Med_z_dovodu_zelenych_trendov_dosahuje_najvssiu_cenu_od_roku_2018

Cena medi v strede tohto týždňa prvýkrát od roku 2018 dosiahla 7 000 dolárov za tonu, pretože silný dopyt v Číne a nádej na vlnu „zelených“ stimulačných opatrení povedie k navýšeniu ceny za životne dôležitý priemyselné kov.

Referenčné ceny medi na londýnskej burze kovov v stredajšom popoludňajšom obchodovaní dosiahli až 7 034 dolárov, čo je ich najsilnejšia úroveň od júna 2018. Kov, ktorý sa používa vo všetkom, od klimatizačných jednotiek po automobily a energetických sieťach, na pozadí prerušenia dodávok a rýchleho zotavenia Číny z pandémie koronavírusov v roku 2020 dosiahol rast zhruba o 14 percent.

Očakáva sa, že prísľub čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v priebehu minulého mesiaca, že druhá najväčšia ekonomika na svete bude do roku 2060 uhlíkovo neutrálnou, čo povedie v budúcom päťročnom pláne krajiny, ktorý sa začne v roku 2021, k zameraniu na obnoviteľné zdroje energie. V USA, ak demokratický prezidentský kandidát Joe Biden vyhrá voľby v priebehu budúceho mesiaca, prisľúbil plán zelenej energie a infraštruktúry v hodnote 2 biliónov dolárov.

Meď sa objavuje ako jeden z kľúčových spôsobov, ako sa môžu investori dostať do kontaktu s rozšírením veternej, solárnej energie, batérií a elektrických automobilov, vďaka použitiu kovu v elektrických rozvodoch.

Analytik spoločnosti Citigroup – Max Layton uviedol: „Veríme, že záujem investorov o získanie expozície ohľadom „dekarbonizácie“ je na hranici dosiahnutia horúčky.“

Layton ďalej poznamenal, že stratégia Číny oznámená minulý mesiac predstavuje „zásadným posun“, ktorý by v priebehu nasledujúcich 2 až 5 rokov mal priniesť zmysluplný nárast dopytu po medi, najmä v čínskej elektrickej sieti.”

Analytici spoločnosti Goldman Sachs uviedli, že kovy ako meď by mohli vstúpiť na „zelený býčí trh“.

Layton uviedol, že spotreba medi v automobilovom a energetickom sektore má v nasledujúcich piatich rokoch vzrásť o 2,3 milióna ton, čo bude predstavovať takmer tri štvrtiny predpokladaného rastu v rámci celosvetového dopytu.

Elektromobil v priemere obsahuje trikrát viac medi ako automobilov so spaľovacím motorom. Meď sa tiež používa vo veterných turbínach a na pripojenie obnoviteľných zdrojov energie k sieti.

Podľa analytikov spoločnosti Macquarie v Číne, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom medi, pre tento rok majú očakávania v rastúci dopyt kovu. Vivienne Lloyd, ktorá je analytičkou banky, odhaduje, že Čína si mohla na základe rozdielu medzi dovozom a výrobou nahromadiť 800 000 ton kovu. Rast strednodobého vývoja čínskeho jüanu voči doláru na dvojročné maximum tiež zlacňuje meď pre čínskych kupcov.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár