Polsko_vykonalo_najvacsi_nakup_zlata_od_roku_1998

Poľsko vykonalo zriedkavý nákup zlata.

Údaje Medzinárodného menového fondu ukázali, že v júli a v auguste keď ceny klesli táto krajina strednej Európy vykonala nákup drahého kovu o objem približne 9 metrických ton. Jedná sa o najväčší nákup v Poľsku od roku 1998 a odvtedy patrí aj medzi najväčšie prírastky v rámci Európskej únie.

Národná banka Poľska odmietla uviesť akékoľvek pripomienky ohľadom svojich rezerv, ale ekonómovia uviedli, že nedávny pokles cien zlata na najnižšiu cenu za viac ako rok pomohli navýšiť atraktívnosti kovu.

Marcin Mazurek, ktorý je vedúcim analytikom v mBank SA poznamenal: “Politika správy rezerv NBP je založená na diverzifikácii,” … “Možno, že základným kritériom je nízka cena zlata v kombinácii s očakávaním vyššej ceslovetovej inflácií.”

Graf: 1998-2018 Rast rezerv zlata v Poľsku

Polsko_vykonalo_najvacsi_nakup_zlata_od_roku_1998_graf

Poľské zásoby drahých kovov sú teraz najvyššie (prinajmenšom) od roku 1983, hoci krajina sa stále nachádza mimo 30 najväčších držiteľov, ako ukázali údaje MMF a Svetovej rady pre zlato (World Gold Council). Zatiaľ čo národná ekonomika rastie dvojnásobkom tempom ako krajiny eurozóny, analytici v nasledujúcich rokoch očakávajú spomalenie rastu a agentúra Moody’s Investors Service poznamenala, že Poľsko dosahuje jeden z najväčších východoeurópskych fiškálnych deficitov.

Súvisiace:
Centrálne banky v zlate kontrolujú 10% z celkového dopytu na trhu
Prečo bitcoin zatiaľ určite nenahradí zlato?

Centrálna banka v priebehu posledných 35 rokov niekoľko krát navýšila svoju podiel zlata o značné objemy. Najnovšie nákupy v hodnote približne 355 miliónov dolárov (za súčasné ceny) prichádzajú v čase, keď celosvetové centrálne banky tak zrealizovali najrozsiahlejšie navýšenie svojich podielov za dve desaťročia. Rusko bolo zďaleka najväčším kupcom a Kazachstan, India a Filipíny rezervy taktiež navýšili.

Graf: Cena zlata z posledný rok

Polsko_vykonalo_najvacsi_nakup_zlata_od_roku_1998_graf_1

Matthew Turner, ktorý je analytikom pre stratégie v spoločnosti Macquarie Group v Londýne počas minulého týždňa uviedol: “Nákup Poľska naznačuje, že dopyt po zlate od centrálnych bánk by sa mohol rozširovať,” … “Širšia a reprezentatívnejšia základňa kupujúcich vo forme centrálnych bánk môže byť pre trh zlata naozaj dobrou správou.”

“Krajiny si môžu kupovať viac zlata na základe očakávaní, že medzinárodný menový systém sa pravdepodobne odkloní od dolára smerom k iným menám,” poznamenala Natalie Dempsterová, výkonná riaditeľka pre oblasť centrálnych bánk a verejnú politiku v Svetovej rade pre zlato (World Gold Council).

Nakoniec poznamenala: “Centrálne banky majú tri hlavné ciele, keď uvažujú o rezervných aktívach: udržať ich aktíva v bezpečí, udržiavať svoje aktíva likvidné a podporiť výnosy,” … “Zlato môže pomôcť splniť všetky tri politické ciele.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár