Straty-Wall-Streetu-z-firmy-Archegos-zatial-dosiahli-az-$10-miliard

Straty spôsobené kolapsom amerického hedžového fondu Archegos dosiahli objem 10 miliárd dolárov.

Švajčiarska banka UBS v priebehu včerajšieho dňa priznala, že prišla o 774 miliónov dolárov z dôvodu minulo-mesačných problémov spoločnosti Archegos Capital Management, čo predstavuje väčší zásah, ako očakávali mnohí analytici. Toto oznámenie prišlo v čase, keď japonská spoločnosť Nomura uviedla, že z aktivít spoločnosti Archegos zaúčtuje straty vo výške 2,9 miliárd dolárov, čo je prudký nárast oproti pôvodným odhadom vo výške 2 miliárd dolárov.

Celosvetové banky tak do dnešného dňa zverejnili straty vo výške najmenej 10,4 miliárd dolárov, prameniacich z neúspechu rodinnej kancelárie Archegos sídliacej v New Yorku, ktorá spravovala majetok investora Billa Hwanga. Pravdepodobne boli zasiahnuté aj niektoré menšie banky a dôsledky priniesli dopad na inak silnú sezónu výnosov celosvetovo pôsobiacich bánk.

Credit Suisse mala najvýraznejšie straty. Švajčiarska banka v priebehu minulého týždňa uviedla, že spomínaní kolaps ju bude celkovo stáť 5,5 miliardy dolárov, a oznámila odchod svojho najlepšieho investičného bankára a riaditeľa pre oblasť rizík. Ostatní členovia výkonnej rady pre rok 2020 svoje bonusy nedostanú.

Súvisiace:
Hedžový fond spôsobil na Wall Street rozsiahly chaos
Banka Credit Suisse musela získať $2 miliardy kvôli škandálom

Banka Morgan Stanley utrpela stratu 911 miliónov dolárov a japonský veriteľ Mitsubishi UFJ Securities očakáva stratu vo výške zhruba 300 miliónov dolárov.

Spoločnosť Archegos použila požičané peniaze na vybudovanie rozsiahlych pozícií v akciových spoločnostiach vrátane mediálnych spoločností ViacomCBS a Discovery, následne keď ceny akcií poklesli, nebola schopná splatiť záväzky svojich veriteľov. Veľké straty, ktoré veritelia utrpeli, vyvolali obavy z nebezpečenstva pákového efektu a viedli k výzvam na prísnejšiu reguláciu.

V minulo-mesačnom vyhlásení demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, uviedla:„Potrebujeme transparentnosť a silný dohľad, aby sme zabezpečili, že ďalší prílev hedžových fondov nezruinuje ekonomiku.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár