Dlh_USA_sa_pocas_nasledujucich_30_rokov_zdvojnásobi_2017

Dlh USA sa ako podiel k ekonomike pravdepodobne v priebehu najbližších 30 rokov zdvojnásobí. S touto informáciou prišiel rozpočtový úrad Kongresu.

Vzhľadom k tomu, že prezident Donald Trump sa snaží vyvíjať tlak na veľké zníženie daní, zároveň však poskytol prísľub, že nebude realizovať navyšovanie dlhu, avšak to sa môže časom zhoršiť.

V súčasnosti sa dlh národa pohybuje na úrovni 77% HDP. To už je najvyššia úroveň od obdobia po druhej svetovej vojne. V prípade, že by aktuálne pravidlá zostali na nezmenených úrovniach, podľa posledných odhadov dlhodobých rozpočtov od CBO, je na správnej ceste aby sa do roku 2047 navýšil o ďalších 150%.

Súvisiace: USA míňa na obranu viac než ktorákoľvek iná krajina

Problém je v tom, že zatiaľ čo výdavky a príjmy by malo podľa predpokladov rásť, výdavky ich vo veľmi veľkej miere predbehnú.

Rastúca trajektória výdavkov je výhradne poháňaná dvomi oblasťami: Výdavky na najväčšie programy (predovšetkým Medicare, Medicaid a Sociálne zabezpečenie) a úroky z dlhu.

Tieto hlavné právoplatné programy, ktoré spadajú do kategórie povinných výdavkov, na základe úrovní ktoré sú určené vzorcami a počtu príjemcov, aktuálne predstavujú úroveň 10,4% HDP. V roku 2047, by podiel týchto projektov mal vzrásť až na 15,5% podiel.

Prezident mnohokrát a jeho zástupcovia svoj sľub zopakovali, keď uviedli že sa “nebudú dotýkať programov nemocenského poistenia a sociálneho zabezpečenia.

Úroky z dlhu sa medzitým takmer zoštvornásobia – z dnešných 1,4% na 6,2% v roku 2047. To nastane v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb a rozrastajúceho sa objemu požičaných peňazí.

Naproti tomu výdavky na všetky ostatné povinné programy a programy podľa „vlastného uváženia“ (financovanie o ktorom zákonodarcovia rozhodujú každým rokom) sú v pomere k HDP na ceste k poklesu.

Silný hospodársky rast však môže dlhové bremeno krajiny zmierniť len v obmedzenej miere. Avšak projekcie CBO berú do úvahy reálne ročné zvýšenie HDP, pre najbližších 30 rokov v priemere iba o 1,9%. Jedná sa však o jeden percentuálny bod menej, ako je priemer za posledných 50 rokov a ďaleko nižšia hodnota, ako 4% ročný rastu ktorý prezident Trump sľúboval.

Agentúra očakáva pomalší rast HDP, z dôvodu pomalšieho rastu v oblasti pracovného trhu. To predovšetkým v dôsledku starnutia populácie a navyše k faktu, kde počet žien na pracovnom trhu prejde po dosiahnutom náraste po celé desaťročia stabilizáciou.

CBO taktiež očakáva, že rast federálneho dlhu bude odčerpávať peniaze investorov, od súkromných investícií.

Trumpova politika môže mať za následok horší výsledok

Trump sa často sťažoval na vysoké zadlženie krajiny. Ale jeho politika a návrhy nerobia nič, aby sa táto situácia zmenila.

Prvá časť jeho návrhu rozpočtu pre rok 2018 vyzýva k rozsiahlym škrtom v oblasti domácich programov, ktorá je zároveň najmenším podielom federálneho rozpočtu. Čo je omnoho menej ako jeho navrhované zvýšenie výdavkov na obranu. Takže škrty, ktoré by mohli mať veľký vplyv na programy, nebudú vôbec realizované.

Súvisiace: Nouriel Roubini varuje: “Trhy preceňujú politické pozitíva Trumpa”

Medzitým analýzy minulých daňových návrhov od Donalda Trumpa zistili, že môžu v prvej dekáde viesť k navýšeniu dlhu o hodnote 7 biliónov dolárov.

Biely dom v súčasnosti sľubuje ďalší návrh daňovej reformy – taký, ktorý by ponúkol zníženie daní pre strednú triedu a obmedzil ďalšie daňové sadzby a vykonal by ďalšie zmeny, aby sa podniky stali konkurencieschopnejšími. Ale na konci tohto týždňa, tlačový hovorca Sean Spicer uviedol že tieto plány sú ešte len v počiatočných fázach, takže nemohol povedať, či konečný plán povedie k zníženiu dlhu alebo jeho navýšeniu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Facebook komentár