Statny_dlh_USA_prekonal_20_bilionov_2017

Dlh americkej federálnej vlády po prvýkrát v histórii dosiahol hranicu $20 biliónov. Míľnik bol prekonaný v piatok minulého týždňa, keď Ministerstvo financií uzavrelo deň s dlhom vo výške $20 162 176 797 904. Ministerstvo tvrdí, že $14 622 661 213 046 z tohto dlhu vlastní verejnosť. Ďalších $5 539 515 584 857 tvorí dlh voči rôznym vládnym inštitúciám a predstavuje takzvané vnútrovládne obligácie. Ide o peniaze, ktoré si vláda požičiava od vládnych trustových fondov za účelom financovania svojich operácií.

Voliči bývalého republikánskeho prezidentského kandidáta Mitta Romneyho stoja pred počítadlom amerického národného dlhu na strednej škole v meste Exeter, štáte New Hampshire. Fotografia je z 8. januára roku 2012.

V marci tohto roku bol v Spojených štátoch znovu zavedený dlhový strop. Odvtedy sa výška dlhu federálnej vlády udržiavala na stabilnej úrovni. Ministerstvo pomocou takzvaných „výnimočných opatrení“ ustrážilo výšku dlhu na približnej hranici $19,84 bilióna.

Prezident Donald Trump v piatok podpísal zákon, ktorý okrem iného dočasne pozastavil platnosť dlhového stropu. To znamená, že do 8. decembra môže americká vláda naďalej slobodne míňať peniaze, ktoré nemá. Po tomto dátume sa aktuálna výška dlhu stane novým dlhovým stropom. Následne sa budú musieť znovu uplatňovať výnimočné opatrenia až dovtedy, kým sa neschváli nová legislatíva.

Súvisiace:
Kto je aktuálne najväčším vlastníkom dlhu USA?
Dlhový strop je ďalšou hrozbou pre ekonomiku USA

Po dočasnom zrušení dlhového stropu sa federálny dlh okamžite zvýšil o takmer $317 miliárd. Tieto nové pôžičky by mali ministerstvu financií umožniť znovuzavedenie výnimočných opatrení v decembri, keď do platnosti vstúpi nový dlhový strop.

Vďaka novonadobudnutým peniazom by malo ministerstvo financií vydržať fungovať pomocou výnimočných opatrení až do skorého marca budúceho roka. Analytici tvrdia, že prostredníctvom financií z výberu korporátnej a súkromnej dane z príjmu by sa ministerstvo financií mohlo udržať pri živote až do leta roku 2018.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár