VanEck-rusi-svoje-ruske-ETF-po-tom-co-invazia-zmrazila-investicie-USA-v-Moskve

VanEck likviduje svoje fondy obchodované na burze alebo ETF zamerané na Rusko po tom, čo prebiehajúca vojna v Európe fakticky oddelila ruský trh od západných investorov.

Ruské ETF sa prepadli po invázii tamojšej armády na Ukrajinu. Akciový trh v Moskve bol dočasne zatvorený a prebiehajúce sankcie znamenajú, že veľké akciové skupiny ako Gazprom stále nemožno obchodovať na Západe, čo vytvára v rámci fondov obavy o likviditu.

ETF fondy so zameraním na Rusko od spoločnosti VanEck – VanEck Russia ETF (RSX) a VanEck Russia Small-Cap ETF (RSXJ) boli po 4. marci reálne zmrazené.

Investičná skupina VanEck vo štvrtok uviedla: „Neschopnosť fondov nakupovať, predávať a prijímať alebo doručovať ruské cenné papiere znemožňuje spravovať fondy v súlade s ich investičnými cieľmi. Fondy sa nebudú zapájať do žiadnych obchodných alebo investičných aktivít s výnimkou likvidácie svojich obchodov.“

Firma na základe príkazu Komisie pre cenné papiere v USA (SEC) pozastavila vyplácanie finančných prostriedkov, kým realizuje likvidáciu pozícií. Spoločnosť VanEck uviedla, že všetky výnosy z likvidácie plánuje rozdeliť investorom približne 12. januára 2023.

ETF fond RSX mal na začiatku roka 2022 podľa spoločnosti FactSet aktíva v správe o objeme viac ako 1,3 miliardy dolárov.

Krok firmy VanEck nasleduje po podobných oznámeniach ďalších investičných gigantov ako Franklin Templeton v priebehu minulého týždňa a BlackRock v auguste ohľadom ich ETF fondov so zameraním na Rusko.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár