Štátny dlh USA = $22 biliónov.

Štátny dlh USA = $22 biliónov.

Americké štátne dlhové zaťaženie na začiatku tohto týždňa prekonalo hranicu 22 biliónov dolárov, v závislosti na údajoch ministerstva financií. Je to prvýkrát, kedy celkový verejný dlh prekročil túto hranicu.

O niečo menej ako 16,2 bilióna dolárov z tohto dlhu je držaných cez verejnosť v podobe Štátnej pokladnice (Treasury), zatiaľ čo zvyšok o objeme 5,8 biliónov dolárov je cez vnútroštátne fondy.

Výška akumulovaného dlhu sa tiež zhoršuje z dôvodu nedávnych zmien. Rozpočtový deficit vo fiškálnom roku 2018 (október 2017 až september 2018) dosiahol 779 miliárd dolárov. Deficit meria výšku príjmov, ktoré vláda získava, mínus vládne výdavky.

Navyše v správe Štátnej pokladnice sa odhaduje, že celková výška dlhu vydaného v roku 2018 dosiahla 1,3 bilióna dolárov, čo predstavuje najväčšiu emisiu dlhu od roku 2010.

Nedávne zrýchlenie nesplatených dlhov bolo spôsobené dvoma nedávnymi legislatívnymi zmenami. Prvým bol zákon o reforme daní, ktorý presadil americký prezident Donald Trump a schválila ho Republikánska strana. Predpokladá sa, že v priebehu prvých desiatich rokov, v akom nadobudnú splatnosť, sa do dlhu pripočíta približne 1,5 bilióna dolárov.

Druhým bol veľký rozpočet (zložený z obidvoch politických strán), ktorý prešiel Kongresom. Kombinácia znížených daňových sadzieb, zníženie vládnych príjmov a zvýšené výdavky prispievajú k vyššiemu zadlženiu.

Ekonómovia tradične varovali, že vysoká úroveň verejného dlhu ekonomike USA spôsobí problémy, pretože súkromné investície sú verejným dlhom preplnené.

Súvisiace:
Infografika: Ekonomiky štátov USA voči iným krajinám sveta
Takto vyzerá svetový dlh v hodnote $63 biliónov

V poslednej dobe však progresívni zákonodarcovia, ako je napríklad Alexandria Ocasio-Cortezová a niektorí ekonómovia, začínajú prichádzať s modernou menovou teóriou (MMT), myšlienka, podľa ktorej federálny dlh nie je pre USA ekonomickým obmedzením.

Priaznivci MMT tvrdia, že vládne výdavky a akumulácia dlhu sú obmedzené hmotným majetkom. Takže ak verejná zadĺženosť stúpa bez vplyvu na infláciu, čo sa javí ako súčasný prípad vzhľadom na nízku mieru inflácie v USA, dlhové zaťaženie pre ekonomiku podstatnú hrozbu nepredstavuje.

Graf: 1995-2019 Štátny dlh USA a jeho vývoj

Statny_dlh_USA_prvykrat_v_historii_prekrocil_hranicu_22_bilionov_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár