Dansko-postavi-obnovitelnu-energiu-najvacsi-stavebny-projekt-vo-svojej-historii

Dánsko má pokračovať v plánoch na vybudovanie obrovského umelého ostrova v Severnom mori, ktorý bude slúžiť ako hlavný uzol obnoviteľnej energie a jeho rozvoj bude stáť miliardy dolárov.

Dánska energetická agentúra, ktorá je súčasťou vládneho Ministerstva pre klímu, energetiku a verejné služby, na konci tohto týždňa uviedli, že projekt bude vo vlastníctve verejno-súkromného partnerstva, pričom väčšinový podiel bude držať dánsky štát.

Rozsah projektu, ktorý sa bude nachádzať vo vodách vzdialených 80 kilometrov od pobrežia Jutského polostrova (veľkého polostrova obsahujúceho dánsku pevninu) je značný.

Prvá fáza – nastavená na kapacitu 3 gigawattov (GW) – bude zahŕňať približne 200 pobrežných veterných turbín posielajúcich elektrinu do uzla, ktorý ju bude prostredníctvom siete distribuovať do blízkych krajín.

V budúcnosti by sa kapacita uzla mohla rozšíriť na 10 GW. To podľa dánskych orgánov stačí na napájanie 10 miliónov domácnosti v Európe. V závislosti na svojej konečnej kapacite bude ostrov pokrývať plochu od 120 000 do 460 000 metrov štvorcových.

Odhadované náklady na výstavbu umelého ostrova, kapacitu 10 GW a požadovanú prenosovú sieť budú predstavovať náklady na 210 miliárd dánskych korún (33,97 miliárd dolárov).

Dánsky minister pre klímu – Dan Jørgensen, vo vyhlásení uviedol: „Energetický uzol v Severnom mori bude najväčším stavebným projektom v dánskej histórii.“

Dodal: „Bude to veľkým príspevkom k realizácii obrovského potenciálu európskej veternej energie na mori a som nadšený z našej budúcej spolupráce s ďalšími európskymi krajinami.“

Projekt sa teraz posunie vpred a dánske klimatické oddelenie začne rokovať s potenciálnymi investormi zo súkromného sektoru. Z politického hľadiska sa bude rokovať o podmienkach výberového konania, prijatí nových právnych predpisov a posúdení vplyvov na životné prostredie.

Okrem umelého ostrova sa plánuje ďalší energetický uzol s výkonom 2 GW, pre ostrov Bornholm ktorý sa nachádza v Baltskom mori.

Pokiaľ ide o projekty v oblasti veternej energie na mori, Dánsko je priekopníkom. Prvú svetovú veternú farmu na svete vo vodách blízko dánskeho ostrova Lolland, v roku 1991 dala vytvoriť spoločnosť Orsted. Významnými hráčmi vo veternej energii sú ďalšie dánske spoločnosti, ako napríklad výrobca turbín Vestas .

Pri pohľade do budúcnosti Európska únia, ktorej je Dánsko členom, chce, aby jej kapacita veternej energie na mori do roku 2030 dosiahla 60 GW a do polovice storočia až 300 GW.

 

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár