Libanonské banky jednomyseľne hlasovali za zatvorenie svojich dverí po vlne útokov zo strany nahnevaných vkladateľov, ktorým od septembra bránia v prístupe k ich hotovosti.
Zamestnanci banky v piatok uviedli, že budú zatvorené na neurčito, ale naliehavé fiškálne potreby jednotlivcov a spoločností budú uspokojovať ako obvykle v rámci “back office“.
Libanonská mena prepadla najmenej o 90 percent, odkedy sa krajina v roku 2019 prepadla do ťažkej hospodárskej krízy, čo prinútilo banky obmedziť sumy, ktoré si ich klienti môžu vybrať, čo zase spôsobilo, že mnohí Libanončania sa zadĺžili a neboli schopní platiť svoje účty.
Od septembra niektorí libanonskí vkladatelia zaútočili na pobočky bánk vyzbrojení zbraňami a granátmi, zatiaľ čo iní pokojne protestovali, vrátane poslanca a bývalého veľvyslanca.
Predstavitelia banky, ktorí sa obávajú o bezpečnosť svojich zamestnancov, minulý mesiac oznámili 3-dňové zatvorenie po tom, čo za jediný deň zaútočili najmenej na 8 pobočiek.
Čiastočne ich v priebehu minulého týždňa otvorili za prísnych bezpečnostných opatrení. Banky však po zavedení štrajku zamestnancov po prvom októbrovom týždni pozastavia služby na prepážke.
Asad Khoury, vedúci predstaviteľ Syndikátu zamestnancov bánk, uviedol, že od piatku štrajkujú, ale ponechajú služby bankomatov pre jednotlivcov v prevádzke.
Tento krok kritizovala Asociácia vkladateľov, orgán bojujúci za uvoľnenie zmrazenej hotovosti z trezorov bánk. Uviedla, že „politika štrajkov a zatvárania len zvýši nevôľu vkladateľov voči bankám“ a dodala, že keď banky opäť otvoria svoje brány, „budú čeliť mnohým nájazdom, ak sa nenájde riešenie“.
Od vypuknutia hospodárskej krízy v roku 2019 komerčné banky v Libanone v rámci neformálnych kapitálových kontrol zmrazili prístup vkladateľov k ich úsporám a obmedzili prístup k ich účtom.
Odhaduje sa, že 80 percent libanonskej populácie v súčasnosti žije pod hranicou chudoby, čo je súčasťou toho, čo Svetová banka považuje za potenciálne jednu z troch najhorších ekonomických kríz modernej doby.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC
Facebook komentár