdia, že prinesie Američanom jednoduchší, spravodlivejší a efektívnejší daňový systém. To všetko síce znie veľmi lákavo, ale len málo z toho teší prívržencov slobody.

Pre niektorých Američanov by dokonca dane mohli stúpnuť, keďže má návrh zrušiť niektoré daňové úľavy, inak nazývané aj “medzery v zákone”. Keď som pracoval v Kongrese, bol som proti rušeniu týchto štrbín, keďže inými slovami ide zas len o zvyšovanie daní. Každý peniaz naviac v rukách občanov je prospešný či už pre slobodu alebo ekonomickú efektívnosť. Ako tvrdí americký ekonóm Thomas DiLorenzo – ľudia vždy míňajú svoje peniaze rozumnejšie ako vládni úradníci.

Súvisiace: Ron Paul: Bitcoin by mohla prispieť k “zničeniu amerického dolára”

Predkladatelia okrem toho porušujú základné princípy tržnej ekonomiky. Schvaľujú zákony, ktoré nás usmerňujú v tom koľko míňať a šetriť, a obávam sa, že súčasný stav od šetrenia odradzuje. No to sa nerieši tým, že sa zvýšia dane, “potrestá sa” spotreba, aby sporenie vyznelo lákavejšie. V čistom tržnom mechanizme by mali byť ľudia absolútne slobodní v tom, kam a ako investovať,  a to Vám žiadny politik ani poradca neodhadne lepšie ako vy sami.

Tento plán čerpá z Lafferovej krivky, kedy zníženie daňovej sadzby môže zvýšiť štátny rozpočet (viac ľudí je ochotných pracovať a následne míňať).  No v konečnom dôsledku, čím viac má štát peňazí, tým väčšia je jeho sila a schopnosť potlačovať naše práva.

Smutné je, že mnoho politikov vo Washingtone odmieta také daňové návrhy, ktoré by štátne príjmy znížili. Je to preto, lebo ochrana welfare-warfare štátu je prednejšia pred ochranou slobody. Mnohým zástancom voľného trhu nejde ani tak o spomínanú slobodu, ale iba o zvýšenie bohatstva krajiny.

Súvisiace: Ron Paul: Po sto rokoch zlyhaní je čas na koniec FEDu!

Politici si tiež (ne)uvedomujú, že schodkový rozpočet je len ďalšou formou dane. Keď je vláda v deficite, používa financie, ktoré mohli byť efektívnejšie využité v súkromnom sektore. FED je nútený tlačiť viac peňazí, čím ešte aj znehodnocuje ich súčasnú hodnotu.

Namiesto venovania sa tomuto plánu, slobodne zmýšlajúci ľudia by sa mali zamerať na akési rozštiepenie všeobecnej podpory welfare-warfare štátu. Iba tak radikálne znížime všetky dane, vrátane tej najzákernejšej, a to inflačnej.

Preložil: Tomáš Červenec

Zdroj: The-Free-Foundation

Facebook komentár