Minulý týždeň sme napísali o tom, ako sa trh medi začína prispôsobovať nižším cenám. Niekoľko významných dolov bolo uzavretých uprostred aktuálne negatívnej situácie na trhu.

Ale nedávne správy poukazujú na presný opak, najmä z dôvodu jedného z najvýznamnejších svetových producentov medi.

Jedná sa o Čile. Vláda sa snaží pomôcť neziskovým banským činnostiam, aby zostali aktívnymi.

Čilská ministerka pre ťažbu – Aurora Williamsová poznamenala, že vláda bude poskytovať priamu finančnú podporu pre producentov medi. Chce rozdávať “núdzové pôžičky,” ktoré poskytnú pomoc baníckym spoločnostiam z dôvodu negatívnej situácie na súčasnom trhu.

Pôžičky budú môcť získať strední producenti medi po celej krajine – tie s výkonom menej ako 50 000 ton ročne. Celkovo sa záchranný balík bude údajne vzťahovať na viac než 20 spoločností.

Objemy peňazí, ktoré si tieto podniky požičajú sú značnými. Výška zodpovedá zhruba 10 centom za libru vo forme vyprodukovanej medi.

Súvisiace:
Niekto jednoducho stavil $ 1 miliardu, že ceny medi dosiahli dna
Ako škandál Volkswagenu znížil ceny platiny a zvýšil hodnotu paládia

To by mohlo znamenať rozdiel medzi ziskom a stratou. Vláda sa tak spolieha na obmedzenie uzatvárania baní a prepúšťania pracovníkov v odvetví ťažby medi, ktorá je kľúčovou pre ekonomiku Čile.

Aj keď je to chvályhodné opatrenie pri znižovaní nákladov na pracovnú silu, za súčasného poklesu, mohlo by nakoniec mať určité neočakávané účinky na dodávku medi. Žiadne presné detaily zatiaľ neboli zverejnené ohľadom toho o akú produkciu sa má jednať a teda aké spoločnosti sú oprávnené získať pôžičky – ale malo by to byť až milión ton medi ročne. Tieto objemy tak zostanú na trhu, aj keď sa jedná o technickú nerentabilnosť.

Tento krok by teda mohol viesť k oneskoreniu oživenia cien medi, ktorá v poslednej dobe prechádza razantným poklesom. Úvery v Čile pre sektor medi sú ponúkané iba od septembra do decembra roka 2015 a bude rozhodujúce, či vláda rozšíri tento program do roku 2016, ak ceny zostanú stále nízkymi.

Zdroj: OilPrice

Facebook komentár