Hedzovy-fond-sposobil-na-Wall-Street-rozsiahly-chaos

Mená kľúčových hráčov sú rôzne, ale lekcie sú podobné. Rozsiahle zrútenie hedžového fondu Archegos Capital Management, podobne ako GameStop ságy na začiatku tohto roka, slúži ako pripomienka nebezpečenstva, ktoré predstavujú extrémne páky, tajné deriváty a nevyspytateľné výnosy a úrokové sadzby.

Akcie spoločností ViacomCBS, Discovery a ďalších mediálnych titánov nedávno prepadli, pretože banky z Wall Street, ktoré poskytovali pôžičky firme Archegos, prinútili spoločnosť zrušiť svoje stávky. Rozsiahle nepokoje tak nedávno zničili viac ako polovicu hodnoty spoločnosti Viacom.

Veľké banky čelia miliardovým stratám z vystavenia spoločnosti Archegos. Akcie spoločností Credit Suisse a Nomura po týchto správach poklesli, keďže prišli s varovaním významných zásahov do ich príjmov.

Najprekvapujúcejšou časťou príbehu o hedžovom fonde Archegos je to, že ide o firmu, o ktorej predtým počul len málokto. A napriek tomu si v tejto ére uvoľnenej menovej politiky mohol Archegos požičať toľko, že jeho neúspech spôsobil dostatočne veľké vlny, ktoré sa vlnia po celej Wall Street – a ovplyvnili dôchodkové účty každodenných Američanov (nielen nich).

Art Hogan, hlavný trhový analytik spoločnosti National Securities Corporation, poznamenal: “Jedná sa o budíček. S pákovým efektom prichádza aj riziko,” … „Jedná sa už o druhú lekciu, ktorú sme sa tento rok naučili o finančnej páke.“

V januári, ďalší investičný fond, Melvin Capital Management sa takmer zrútil po tom, čo jeho masívne stávky proti spoločnosti GameStop boli vyhodené do povetria pomocou armády obchodníkov na diskusnom fóre Reddit. Investori boli prekvapení, keď sa dozvedeli o obrovskej veľkosti krátkych pozícií, na základe ktorých predpokladali pokles ceny akcií maloobchodného predajcu videohier.

Keď akcie GameStop namiesto toho smerovali raketovo na Mesiac, Melvin Capital utrpela ohromujúce straty a bola nútená získať záchrane financovanie v objeme 2,8 miliardy dolárov, od jej väčších konkurentov.

Hogan poznamenal: “Videli sme to z krátkej strany, keď akcie GameStop vybuchli. Teraz to vidíme na opačnej strane.”

Nepriehľadné finančné nástroje

Spoločnosť Archegos Capital využívala požičané peniaze (zjavne ich rozsiahle objemy) na uzatváranie stávok, ktoré nepodporovali akcie médií. Tento typ nadmerného pákového efektu umožňujú extrémne nízke úrokové sadzby Federálneho rezervného systému.

Celý rozsah týchto stávok až donedávna nebol jasný.

Možno v snahe vyhnúť sa zverejňovaniu informácií firma Archegos na maskovanie niektorých svojich veľkých investičných pozícií využívala deriváty známe ako swapy, čo malo vplyv na celkový výnos. Investori využívajúci tieto swapy dostávajú od obchodníka celkový výnos z akcie a tieto výnosy sú zvyčajne zosilnené pákovým efektom.

Od investorov, ktorí vlastnia viac ako 5% akcií, sa zvyčajne vyžaduje, aby tento podiel nahlásili Komisii pre cenné papiere v USA (SEC). Zdá sa, že tieto hlásenia v tomto prípade neboli vykonané.

Joe Saluzzi, vedúci obchodovania v spoločnosti Themis Trading, uviedol: „Kedykoľvek sa jedná o derivát, naozaj neviete, ako hlboko chápadlá prechádzajú.“

Predaj akcií, ktorý to celé spustil

Táto zložitá stratégia však nedávno zlyhala.

ViacomCBS, ktorá sa snažila zúročiť svoju prudko rastúcu cenu akcií, oznámila plány na predaj akcií v hodnote 3 miliárd dolárov. Až do tohto bodu sa akcie ViacomCBS v priebehu roka takmer strojnásobili. Predaj akcií sa však javil ako príliš veľký na to, aby ho trh zvládol, a jej rozmach sa zmenil na bezhľavý útek.

Archegos čelil výzvam pre doplnenie marže od svojich veriteľov na Wall Street. Výzva na úhradu od sprostredkovateľa vyžaduje, aby klient pridal prostriedky na svoj účet, ak hodnota aktíva klesne pod stanovenú úroveň. Ak klient nevie doposlať finančné prostriedky (a v tomto prípade to zjavne Archegos nemohol) sprostredkovateľ môže vstúpiť na trhu a vykoná odpredaj akcií v mene klienta.

Človek oboznámený s touto záležitosťou uviedol, že banka Goldman Sachs, ktorá bola jedným z poskytovateľov pôžičiek firme Archegos, následne vykonala zaistenie kolaterálu a akcie odpredala. Táto takzvaná nútená likvidácia v jednom dni spustila krvavý kúpeľ, ktorý viedol k prepadu akcií spoločností ViacomCBS a Discovery o viac ako 25%.

Credit Suisse uviedla, že zlyhanie „významného hedžového fondu so sídlom v USA“ spôsobí zásadný zásah do jeho výnosov. Ďalšia osoba oboznámená s touto záležitosťou poznamenala, že spoločnosť Archegos bola spomínanou spoločnosťou, ktorá spoločnosti Credit Suisse spôsobila spomínané straty.

Credit Suisse Group v dnešnom dni dokonca zo vzťahu s Archegos Capital Management LP oznámila odhadovanú stratu vo výške 4,4 miliárd švajčiarskych frankov (4,7 miliárd dolárov), pozastavila program spätného výkupu akcií a znížila navrhovanú dividendu.

Švajčiarska banka, ktorá na konci svojej expozície voči problémovému investorovi odpredala na burze akcie v hodnote viac ako 2 miliárd dolárov, tiež uviedla, že šéfka rizikového oddelenia Lara Warner a šéf investičného bankovníctva Brian Chin odchádzajú z funkcie.

Japonská banka Nomura uviedla, že jej straty môžu byť vo výške až 2 miliárd dolárov z „transakcií jej klienta z USA“.

Zakladateľ hedžového fondu zapojený do škandálu obchodovania s využitím dôverných informácií

Táto epizóda ukazuje zložité prepojenie firiem na Wall Street a rizík pre banky, ktoré poskytujú veľké množstvo pákového efektu.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Better Markets – Dennis Kelleher, vo vyhlásení uviedol: „Systémové riziko z tajného a vzájomne prepojeného pákového efektu, obchodovania a derivátov v astronomicky nezverejnených množstvách naďalej preniká do systému tieňového bankovníctva.“

Hogan ďalej poznamenal, že investori si musia pamätať inherentné riziká spojené s divíziami bánk určených pre obchodovanie.

„Snažia sa sledovať dôveryhodnosť klientov, ale nie vždy je to dokonalé.“

Hlavnou otázkou je tu dôveryhodnosť spoločnosti Archegos. Bill Hwang, zakladateľ firmy a chránenec priekopníka v oblasti hedžových fondov Julian Robertson, bol predtým zapletený do škandálu obchodovania s využitím dôverných informácií v spoločnosti Tiger Asia Management, ktorú založil.

V roku 2012 SEC uviedla, že spoločnosť Tiger Asia dosiahla v schéme zahŕňajúcej akcie čínskych bánk nelegálne zisky na hodnote takmer 17 miliónov dolárov. V tom roku sa Hwang v mene spoločnosti Tiger Asia priznal zapojeniu do podvodov. Tiger Asia bola odsúdená na jeden rok podmienečného odkladu a čelila prepadnutiu majetku v hodnote viac ako 16 miliónov dolárov.

Človek oboznámený s touto záležitosťou poznamenal, že po škandále obchodovania s využitím dôverných informácií banka Goldman Sachs na istý čas prestala obchodovať s Hwangom. Goldman Sachs však neskôr vzťah s Hwangom obnovila, ktorá slúžila ako jeden z poskytovateľov pôžičiek jeho firmy.

Opakovanie ságy Long-Term Capital Management?

Problémy spoločnosti Archegos Capital vracajú zlé spomienky na podobné krach hedžového fondu Long-Term Capital Management. Je ním obrovský krach hedžového fondu v roku 1998, ktorý ohrozil finančný systém a prinútil federálnu vládu zasiahnuť.

„Toto pravdepodobne nie je prípad Long-Term Capital Management,“ uviedol Hogan s odvolaním sa na reformy, ktoré znamenajú, že banky čelia menšiemu riziku ako pred krízou v roku 2008. „Nemyslím si, že toto je vrchol ľadovca.“

Saluzzi, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti Themis Trading, si zatiaľ nie je istý. Poukazuje na to, ako trhy pôvodne v lete 2007 neriešili krach hedžových fondov Bear Stearns.

Saluzzi nakoniec poznamenal: „Nevieme, ako ďaleko chápadlá siahajú,“ … „Na začiatku krízy Bear Stearns bol trh v poriadku.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár