V polovici apríla sme zaznamenali pokles zlata tesne pod 1 400 dolárov za uncu, čo je najnižšia cena od marca roka 2011. Unáhlený aprílový pokles dostal tento žltý kov do technického územia medvedieho trhu, preto sa veľa ľudí snaží prísť na to, kde bude v budúcnosti mieriť.

Najaktívnejší kontrakt zlata piatok večer uzavrel nad úrovňou 1470 dolárov.

Marcus Grubb, výkonný riaditeľ investícií Svetovej rady pre zlato (World Gold Council) v rozhovore pre The Daily Ticker svetovej konferencii roka 2013 inštitútu Milken očakáva iba jeden smer a ten je: Nahor.

Grubb poznamenal: “Cítime, že býčí trh je jednoznačne neporušený, aj keď je v súčasnosti vidno veľa neistoty.” Ďalej pokračoval: “Na trhoch v Spojených štátoch je vidno záujem o akcie – čo má do určitej miery vplyv na zlato – ale neverím, že uvidíme razantnú veľkú zmenu tokov pre tieto trhy.”

(Majte taktiež na pamäti, že Svetová rada pre zlato sleduje vývoj na trhu a je organizácie pre sektor zlata. Jej účelom je poskytnúť vedúce postavenie pri stimulácii a udržania dopytu po zlate.)

Grubb tvrdí, že pokles zlata bol spôsobený veľmi veľkému krátkemu predaju na trhu s futures v New Yorku, a on tvrdí, že sme svedkami oživenia dopytu, vo fyzickej podobe. Oznámil to, z dôvodu dopytu od spotrebiteľov v Indii a Číne, kde v súčasnosti platia prémiové ceny  za fyzické zlato.

Svetová rada pre zlato nedáva odhady cenových cieľov, ale Grubb uviedol, že organizácia sa domnieva, zlato sa vráti na pred aprílové úrovne, pretože dlhodobý dopyt je stále na nezemnej úrovni.

Grubb pripúšťa, že ak investori budú stále veriť dôvere v americké ekonomické oživenie, tak môže zmeniť svoj výhľad na zlato. Ale ďalej vysvetľuje, že prečo by investori mali aj naďalej držať zlato vo svojich portfóliách napr. z dôvodu poistenia, alebo zaistenia (proti napr. inflácií, znehodnoteniu meny, alebo finančnej nestability).

Pripúšťa tiež, že v priebehu niekoľkých uplynulých búrlivých udalostiach, zlato nie vždy vykonané ako bezpečné útočisko.

Existujú “časy, v ktorých je zlato bezpečným útočiskom, a aj časy, kedy sa pohybuje s ďalšími rizikovými aktívami, ako sú akcie,” – uviedol Grubb.

Ale on uviedol, že investori by ešte nakoniec mali zvážiť vlastnenie zlata, ako uchovávateľa hodnoty a bezpečného útočiska.

Zdroj: USAGold

Facebook komentár