Európski neplatiči daní možno čoskoro budú musieť miesto tajných švajčiarskych bankových účtov skrývať svoje peniaze v matracoch.

Švajčiarsko sa dohodlo, že s Európskou úniou začne zdielanie finančných informácií, takže pre Európanov bude oveľa ťažšie skrývanie svojho bohatstva pred daňovými úradmi.

Tento pakt znamená, že európske krajiny budú v budúcnosti automaticky dostávať mená, adresy, daňové identifikačné číslo a dátum narodenia ich obyvateľov s účtami vo švajčiarskych bankách. EÚ túto dohodu označila za významný krok v boji proti daňovým únikom.

Švajčiarsko je notoricky známym magnetom pre zahraničné majetky.

Tento alpský národ sa dlho zdráhal zmeniť svoje bankové zákony o ochrane osobných údajov, ktoré umožňujú, aby banky odmietli odovzdanie údajov svojich zákazníkov k úradom iných štátov. Niektoré švajčiarske bankové účty nemajú ani mená a sú s jednotlivcami spojené cez tzv. identifikačné číslo.

Súvisiace: 

HSBC pomohla na švajčiarskych účtoch skryť $ 100 mld.

Majitelia skrytých miliárd zo škandálu švajčiarskej banky

Ale keďže sa zvýšil celosvetový tlak na riešenie daňových únikov, Švajčiarsko pristúpilo na rad bilaterálnych dohôd s krajinami, ako je Veľká Británia a Austrália, a teraz jedná aj s USA.

Celosvetový bankový gigant HSBC sa minulý mesiac dostal do problémov po tom, čo správy ukázali, že pomáhal svojim klientom, medzi ktorých patrili obchodníci so zbraňami, daňoví podvodníci, diktátori, bývalý politici a celebrity. Pomohli im tak na tajných švajčiarskych účtoch zakryť okolo 100 miliárd amerických dolárov.

Podľa údajov zozbieraných poradenskou spoločnosťou Deloitte, švajčiarske banky držia peniaze cudzincov o hodnote až 2 biliónov, čo je viac než ktorákoľvek iná krajina.

Veľká Británia a USA sú tesne za Švajčiarskom, s objemami o veľkosti 1,7 biliónov dolárov a 1,4 biliónov dolárov. Ale Deloitte uviedla, že ázijské miesta ako Hong Kong a Singapur ich rýchlo dobiehajú a mohli by čoskoro predstihnúť Švajčiarsko, ako hlavnú oblasť bohatých jednotlivcov.

Švajčiarske ministerstvo financií uviedlo, že dohoda je aj v záujme Švajčiarska, ako miesta pre podnikanie. Ale údaje spoločnosti Deloitte ukazujú, že Švajčiarsko už v posledných rokoch prišlo o určité objemy peňazí. Z údajov vyplýva, že klienti vytiahli približne 7% z vkladov tvárou v tvár nadchádzajúcemu zákroku proti daňovým únikom.

Zdroj: Online Magazine, Swissinfo.ch

Facebook komentár