Október bol pre Irak nasmrteľnejším mesiacom od apríla 2008. Za tých 5 a pol roka, sa nielen že nič nezlepšilo ohľadom situácie bezpečnosti v Iraku, ale situácia sa stáva oveľa horšou. Za posledný mesiac bolo v Iraku zabitých viac než 1000 ľudí, drvivá väčšina z nich boli civilisti. Ďaľších 1600 bolo zranených , pri náložiach v automobiloch, pri streľbách, a daľších útokoch ktoré pokračovali zmrzačovaním a vraždením.

Minister Nuri al-Maliki bol nedávno vo Washingtone aby požiadal Spojené Štáty o podporu na pomoc o obnovenie usporiadania spoločnosti zničenej v 2003 , Americkou inváziou. Al-Káida dosiahla v súčasnosti význámné „pokroky“ Maliki povedal prezidentovi Obamovi na stretnutí posledný Piatok , a Irak potrebuje viacej armádnej pomoci Spojených Štátov na boj pre jeho rastúcí vplyv.

( Súvisiace: Vláda ako biznis od “Ron Paul” )

Obama prisľúbil že budú spolupracovať s Irakom aby adresovali rastúcu prítomnosť Al-Káidy, ale čo nebolo povedané je to že pred útokom Spojených Štátov žiadna Al-Káida v Iraku ani neexistovala. Vzhľad Al-Káidy sa zhoduje s útokom Spojených Štátov. Oni tvrdili že budú bojovať proti teroru v Iraku , ale invázia Spojených Štátov mala za následok vytvorenie teroristických sietí tam , kde predtým nikdy neboli. Katastrofa.

Maliki tiež povedal Prezidentovi Obamovi že vojna vo vedľajšej Sýrii je hnaná až do Iraku, s anti-Assadovými bojovníkmi ktorí mali využívať bomby a destabilizovať krajinu. Už viac ako 5000 ľudí bolo zabitých v priebehu tohto roku, a cezhraničné útoky od Sýrijských rebelov na Irak stále rastú. Zas a znova , čo nebolo povedané je to že vláda Spojených Štátov za posledné dva roky. podporovala týchto anti-Assadových bojovníkov tak ako v tajnosti tak aj otvorene.

Skoršie v tom týždni, skupina senátorov – z ktorých všetci podporovali v roku 2003 inváziu Spojených Štátov na Irak – poslali ťažko zoštylizovaný list Obamovi v ktorom sa sťažovali že Maliki mal príliš blízko Iránskej vláde . Čo nebolo povedané , že táto nová „blízkosť“ medzi Irakskou a Iránskou vládou sa vyvíjal pod zabeštelovanou vládou Spojených Štátov po invázii na Irak.

( Súvisiace: Ron Paul: Prečo sa nehovorí o nákladoch na vojnu v Sýrii )

Bezpochyby je množstvo výčitiek ktoré môžu byť dané za vinu Malikimu a viacero zkorumpovaných politikov v súčasnosti v Iraku. Ale ako sa dostali k moci? Nemali sme sľúbené tými ktorí propagovali vojnu že by to mohlo vytvoriť demokraciu na Strednom východe a profesionálnu Americkú vládu?

Vzhľadom k predošlému tajomníkovi štátnej pokladnice Paulovi Oneillovi, začiatkom roka 2001 ako nová Bushova administrácia diskutovala o útoku na Irak , potom Obranný tajomník Donald Rumsfeld povedal, „Predstavte si ako by vyzeral región bez Saddáma a s režimom ktorý je spojený so záujmami US. Zmenilo by to všetko v regióne a aj za ním. Demonštrovalo by to o čom všetkom je politika US.“

Po tých rokoch , dnes všetci vidíme aká absurdná myšlienka to bola.

Dlho som obhajoval myšlienku že tak ako sme napochodovali, tak by sme mali aj odpochodovať. To je pre masy v Spojených Štátoch a tiež pre úsilie Spojených Štátov prerobiť Irak, Afganistan, Lýbiu a všetko kde neokoloniálne vojny „liberálov“ vyprodukovali nič viac než chaos, zničenie a viac nepriateľov Spojených Štátov v zámorí. Môžeme vylepšiť situáciu len tým že ich neháme na pokoji.

( Súvisiace: Skutočne prehráva USA vojnu s terorizmom? )

Intervencionisti sa naneštastie vôbec nepoučili z lekcie z Irackého debaklu a už vôbec nezmenili svôj prístup. Stále zmietajú návrh na zmenu režimu v Sýrii, aj po tom ako obviňujú Irackú vládu za destabilizáciu ktorá sa „prelieva“. Stále odmietajú útok US na Irán, s členmi kongresov predstavujú legislatívu ktoré by mohla oprávniť ozbrojené jednotky US proti Iránu.

Vyzerá to veľmi pomaly učiaca sa krivka pre naších dvojstranných lídrov vo Washingtone. Je čas na zmenu.

Preložil: Adam Bartanus

Zdroj: The-Free-Foundation

Facebook komentár