Mnoho tradičných amerických maklérov je relatívne bezradných keď príde na reč o zlatých zásobách/rezervách. Ak by ste ich požiadali menovať aspoň jeden, s najväčšou šancou by to bol domáci producent s majetkom predovšetkým v Severnej amerike. 

Na úvod, uvádzam niečo, čo vás lepšie pripraví byť informovaný ako typický maklér: pozrite sa kde vo svete sa momentálne zlato ťaží.
Spočítaním dostávame, že Severná Amerika tvorí len 16,3% svetovej produkcie zlata. Z opačného pohľadu, každý rok 83,7% všetkého zlata pochádza mimo náš kontinet (USA).
 
Čo viac, z 15 najväčších ložísk na svete, len 5 sa nachádza na území USA, Kanady alebo Mexika. Znamená to, že dve tretiny sú v oblastiach kde sa nenachádza pokrytie mobilným signálom a domáce obyvateľstvo nehovorí vašim jazykom.
 
Tento obraz sa ešte rozostruje pri pohľade na regióny, ktoých produkcia sa zvyšuje naproti oblastiam, ktorých produkia klesá.
Niekoľko krajích kde sa tradične taží zlato, ako Južná Afrika, Austrália a Spojené štáty trpia poklesom produkcie, napriek tomu krajiny ako Čína and Južná Amerika sú práve na začiatku zvyšovania otáčok.
 
Inými slovami, nielen viacej zlata sa taží mimo našich hraníc, ale viacej sa ho tam aj postupne nachádza.
 
To vytvára zrejmé dôsledky pre investorov, ktorí poznajú, že podnet je veľmi jasne v pozadí za týmito rozvojovými krajinami. Jeden geológ mi povedal, že niektoré z týchto vyhliadok sa podobajú ako Nevada pred 100 rokmi; otvorená dokorán a ložiská plné zlata čakajúce na svoje objavenie.
 
Áno, existuje tu riziko, ale politický vietor sa rovnako previeva do viac tažobne zameraných smerov. V USA, napríklad, niekoľkí členova Kongresu pokračujú k presadzovaniu návrhu zákona, ktorý by mohol dramaticky zasiahnuť tažobný priemysel v štátoch, zaťiaľ čo Čína a vela iných častí Južnej Ameriky otvárajú svoje dvere zahranicným spoločnostiam. Kam by ste radšej investovali – do krajiny, ktorá sa uchádza o vaše doláre alebo do tej, ktorá plánuje hladať nové spôsoby ako ichod vás odobrať ?
 
Gaia, bohyňa Zeme sa nepýtala kde chceme naše zásoby zlata a striebra. A to sú neprebádané a neobjavené oblasti, ktoré ponúkajú najväčší potenciál pre nové objavy, väčšiu produkciu a teda väčšiu návratnosť investíc.
 
V súčastnej dobe odporúčame naším predplatiteľom ponechať 1/3 ich majetku v hotovosti, 1/3 v fyzickom zlate a 1/3 v iných investíciách, ktoré by mali zahŕňať vrcholné(prvotriedne) zastúpenie zlata a akcie.
 
Tomáš Taraba
 

Facebook komentár