Po dvoch rozsiahlych prestrelkách v rozpätí piatich dní – vrátane stredajšej streľby v San Bernardino, v štáte Kalifornia je problém ohľadom držania zbraní v USA opäť v centre pozornosti.

A dáta ukazujú, že sa to v USA stáva častejšie než v iných krajinách.

Američania zďaleka dosahujú najhoršie výsledky, čo sa týka útokov zbraní vo svete, keďže strelná zbraň zodpovedá za 66% vrážd. V závislosti na správe Organizácie spojených národov z roku 2013 je to omnoho viac, ako 13% až 28% podiel v ostatných oblastiach.

Región, ktorý zahŕňa Severnú Ameriku, Južnú Ameriku a karibské ostrovy taktiež dosahuje najvyšší počet vrážd na svete, v priemere 16,3 osôb na 100 000. Celosvetový priemer je úrovni 6,2 na 100 000.

Súvisiace: Predaje zbraní v USA dosiahli rekordné výsledky

Tu je obrázok týchto vrážd podľa jednotlivých regiónov:

Aby sme boli spravodliví, vojny a vraždy súvisiace s konfliktmi v obrázku od OSN nie sú zahrnuté, pretože sú “mimo oblastí úmyselného zabitia.” Preto táto správa do úvahy nebrala všetkých typy násilia pochádzajúcich od strelných zbraní.

Napriek tomu, aj Európa sa ostro líši od Ameriky, pokiaľ ide o počet vrážd zo zbraní. Najväčší podiel zabití v Európe pochádza z kategórie “ostatné”. A s 3 vraždami na 100 000 ľudí sa tento región stáva omnoho bezpečnejším, než Amerika.

Nie je prekvapením, že Európa má tiež oveľa nižšiu mieru vlastníctva zbraní než USA. Mnoho európskych krajín má menej ako 40 zbraní na 100 osôb, zatiaľ čo Spojené štáty majú priemer na úrovni takmer 90 zbraní na 100 obyvateľov.

Súvisiace: Mapa: Kde 3 najväčší vývozcovia zbraní posielajú svoje zbrane

Zbrane sú vo vraždách v USA používané v ešte väčšej miere, než ako na amerických kontinentoch – 68%:

Štáty s voľnejšími predpismi ohľadom strelných zbraní majú tiež vyšší počet každoročných úmrtí zo strelnej zbrane. USA majú taktiež ďaleko početnejšie úmrtia z útokov na jedného obyvateľa, ako ostatné priemyselné krajiny.

Južná Amerika sa v posledných rokoch stala naozaj násilnou. Honduras má najvyšší počet vrážd na svete a mexické drogové kartely zhoršili celkový priemer násilia v Strednej Amerike. Správa OSN poznamenala, že organizovaný zločin a gangy predstavovali až 30% podiel vrážd v Amerike.

Zdroj: OSN, The Guardian

Facebook komentár