Pandémia jednoznačne navyšu dlh USA.

Pandémia jednoznačne navyšu dlh USA.

Keďže Spojené štáty pokračujú v boji s pandémiou vyvolanou ekonomickou recesiou a snažia sa dobehnúť oživenie, rastúci dlh v krajine v dnešnej dobe nepredstavuje pre nikoho najdôležitejší problém.

Dokonca aj odporcovia deficitu vyzývajú nefunkčný Washington a chaotický Biely dom, aby schválili ďalšie kolo veľmi potrebných stimulov vo výške biliónov.

Tento týždeň predseda Federálneho rezervného systému – Jerome Powell, uviedol: „Federálny rozpočet USA je na neudržateľnej ceste, ktorá je už nejaký čas realitou.“ … Powell však dodal: „Nie je čas dávať týmto obavám prednosť.“

Keď sa však krajina nakoniec dostane zo svojej súčasnej zdravotnej a hospodárskej krízy, Američanom tak zostane tzv. “opica” dlhov.

Vo štvrtok rozpočtový úrad Kongresu odhadol, že pre fiškálny rok 2020, ktorý sa skončil 30. septembra, deficit USA dosiahol 3,13 bilióna dolárov – alebo 15,2% HDP – z dôvodu priepasti medzi tým, čo krajina za rok minula (6,55 bilióna dolárov), a tým, čo prijala (3,42 bilióna dolárov).

Čo sa týka podielu na hospodárstve, odhadovaný deficit v roku 2020 je viac ako trojnásobný oproti ročnému deficitu v roku 2019. A je najvyšší, aký bol od čias tesne po druhej svetovej vojne.

Dôvod obrovského medziročného nárastu je jednoduchý: Počas jari a leta federálna vláda minula viac ako 4 bilióny dolárov na pomoc pri znižovaní ekonomických problémov voči zamestnancom a podnikom spôsobenými náhlymi a rozsiahlymi ukončeniami činnosti. A väčšina ľudí súhlasí s tým, že bude treba minúť viac peňazí, kým sa Bielemu domu podarí dostať krízu Covid-19 pod kontrolu.

Súvisiace:
Kolaps celosvetovej leteckej dopravy ohrozuje až 46 miliónov pracovných miest
Ex Fed: Koronavírus má „zásadnejší a dlhodobejší“ vplyv ako kríza z 11. septembra 2008

Ministerstvo financií zverejní konečné čísla za fiškálny rok 2020 až v neskoršom termíne tohto mesiaca. Ak však budú odhady na lepšej hodnote, celkový dlh krajiny voči investorom – čo je v podstate súčet ročných deficitov, ktoré sa za tie roky nahromadili – podľa výpočtov Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet (CRFB) predbehne veľkosť ekonomiky a dosiahne takmer 102% HDP.

Dlh nebol na tak vysokej úrovni od roku 1946, keď federálny dlh predstavoval hodnotu 106,1% HDP.

Prezidentka CRFB Maya MacGuineasová, uviedla: „Dlh je dnes veľký ako ekonomika a čoskoro bude väčší než kedykoľvek v histórii.“

Problém s tak vysokou úrovňou dlhu v budúcnosti spočíva v tom, že bude čoraz viac obmedzovať to, čo môže vláda urobiť pre uspokojenie potrieb krajiny.

Predpokladá sa, že výdavky budú naďalej stúpať a ďaleko predbehnú príjmy. A samotné splácanie úrokov z dlhu – aj keď sadzby zostanú nízke – bude obmedzovať stále rastúci podiel daňových dolárov.

Vzhľadom na riziká budúcich narušení, ako je pandémia, dlhové zaťaženie, ktoré už predbieha ekonomický rast, vystavuje krajinu väčšiemu riziku fiškálnej krízy, ktorá by si zasa vyžadovala prudké zníženie služieb a výhod, na ktoré sa Američania spoliehajú.

Minulý mesiac riaditeľ CBO – Phillip Swagel uviedol: „Nie je stanovený bod zlomu, v ktorom by sa fiškálna kríza stala pravdepodobnou alebo bezprostrednou, ani neexistuje identifikovateľný bod, v ktorom by sa úrokové náklady vyjadrené ako percento HDP stali neudržateľnými,“ … „Ale ako dlh rastie, riziká sa zvyšujú.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár