Predstavte si svet, v ktorom si môžete čokoľvek kúpiť v tajnosti. Žiadne banky. Žiadne poplatky. Žiadne obavy z inflácie a hodnota dnešných peňazí nebude zajtra menšia.

Digitálna mena Bitcoin sľubuje všetky tieto veci. A aj keď od dosiahnutia niektorých z nich je ďaleko – jeho hodnota je nestabilná a zriedka používaná – aj keď niektorí ňu majú veľké nádeje.

Podľa bývalého amerického kongresmana Rona Paula: “Bude alternatívou k doláru, alebo by sa mohla stať jeho konkurentom”. Paul dodal: Ak ľudia začnú používať menu bitcoins vo veľkom objeme”, môže sa sa stať aj prostriedkom, ktorý by časom v budúcnosti mohol prispiež k zničeniu dolára.”

Je nepravdepodobné, že Bitcoin nahradí dolár alebo inú vládou kontrolovanú menu. Ale mohla by slúžiť ako univerzálna alternatívna mena, ktorá je akceptovaná všade po celom svete. Obávate sa o infláciu dolára? Stačí presunúť svoje peniaze do meny bitcoin a používať ju k tomu, aby ste z nich platili svoje účty. Ste unavený veľkými poplatkami z kreditných kariet? Bitcoin umožňuje transakcie, ktoré obchádzajú banky.

( Súvisiace: Bitcoin je prijímaná univerzitou na Cypre a poskytne štúdium tejto meny )

Dokonca aj ekonómovia, ktorí prijímajú právomoc centrálnych bánk, ako je profesor University of Michigan – Miles Kimball rozpoznal potenciál tejto meny.

Kimball uviedol: “Bitcoin naozaj ukazuje, že vlády sú pozadu,” … “To dokazuje, že v obyvateľstve je veľký dopyt po elektronických ekvivalentoch hotovosti.”

Bitcoin určite nieje prvým pokusom digitálnej meny, ktorú je možné používať medzištátne. Divízia spoločnosti EBay – PayPal plánuje začať ponúkať digitálny medziplanetárny platobný systém. K dispozícii je tiež rastúca podpora pre koncepciu s názvom “Seasteading” – plávajúce mestá v medzinárodných vodách, ktoré budú použíané na sídla firiem a bohatých jednotlivcov.

Milióny Afričanov, predovšetkým v Keni vykonávajú ich platby jednoducho – vzájomným posielaním textových správ. Široko použíaný systém M-PESA umožňuje ľuďom, aby sa vyhli bankám a hotovosť si tak jedniducho prenášali medzi sebou. Niektorí dokonca používajú mobilné volania, ako formu meny.

( Súvisiace: Prišiel o menu Bitcoin v hodnote 4 miliónov libier, ktorú si sám vyhodil )

Digitálne medzinárodné platby, využívané na nákup tovaru sú omnoho jednoduchšou a lacnejšou alternatívou, pretože to nemá vplyv na výmenné kurzy a nečelia žiadnym ťažkopádnym bankovým predpisom alebo poplatkom. Taktiež to umožňuje ľuďom vykonávať platby v oblastiach bez prístupu k bankový pobočkám, alebo bankomatom. Je to taktiež bezpečné, ak pri sebe nemusia ľudia nosiť peňažnú hotovosť.

Avšak, Bitcoin má svoje výhody, ktoré iné digitálne platobné systémy nemajú. Transakcia nevyžadujú mená – len tzv. digitálny identifikátor – čo je výhodou pre ľudí, ktorí majú radi viac súkromia, ako u kreditných kárt.

Ešte dôležitejšie je, že systém bol navrhnutý tak, aby vytváral pomalý a rovnomerný prísun bitcoinov, čo je menej náchylné k strate hodnoty prostredníctvom inflácie.

Adam Gurre – zástanca liberálnej ekonomiky z New Yorku povedal: “Je to svätý grál pre ľudí, ktorí veria vo voľnejší trh a meny.”

Dokonca u meny Bitcoin nečelíte žiadnym spostredkovateľom, ktorí Vám budú účtovať poplatky za presúvanie vašich peňazí medzi užívateľmi. Bitcoin môžete prenášať – dokonca nekonečne malé zlomky jednej meny – napriamo do digitálnych “peňaženiek” ostatných.

( Súvisiace: Čínska Centrálna Banka vydala varovanie nad menu Bitcoin a určila jej obmedzenia )

Ale nečakajte, že vlády a banky si menu Bitcoin nebudú všímať. Finančné inštitúcie “vďaka” nej stratia časti ich podnikania (ak ľudia prestanú používať svoje platobné systémy) a centrálne banky, ako je Federálny rezervný systém USA stratí svoje schopnosti (pomáhať pomalej ekonomickej aktivite). Paul očakáva, že banky budú u vládnych predstaviteľov tvrdo lobbovať.

Paul ďalej varoval: “Vlády požadujú kompletný monopol na objem peňažnej zásoby a úvery. Nevzdajú sa toho len tak jednoducho” … “Budú bojovať veľmi tvrdo.”

Vlády mali už dávnejšie prísť s vytvorením vlastnej verzie meny Bitcoin. Mali by sa hanbiť, že to zatiaľ nevykonali.”

Zdroj: Economic Collapse News

Facebook komentár