Goldman_Sachs_Najlepsi_cas_investovat_do_komodit_2018

  • Podľa investičnej spoločnosti Goldman Sachs je práve teraz najlepší čas celého desaťročia na investovanie do komodít.
  • Spoločnosť zvýšila svoje 6-mesačné cenové ciele na rope a medi vďaka menšej ponuke na trhu, vyššom dopyte a nižším zásobám
  • Rastúce stavy účtov po minuloročnom zotavení, producentom pomohli vymazať ich aktuálnu bilanciu a investovať do budúceho rastu

Podľa banky Goldman Sach na trhu, od roku 2008 nebol lepší čas na investovanie do komodít, ako je teraz.

Firemná stratégia týkajúca sa komodít navýšila jej predpovede cien na nasledujúcich 6 mesiacov po tom, čo v minulom roku došlo k obnoveniu a oživeniu cien ropy.

Vedúci predstaviteľ komoditného výskumu spoločnosti Goldman – Jeffrey Currie, nedávno uviedol, že spoločnosť je presvedčená, že výhľad na komodity v tomto roku bude jednoducho pokračovaním minuloročného trendu s väčším dôrazom na rozvíjajúce sa trhy mimo Číny, čo spôsobí, že zloženie už takto silného celosvetového rastu bude ešte viac sústredené na oblasť komodít.

Ďalej uviedol, že „ S nízkymi a klesajúcimi zásobami na kľúčových komoditných trhoch očakávame, že kolísavosť cien komodít vzrastie zo súčasných nízkych úrovní a práve v dôsledku toho začne v roku 2018 nový potenciál obchodu a odporúčame dlhú 6-mesačnú “call option“ (rast) na komoditný index S&P GSCI. Index návratnosti z GSCI dosiahol 5% a pri kúpe je rentabilita výnosu vo výške 7,3%. Očakávaná 6-mesačná návratnosť je predpokladaná na úrovni 15%.

Komodity vstúpili do pozitívneho cyklu spätnej väzby, ktorá pozostáva z toho, čo Goldman nazýva 3R (reflácia – kontrolovaná inflácia, releveraging – zmena dlhu a rekonvergencie – proces prehodnocovania).

Cenám komodít, vrátane výrobkov z medi a surovej ropy sa v roku 2017 darilo naozaj dobre, čo bolo podporované najmä slabším dolárom, kontrolou dodávok a celosvetovým hospodárskym rastom.

Curie uviedol, že práve to pomohlo prodecentom s dlhmi, znížiť ich objemy nevýhodných úverov, ktoré prijali a prispelo k vyčisteniu ich bilancie.

Následne sa rast rozvíjajúcich trhov (dokonca bez Číny) dokázal vyrovnať, alebo aspoň priblížiť k rozvinutým trhom.

Tento obrázok od Curieho vysvetľuje systém troch R.

Proces reflácie, releveragingu a rekonvergencie posilňuje rastúci výhľad na komodity.

Proces reflácie, releveragingu a rekonvergencie posilňuje rastúci výhľad na komodity.

Pokiaľ ponuka komodít nezlomí pozitívnu spätnú väzbu ( čo by sa malo uskutočniť až niekedy koncom tohto roku), ceny sa budú pravdepodobne zvyšovať.

Currie uviedol: „Pozitívny cyklus medzi vyššími cenami komodít, slabším dolárom a rastom na rozvíjajúcich sa trhoch povedie k vytvoreniu nadmerného rastu.“

Neskôr dodal: „Počas odpredaja komodít v rokoch 2014 – 2016, tento pozitívny cyklus fungoval opačným smerom a to posilnením nižších cien komodít, silnejšej hodnoty amerického dolára a slabšieho rastu dopytu z rozvíjajúcich sa trhov“.

Aj keď sú spomienky na prepad cien ropy v roku 2014 stále čerstvé, spoločnosť Goldman v blízkej budúcnosti nevidí riziko pre korekciu. Je to hlavne preto, že stúpajúce úrokové sadzby zvyčajne poškodzujú akcie a dlhopisy ale nie komodity, ktoré sú cenovo dostupné hneď, na rozdiel od ostatných aktív, ktoré sa vo veľkej miere oceňujú podľa budúcich očakávaní.

Currie však taktiež poznamenal, že investori, ktorí nemajú veľký záujem o ropnú investíciu, budú v prípade poklesu cien, hľadať aj túto možnosť investovania, hlavne ak akciový trh bude nestály.

Spoločnosť Goldman zvýšila svoju 6-mesačnú predpoveď na ropu k hodnote 82 dolárov na barel z pôvodných 62 dolárov.

Preložil: Sláva Kromková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: GoldmanSachs

Facebook komentár