V dnešnej dobe je vidno veľké objemy investičných peňazí, ktoré chcú kupovať veľké zásoby v sektore medi. A udalosti koncom minulého týždňa naznačili, že títo investori čoskoro budú môcť zrealizovať významné nové ciele.

Jedná sa o Filipíny – krajinu s poprednými svetovými zásobami medi, ktorá v posledných rokoch ťažobnému svetu z dôvodu realizácie obmedzujúcej politiky nebola otvorená.

To sa však podľa všetkého mení, keďže vládni úradníci poukázali na pripravované orientačné rozhodnutia na jednom z najväčších developerských projektov v krajine.

Agentúra Reuters ohlásila, že bane krajiny a Geosciences Bureau sú blízko k vydaniu “oznámenia” pre projekt medi a zlata s označením King-King, na južnom ostrove krajiny Mindanao. Vedúci predstavitelia na konferencii priemyslu v piatok poznamenali, že rozhodnutie by malo byť vydané v “polovici novembra.”

Schválenie projektu King-King bude významným medzníkom s ohľadom na vývoj ťažobného priemyslu Filipín, pretože by sa tak od roku 2012 stala prvou novou aktívnou baňou v krajine.

Od tej doby bol projekt King-King a celý rad ďalších baní nedostupných z dôvodu politických sporov medzi štátmi a centrálnou vládou a tak tieto plány by mohli poukázať na novú situáciu ťažobného sektora.

Oznámenia z minulého týždňa naznačujú, že niektoré z týchto otázok môžu byť tak vyriešené. A to by mohlo sprístupniť niektoré veľmi atraktívne aktíva po celej krajine.

King-King sám o sebe drží masívne zásoby rudy – 1,15 miliárd ton minerálov, ktoré obsahujú 0,25 percenta medi a 0,32 g/t zlata. Projekt je v pokročilom štádiu a má za sebou už niekoľko štúdií predbežnej uskutočniteľnosti.

Tieto kroky môžu byť taktiež dobrou správou pre ďalšie veľké projekty, ako je Filipínsky Tampakan – ohľadom medi a zlata, ktorý drží popredné svetové zásoby minerálov o hodnote 2,9 miliárd ton, kde je 0,51 percenta medi a 0,2 g/t zlata. Avšak tento projekt taktiež nieje absolútne rozvinutým z dôvodu problémov okolo povolení.

Zaujímavé je, že spolumajiteľ projektu Tampakan – austrálska ťažobná spoločnosť Indophil Resources v januári prostredníctvom odkupu do filipínskej investičnej spoločnosti Alsons Prime presunula 360 miliónov amerických dolárov, čo poukazuje na fakt, že hráči s verejne nedosupnými informáciami vycítili možnosti otvárania tohto sektora.

To všetko naznačuje, že miesto, kde je vidno veľké zásoby a prieskumné projekty sa začína otvárať. Avšak je treba si dávať pozor na ďalšie detaily ohľadom povolení a väčšieho objemu prichádzajúcich ťažobných investícií a to všetko pre potvrdenie trendu.

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár